Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες ή πανελλήνιες?


dim33

Recommended Posts

Γεια σας και απο εμενα,

πριν δυο χρονια,2011, εδωσα πανελληνιες και συγκεντρωσα γυρω στα 14500-15000 μορια και μπηκα τει μηχανολογιας στη πατρα.

Στοχος μου ειναι να μπω στην αντιστοιχη σχολη του πολυτεχνειου (στη Πατρα συγκεκριμενα καθως καταγομαι απο εδω).Εχω διαβασει αρκετα για τη περιπτωση των κατατακτηριων και ψαχνοντας στο ιντερνετ διαπιστωσα οτι αρκει να γραψεις και στα τρια μαθηματα πανω απο τη βαση για να μπεις στη σχολη (ακομα και στο ΕΜΠ εστω οριακα).

Τωρα,εκτος απο τη περιπτωση των κατατακτηριων εξετασεων σκεφτομαι και αυτη των πανελληνιων.

Θα ηθελα να σας ρωτησω αν εδινα πανελληνιες και εμπαινα στους μηχανολογους μηχανικους πατρας τα μαθηματα που εχω περασει θα αναγνωριστουν.Δλδ αν εχω περασει ολα τα μαθηματα των πρωτων δυο ετων θα αρχιζα απο επομενα εξαμηνα.Το ειχα ακουσει απο καθηγητη ΜΠΔ και δεν γνωριζω κατα ποσο ισχυει.

Και τελος θα ηθελα να ρωτησω ποιος ειναι ο πιο ευκολος δρομος απο τους δυο,

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ψαχνοντας στο ιντερνετ διαπιστωσα οτι αρκει να γραψεις και στα τρια μαθηματα πανω απο τη βαση για να μπεις στη σχολη (ακομα και στο ΕΜΠ εστω οριακα).

 

Αυτό πολύ αμφιβάλλω να ισχύει.

Στις περισσότερες σχολές δίνεις εξετάσεις και εισάγεται ένας αριθμός υποψηφίων με τα καλύτερα αποτελέσματα.

π.χ. 5 θέσεις από πτυχιουχους τει και μπαίνουν οι 5 πρώτοι.

 

Για τα μαθήματα που σου αναγνωρίζουν, επίσης εξαρτάται από την σχολή, αλλά συνήθως σου αναγνωρίζουν παρεμφερή μαθήματα της μιας σχολής με της άλλης και αυτό είναι καθάρα στο χέρι του εκάστοτε καθηγητή που έχει το κάθε μάθημα.

 

Όσα γράφω είναι από προσωπική εμπειρία στο Τμήμα Αρχιτεκτόνων του ΑΠΘ. Εδώ, όσο ήμουν φοιτητής, αυτά ίσχυαν!

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι -εφ' όσον σε ενδιαφέρει αποκλειστικά το τμήμα της Πάτρας- να πας στην αντίστοιχη γραμματεία του τμήματος και να σε καθοδηγήσει ανάλογα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση σου.

Κοιταξε η νομοθεσια για τις κατατακτηριες λεει οτι εισαγονται οι χ πρωτοι (διαφερει ο αρθμος ανα σχολη-πολη) με μονη προυποθεση να εχουν γραψει σε ολα τα μαθηματα πανω απο τη βαση.Αν λεει λγ οτι δεχεται 5 ατομα και μονο 3 γραψουν πανω απο τη βαση,τοτε θα δεχτει μονο αυτους τους τρεις.Αν βεβαια γραψουν παραπανω απο 5 ατομα κοιτανε τη βαθμολογια.

Τωρα σκεφτομαι και την περιπτωση του εξωτερικου,σε περιπτωση που δεν τα καταφερω με τις κατατακτηριες.

Ποιες οι προυπεθεσεις εισαγωγης στα συγκεκριμενα πανεπιστημια αν γνωριζει καποιος.

Οι περισσοτερες αναφερουν απολυτηριο λυκειου αλλα στη περιπτωση τη δικη μου που θελω να συνεχισω τις σπουδες ειναι το πτυχιο??

Αν γνωριζει καποιος..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κάποιον αριθμό μαθημάτων θα στον αναγνωρίσουν υποβάλλοντας στον εκάστοτε καθηγητή αναλυτική βαθμολογία του ΤΕΙ. Τώρα το αν είναι καλύτερα οι κατατακτήριες θεωρώ ότι είναι αυτονόητη η απάντηση, ΝΑΙ, αν είναι όμως προτιμότερο το να μείνεις Ελλάδα ή να πάς εξωτερικό θα σου έλεγα να σκεφτείς τις δυνατότητες επαγγελματικής αποκατάστασης τόσο εγχώρια όσο και στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Κατατακτήριες αν έχεις:

α)Υπομονή,

β)Επιμονή,

γ)Οικονομική δυνατότητα (πχ . πλέον οι κατατακτήριοι δεν δικαιούνται βιβλία.)

 

Επίσης έχε υπόψιν σου 2 πράγματα:

 

1)Πάντα θα έχεις την "ρετσινιά του ΤΕΙ" απάνω σου σε θέμα αντιμετώπισης/αναγνώρισης κτλ.

2)Η εισαγωγή δεν είναι τόσο απλή όσο το ακούς/νομίζεις.

 

Το έχω ήδη κάνει και ξέρω..καλύτερα να φύγεις έξω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.