Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΔΟΚΚ/Α' - Εγκύκλιος 17/23-10-2012


Recommended Posts

Υπάρχουν περιπτώσεις στις οποίες υπάρχει εκκρεμότητα για εξέταση εμπρόθεσμων ενστάσεων, μετά από εκθέσεις αυτοψίας, οι οποίες δεν έχουν εξεταστεί ακόμη λόγω της κατάργησης των επιτοπών κρίσεως και συγκρότησης των ΣΥΠΟΘΑ. Σ' αυτές τις περιπτώσεις οφείλουν οι ιδιοκτήτες να κάνουν αίτηση στην Υπηρεσία Δόμησης για τη διαγραφή του προστίμου ή περιμένουν να τους καλέσουν οι αρμόδιες Υπηρεσίες;

Link to comment
Share on other sites

Τι περιεχόμενο θα έχουν αυτές οι ενστάσεις? Δεν αποδέχονται τα αυθαίρετα καθόλου, μερικώς ή το ποσό του προστίμου ή....Εξαρτάται λοιπόν τι θα ζήταγες από το ΣΥΠΟΘΑ με την ένσταση.Αν αυτά που δηλώθηκαν στον 4014 ταυτίζονται με την έκθεση αυθαιρέτου και έχουν πληρωθεί τα πρόστιμα , απλώς θα περιμένεις το ΣΥΠΟΘΑ. Ετσι και αλλιώς δε θα πληρωθούν τα πρόστιμα της πολεοδομίοας λογω του 4014 οπότε δεν υπάρχει λόγος για βιασύνη της διαγραφής τους.Περιμένεις το ΣΥΠΟΘΑ.Αν είναι βεβαιωμένα στη ΔΟΥ τότε βάζεις και καμιά φωνή!Τι είναι από όλα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

.... χρειάζεται να υποβάλεις το 5/φ του ΤΕΕ στην ΥΔΟΜ, στο οποίο πρέπει να φαίνεται η ολική εξόφληση -η ΥΔΟΜ το βλέπει και ακυρώνει ή την επιβολή προστίμων ή τον χρημ/κό κατάλογο.....

Ποιο είναι το 5φυλλο του ΤΕΕ? για την διαγραφη των προστιμων. Εγω εβαλα την αιτηση - την βεβαιωση περαιωσης-ΥΔ ιδιοκτητη. Κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Είναι το pdf που τυπώνεται από τη "βασική σελίδα" πάνω δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια περιπτωση που μου ετυχε στην Πολεοδομια Παλληνης μου ζητησαν στο τελος εκτος απο τα παραπανω χαρτια, και τα σχεδια που θα καταθεσω και το τοπογραφικο. Ολο το φακελο δλδ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.