Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πνευματική ιδιοκτησία αρχιτεκτονικού έργου...


stavrosa

Recommended Posts

Στην Γερμανία το κτίριο, αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία του αρχιτέκτονα και δεν ανήκει πρακτικά στον πελάτη...Έτσι λοιπόν εάν ο πελάτης θέλει να κάνει την οποιαδήποτε επέμβαση στο κτίριο....πρέπει να ζητήσει την γραπτή άδεια του Αρχιτέκτονα...

 

 

 

αυτό το παραπάνω μόλις πρίν απο λίγο το δίαβασα κάπου στο διαδύκτιο.

δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει αλλά είναι πραγματικά άξιο σχολιασμού.

απο την μια να έχουμε αυτή την "πνευματική ιδιοκτησία" του μελετητή

και στον αντίποδα την Ελλάδα...ο ιδιοκτήτης-πελάτης χωρίς να έχει σεβαστεί νόμους, μελέτες, ιδεες και πολλά ακόμα κάνει οτι θέλει όποτε θέλει στο ακίνητο...

Link to comment
Share on other sites

περίπου όμως! πολύ περίπου! γιατί εγω μίλησα για μετά την κατασκευή...που απο οτι είδα με μια πολυ πολύ γρήγορη ματιά, εδώ προστατεύει τις μελέτες και οχι τα ήδη κατασκευασμένα!

Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα 12 (για τα αρχιτεκτονικά έργα)

"Εφόσον παρουσιάζουν πρωτοτυπία, προστατεύονται ως αρχιτεκτονικά έργα τα οικοδομήματα (π.χ. κτίρια, μονοκατοικίες, ναοί, μουσεία, θέατρα, βιβλιοθήκες, γέφυρες). Τα οικοδομήματα προστατεύονται και ως προς την εξωτερική τους μορφή και ως προς τη διαμόρφωση των χώρων (εσωτερική διακόσμηση και διαρρύθμιση). Δεν προστατεύονται ωστόσο τα στοιχεία εκείνα των αρχιτεκτονικών έργων, που συνιστούν αναγκαίες λύσεις σε τεχνικά προβλήματα, όπως δεν προστατεύονται και τα δημιουργήματα που δεν υπερβαίνουν το επίπεδο δημιουργίας που επιβάλλει η επίλυση ενός απλού τεχνικού προβλήματος."

 

Άρα το θέμα σηκώνει πολύ νερό...

Edited by arcgeo
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να υποβαθμίσω τη σημασία της προστασίας μιας αρχιτεκτονικής δημιουργίας η οποία κοσμεί για δεκαετίες τη πόλη και αποτελεί δείγμα ποιοτικής δουλειάς του δημιουργού του... Νομίζω όμως ότι υπάρχουν και υπερβολές... δηλαδή είναι σαν ο Αρμάνι να σου πουλά ένα κουστούμι και να σε τρέχει στα δικαστήρια γιατί δεν το συνδιάζεις με τη σωστή γραβάτα!

 

Ως υπερβολή εννοώ το πρώτο post που σε περιορίζει στο να πάρεις την άδεια του αρχικού δημιουργού... Αναρωτιέμαι λοιπόν...

 

Οι άλλοι είναι άχρηστοι και αυτός είναι ο καλός;;;

 

Αν το κτήριο είναι ΜΑΠΑ...και τελικά έχεις πολύ καλύτερες προτάσεις... τί άδεια να πάρεις και τί έγκριση;;; Από αυτόν που το έκανε χάλια εξαρχής;;;

 

Τελικά, πόσο πρέπει δηλαδή να πληρώσω ώστε να έχω το κτήριο δικό μου;;; Η παραγγελία είναι να μου φτιάξεις ένα κτήριο, το έφτιαξες, πληρώθηκες... τί θέλεις τώρα;;;

 

Επίσης, είναι ελάχιστες ιστορικά οι περιπτώσεις της παρθενογέννεσης στη τέχνη και προφανώς και στην αρχιτεκτονική...

 

Οπότε, ναι στα πνευματικά δικαιώματα όπως τα περιγράφει το δικό μας κείμενο, ναι στη διαφύλαξη της πνευματικής εργασίας και ειδικά στις περιπτώσεις που αναφέρονται (εργολάβος παίρνει σχέδια και τα δίνει σε άλλον) αλλά όλα με ένα όριο...

 

Αυτή η υπεραξία στην αρχιτεκτονική λύση, τη βάζει στο μικροσκόπιο και της αξιολόγησης οπότε μερικές φορές ίσως και να πρέπει να υπερασπιστούμε την ίδια την αρτιότητα της λύσης.. σωστά;

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και όχι... αλλά νομίζω ότι η συζήτηση εστιάζεται στην αρχιτεκτονική λύση... ή έστω, εκεί το περιόρισα εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.