Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός Pgen


nik

Recommended Posts

Δηλαδή σε περίπτωση που έχουμε ατομικό λέβητα πετρελαίου σε υπόγεια απόθήκη αποκλειστικά για ένα διάμέρισμα και όχι για το σύνολο του κτιρίου, το Α υπολογίζεται απο τοίχους δάπεδα κτλ (ακόμα κι αυτά που ναι σε επαφή με άλλα διαμερίσματα) άλλα ΜΟΝΟ γύρω από το διαμέρισμα και ΔΕΝ υπολογίζεται για όλο το κτιριακό κέλυφος?

Edited by aspire
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, οι επιτοιχοι λεβητες φ. αερίου είναι αναλογικοι (με ρυθμιζόμενη παροχή καυσίμου ανάλογα το απαιτούμενο φορτίο) και δεν υφίσταται υπερδιαστασιολογηση. Όπως στους πολυβαθμιους Καυστηρες θεωρουμε την ισχύ της πρώτης βαθμίδας κατα τον έλεγχο υπερδιαστασιολογησης

 

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι αν έχουμε κεντρικό λέβητα πετρελαίου, που είχε διαστασιολογηθεί (λέμε τώρα) προκειμένου να καλύπτει τις ανάγκες όλου του κτιρίου, αλλά πλέον χρησιμοποιείται για την εξυπηρέτηση των αναγκών ελάχιστων διαμερισμάτων λόγω αποσύνδεσης των υπολοίπων (π.χ. λόγω τοποθέτησης επίτοιχων λεβήτων φ.α.), τότε ποια είναι η επιφάνεια Α για τον έλεγχο υπερδιαστασιολόγησής του; Να υποθέσω μόνο αυτών που τον χρησιμοποιούν τώρα (συν τις επιφάνειές τους προς τα γειτονικά τους διαμερίσματα του ιδίου κτιρίου); Και καλά αν πρόκειται για ένα διαμέρισμα. Αν όμως είναι περισσότερα και δεν έχουμε πρόσβαση σε αυτά, τότε τι επιφάνειες να υπολογίσεις, ειδικά αν δεν υπάρχουν κατόψεις ή αν έχουν γίνει αυθαιρεσίες;

 

@akaliak

Έχοντας υπόψη την απάντηση της ΕΥΕΠΕΝ σχετικά με τα "τοπικά" και "κεντρικά" συστήματα όταν αφορούν λέβητες για ατομική χρήση, έχω την άποψη πως ο λόγος που -ίσως- δεν θα χρειαζόταν να κάνουμε έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης σε επίτοιχους λέβητες φ.α. (ακόμα και όταν κατά την ΕΥΕΠΕΝ θεωρούνται "κεντρικοί"), θα ήταν η πολύ μικρή χωρητικότητά τους σε νερό, οπότε και η σχεδόν μηδενική αδράνεια σε ανάματα-σβησίματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποια είναι η γνωμη σας? Να διευκρινήσω ότι όταν λέω λέβητας για ένα διαμέρισμα δεν εννοώ πως ο αλλός για δικούς του λόγους δεν το χρησιμοποιεί. Το κτιριακό κέλυφος αποτελείται από δύο διαμερίσματα που είχαν κοινό λέβητα. Κάποια στιγμή στο παρελθόν αποφάσισαν το κάθε διαμέρισμα να βάλει τον δικό του. Ποιο είναι το Α σ αυτη την περίπτωση για το ένα διαμέρισμα με το δικό του λέβητα? Γνώμη μου είναι πως δεν παίρνουμε για όλο το κέλυφος...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pm = 40 Kw    Pgen = 92 Kw :confused:

Η πραγματική ισχύ δηλαδή (40 Kw) ενώ περιμένουμε να είναι μέχρι και υπερδιπλάσια από την υπολογιζόμενη (92 Kw) (πίνακας 4.3 - Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1) αυτή προκύπτει πολύ μικρότερη.

Είναι δυνατόν; :confused:

 

Link to comment
Share on other sites

Ο λέβητας εξυπηρετεί 3 ίδια διαμερισματα των 80 τ.μ. το καθένα.

Ταμπελακι 40000 Kcal/h

Μάλλον αν υπάρχει λάθος είναι στο Pgen.

 

 

 

Συγνώμη για το διπλό μήνυμα.

Edited by micha.ni
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ειναι. Μοναδα συντελεστη υπερδιαστασιολογησης (αν εισαι σιγουρος οτι δεν εκανες καμια χαζομαρα) και προχωρα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Μονό την επιφάνεια Α έχω ουσιαστικά να υπολογίσω. Πόσο λάθος να κάνω;

Απλώς μου δημιούργησε απορία η κατάταξη στον πίνακα 4.3

+1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.