Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δυνατότητα υπογραφής ΥΔΕ


kkobits

Recommended Posts

Καλημέρα

είμαι διπλωματούχος μηχανολόγος μηχανικός του ΕΜΠ. Μπορώ να υπογράψω ΥΔΕ (για απλό διαμέρισμα).

Αυτό είναι μάλλον ρητορική ερώτηση, νομίζω ότι μπορώ. Το θέμα μου είναι αν πρέπει να την πάω κάπου για θεώρηση ή την δίνω κατευθείαν στον τελικό (οικιακό) πελάτη;

Ευχαριστώ

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μηχανολογος ΑΕΙ μου ειχε υπογραψει μια παλιοτερα και η ΔΕΗ την δεχτηκε χωρις παρατηρηση

 

 

edit: δες και αυτο ομως http://www.michanikos.gr/topic/6440-%CE%91%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%84%CE%B7/

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να υπογράψεις, αν δεν πρόκειται για νέα εγκατάσταση δεν θέλει θεώρηση, αλλά θα πρέπει να πάρεις χαρτί ηλεκτρολόγου εγκαταστάση από την αρμόδια σου περιφέρεια (το παίρνεις με μια απλή αίτηση και παράβολα-δικαιολογητικά) και να συμπληρώνεις τα στοιχεία του στην ΥΔΕ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

είμαι διπλωματούχος μηχανολόγος μηχανικός του ΕΜΠ. Μπορώ να υπογράψω ΥΔΕ (για απλό διαμέρισμα).

Αυτό είναι μάλλον ρητορική ερώτηση, νομίζω ότι μπορώ. Το θέμα μου είναι αν πρέπει να την πάω κάπου για θεώρηση ή την δίνω κατευθείαν στον τελικό (οικιακό) πελάτη;

Ευχαριστώ

Κώστας

 

σύμφωνα με το ΕΛΟΤ αφού κάνεις όλες τις απαιτούμενες μετρήσεις και συμπληρώσεις τα έντυπα, το σφραγίζεις και είσαι έτοιμος. αφού είσαι του πολυτεχνείου δε χρειάζεσαι θεώρηση απο το σύνδεσμο ηλεκτρολόγων της περιοχής σου. το δίνεις στον πελάτη και το πάει στη ΔΕΗ. βέβαια καλύτερα να το πας εσύ στη ΔΕΗ ώστε αν πέσεις σε κανέναν σταβό υπάλληλο να αλλάξεις ότι χρειάζεται χωρίς να εκτεθείς και στον πελάτη σου!!

Link to comment
Share on other sites

Ενας πολτικος μηχανικος εχει επαγγελματικα δικαιωματα πανω στις ΥΔΕ?

 

δε νομίζω αδερφέ να έχεις δικαώμα. όμως για πιο σίγουρα δες τα επαγγελματικά σου δικαιώματα στο ΤΕΕ της περιοχή σου. αν δεν τα ξέρουν, θα σε παραπέμψουν στο αντίστοιχο υπουργείο. εμάς τους μηχανολόγους μας στέλνουν στο υπουργείου βιομηχανίας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

φίλε tzeno απο το λινκ εβγαλα τα παρακάτω στοιχεία:

 

1)αίτηση

2)φωτογραφίες

3)παράβολο 30

4) Υπεύθυνη δήλωση μονίμου κατοικίας

5) Έναρξη δραστηριότητας ή 2 υπεύθυνες δηλώσεις που θα δηλώνεται ότι δεν πρόκειται να ασκηθεί ελεύθερα το επάγγελμα του μηχανολόγου ή του ηλεκτρολόγου που θα θεωρηθούν από την αρμόδια ΔΟΥ

6) Βεβαίωση εγγραφής στο ΤΕΕ

7) Φωτοτυπία ταυτότητας

8-) Φάκελος με αυτάκια (έτσι ακριβως θα τον ζητήσετε απο βιβλιοπωλείο)

πτυχίο δεν μου ζήτησαν (μπορεί το γεγονος οτι ειμαι απο ΕΜΠ οπότε δεν υπάρχει με σιγουριά)

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ χρειάζονται ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ!!!!

ένα πακέτο για την άδεια ηλ.μηχ και ένα πακέτο για την άδδεια μηχ.μηχ

 

Από αυτά, το 5: "θα δηλώνεται ότι δεν πρόκειται να ασκηθεί ελεύθερα το επάγγελμα του μηχανολόγου ή του ηλεκτρολόγου" τι σημαίνει,οτι δεν μπορώ να κόβω πχ δελτία παροχής για μελέτες;

 

Νομίζω ότι κατάλαβα (μάλλον βλακεία ήταν η ερώτησή μου!) Εφόσον έχω κάνει έναρξη προφανώς δεν χρειάζονται οι υπεύθυνες δηλώσεις. Έτσι είναι κιόλας;

Κώστας

Edited by kkobits
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ χρησιμοποιείστε την αναζήτηση.

 

Δείτε το θέμα Δικαίωμα υπογραφής ΥΔΕ στην κατηγορία επαγγελματικά δικαιώματα καθώς και το θέμα που υπέδειξε ο tzeno στο #2

 

Το παρόν κλειδώνεται και θα διαγραφεί.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.