Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποητική φορολογική δήλωση


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα.

Θέλω τα φώτα σας για το παρακάτω θέμα. Μετά την εκκαθάριση της φορολογικής μου δήλωσης, διαπίστωσα ότι η εφορία μου κράτησε μεγάλο χρηματικό ποσό. Ψάχνοντας κατάλαβα ότι ο λογιστής μου είχε κάνει λάθος. Πιο συγκεκριμένα αντι να δηλώσει τα έσοδα με συντελεστή κέρδους, τα δήλωσε όλα ως "καθαρά". Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στα εξής:

1. Γίνεται να κάνω διορθωτική / τροποποιητική φορολογική δήλωση, αν ναι μέχρι πότε??

2. Ποια είναι η διαδικασία αυτής? Μπορώ να την κάνω μόνος μου??

3. Ποια θα είναι η τύχη της ????

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μετά λέτε να πηγαίνουμε σε λογιστές!

Δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις πάντως φίλος μου που ο λογιστής του του έκανε αυτοπεραίωση και τον έβαλε να πληρώσει μερικές χιλιάδες ευρώ τζάμπα, την πάτησε και όσο και αν το έψαξε δεν μπόρεσε να ανακαλέσει.

Βέβαια η δικιά σου περίπτωση είναι διαφορετική οπότε μην απογοητεύεσαι. Ρώτα και ρώτα με έγγραφη αίτηση για να πάρεις επίσημη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ΔΟΥ και ρώτα για σίγουρα.

 

Το αντίθετο πάντως γίνεται.

 

Δλδ να έχεις δηλώσει λιγότερα και να σε καλεί η εφορία να πληρώσεις πρόστιμο για τα αδήλωτα (συνέβη σε μένα)

 

ΚΑι αν ο λογιστής σου έκοβε αποδείξεις για τις παρεχόμενες υπηρεσίες βάλτον να πληρώσει σε περίπτωση που δεν σου επιστραφούν. Ειδάλλως αγωγή.

Link to comment
Share on other sites

1.Γίνεται τροποποιητική,έχουμε κατοχυρωθεί με Π.Δ. οπότε καταθέτεις τη 2η σωστή.

2.Κάνεις τη 2η δήλωση σωστά.Ναι μπορείς,πάρε ένα υπόδειγμα σωστής και κάντο.

3.Η τύχη της θα είναι αφ' ενός στην αρχή να εκκαθαριστεί η πρώτη,αφ' ετέρου στη συνέχεια να σου παρακραατήσουν για αρκετό καιρό την επιστροφή της δεύτερης μέχρι να βαρεθούν να σε βλέπουν,ή να περάσεις τυχαία έλεγχο ή να κάνεις αυτοπεραίωση,ή να @@@@@ για να σου κάνουν εσκεμμένο έλεγχο.Το έπαθε φίλος,όντως του χρωστάνε επιστροφή αλλά δεν την έχει πάρει ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα γίνεται. Μπορεί να έχει και καποιο πρόστιμο αλλά θα είναι μικρό σε σχέση με τα χιλιάρικα που έχασες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.