Μετάβαση στο περιεχόμενο

'Εχω πρόβλημα


megas13

Recommended Posts

Θα γραψω εδω το προβλημα μου πιστευοντας οτι θα το δει καποιος να μου απαντησει.

Αγορασα νεοδμητο διαμερισμα σε 4οροφη οικοδομη..Ειμαι ενα σταδιο πριν να μου παραδωσει το διαμερισμα (που εχει καθυστερησει 1χρονο και 3 μηνες ο μηχανικος).

Εχω κανει φυσικο αεριο στο ονομα μου ,νερο στο ονομα μου, εχω παρει απο την πολεοδομια χαρτι με την σφραγιδα για ηλεκροδοτηση αλλα ο μηχανικος επιμενει να μου παραδωσει το διαμερισμα με εργοταξιακο ρευμα και αφου μου το παραδωσει να παμε χερακι χερακι στην ΔΕΗ για να πληρωσω να ερθει και το κανονικο ρευμα στο ονομα μου.Επειδη κατι μου βρωμαει..πηγα στην ΔΕΗ και ΛΕΙΠΟΥΝ ΕΝΑ ΣΚΑΣΜΟ ΧΑΡΤΙΑ (Εφοριας,ηλεκτρολογου,κατοψη διαμερισματος,μελετη φυσικου αεριου),πηγα στο ΙΚΑ(Χρωσταει και απο την Α φάση και απο την Β Φαση) και τελος εφορια που δεν εχει πατησει το ποδι του να φερει τιμολογια για να παρει το χαρτι για την ΔΕΗ.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

1.Να κανω αποδοχή διαμερισματος...Τα χρεη τα περνω εγω στην πλατη μου;

2.Εχει σχεση το ικα με την εφορια και κατα συνεπεια με την δεη..;

3.Αν αυτος χρωσταει στην εφορία (που αυτο μου βρωμαεI) τι μπορω να κανω εγω για να παρω το χαρτί απο την εφορια και μετα απο την ΔΕΗ;

4.Να του κανω αγωγή και ασφαλιστικα μετρα να μου παραδωσει το διαμερισμα ή θα τρεχω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

δεν νομίζω οτι ειναι θεμα μόνο μηχανικού αλλά κα εργολάβου κατασκευαστή.

 

παρακαλώ να ειστε πιο ξεκάθαρος στο ποιος φταίει.... :D

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω οτι ειναι θεμα μόνο μηχανικού αλλά κα εργολάβου κατασκευαστή.

 

παρακαλώ να ειστε πιο ξεκάθαρος στο ποιος φταίει.... :D

ειναι σχεδον τα ιδια προσωπα...Μαλλον ο επιβλεπων μηχανικος ασχολειται με ολα αυτα
Link to comment
Share on other sites

δεν μας τα λες καλα....σχεδόν το ίδιο πρόσωπο??? δεν μας τα λες καλα...

 

ο εργολάβος είναι ο ΝΙΚΟΣ ΝΙΚΟΣ???

ο μελετητης είναι ο ΝΙΚΟΣ ΝΙΚΟΣ???

και ο επιβλέπων ειναι ο ΝΙΚΟΣ ΝΙΚΟΣ????

Link to comment
Share on other sites

Ξεκαθάρισε ποιος χρωστάει σε ποιον και τι ποσά!

Ξεκίνα από εκεί και μετά δες τι διαθέσεις (προς πληρωμή) έχουν αυτοί που αναφέρεις, είτε πρόκειται για ένα πρόσωπο είτε για περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

δεν μας τα λες καλα....σχεδόν το ίδιο πρόσωπο??? δεν μας τα λες καλα...

 

ο εργολάβος είναι ο ΝΙΚΟΣ ΝΙΚΟΣ???

ο μελετητης είναι ο ΝΙΚΟΣ ΝΙΚΟΣ???

και ο επιβλέπων ειναι ο ΝΙΚΟΣ ΝΙΚΟΣ????

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΝΑ,ΠΑΤΕΡΑΣ,ΓΙΟΣ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΦΙΛΕ ΜΟY.

Να δωσω ονοματεπωνυμα θες;

Αλλα το θεμα ειναι ,ποιος ειναι τι;

Link to comment
Share on other sites

μα δεν με ενδιαφέρουν τα στοιχεία τους....απλά άλλες οι ευθύνες του κατασκευαστή και άλλες οι ευθύνες των μηχανικών (μελέτες-επιβλέψεις κλπ).

 

αυτό προσπάθησα να καταλάβω...και απο την στιγμή που δεν είναι όλοι ενας/μία τότε πολυ σωστά είπε και ο συνάδελφος...Ξεκαθάρισε ποιος χρωστάει σε ποιον και τι ποσά!Ξεκίνα από εκεί και μετά δες τι διαθέσεις (προς πληρωμή) έχουν αυτοί που αναφέρεις, είτε πρόκειται για ένα πρόσωπο είτε για περισσότερα.

 

και μετά βήμα βήμα....ολα θα γίνουν.

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

ΜΟΥ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΡΗΤΡΕΣ ,4000+...

ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΔΕΗ 1150

ΤΟΥ ΧΡΩΣΤΑΩ 10000 ..

Δεν υπαρχει θεμα να τον πληρωσω την διαφορα ουτε απο το μερος του να πληρωσει την ρητρα...

Απλα θελει την ΔΕΗ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ..Αλλα δεν εχει παει να δωσει σχεδον κανα χαρτι στην ΔΕΗ

Edited by megas13
Link to comment
Share on other sites

αρα το θέμα σου είναι καθαρά οικονομικό και οχι θέμα σωστής κατασκευής, σύννομης κλπ κλπ....

 

ρώτα τοτε δικηγόρο.

εμεις εδώ είμαστε μηχανικοί οχι νομικοί. για πολεοδομικής φύσης θέματα με ευχαρίστηση να σου απαντήσουμε όπου μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα γράφεις του χρωστάς εσύ...

Οπότε ποιο το πρόβλημα;

Υπάρχουν κακοτεχνίες και λανθασμενες εφαρμογές- ελαττώματα στο ακίνητο;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.