Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτονομία Σωμάτων Καλοριφέρ με την προσαρμογή ηλεκτρικής αντίστασης


koser

Recommended Posts

κοιτα να σου πω

σχετικα με μπουκαλα υγραεριου και κινδυνους....

 

Τα παντα εγκυμονουν κινδυνους σε ενα σπιτι ... και απο τα παραθυρα μπαινουν κλεφτες ... θα τα κτισουμε? για να μη πω αλλα μακαβρια

συμφωνω 1000000% σαυτα που λες ως προς τις αναγκες του κοσμου εμενα πελατισα μου πε δεν εχω λεφτα να βαλω στο καλοριφερ

εχουν τσαλαπατισει την αξιοπρεπεια του κοσμου

 

για να μην πω πολλα στο συστημα αυτο του νερου το μονο καλο που του βρισκω ειναι η αδρανεια του

δλδ με το σβησιμο 20λ-30λ για να κρυωσει παλι τιποτα αλλο, και αυτο σε σχεση με ενα μικρο λαδιου η αλογονου

 

οποτε προτιμω 1-2 θσυσσωρευτες με πυροτουβλα και ανεμιστηρα ινβερτερ κατα προτιμηση ακομα και μεταχειρισμενο

παντα τσεκαρισμενο απο ηλεκτρολογο γνωστο της καθε οικογενειας

 

και την σομπα υγραεριου δε χρειαζεται να την αφοριζουμε κινδυνοι υπαρχουν παντου

 

εδω στο πατρικο μου μια γυναικα εβαλε μπουρι ξυλοσομπα τι να λεμε τωρα

 

σορρυ για τα οφφ τοπικ σημεια .... αλλα η κατασταση ειναι δραμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κανενας αφορισμος στο υγραεριο , αρκει να γινει τσιγκουνια σε θεματα ασφαλειας (συνδεσεις, ασφαλιστικα, συσκευη, μπουκαλα) γιατι απλα μια μικρη διαρροη μπορει να εξαφανισει το διαμερισμα απο το χαρτη. αν ολα ειναι σωστα και πιστοποιημενα κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

λιγο οφ τοπικ

οποια και να παρεις απο γνωστο καταστημα καταλυτικη κ πιστοποιημενη θαναι

ελεγχος με σαπουναδα :mrgreen:

και μαγαζι με μπουκαλες κοντα ως φοιτητης εχω ριξει ΤΟ κουβαλιμα

μια σομπα δεν ειναι και η επιστημη

 

 

το θεμα παει να γινει καταλληλη μεθοδος θερμανσης που υπαρχει ηδη

μας βλεπω να μεταφερομαστε λολ

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι δεν εχει γινει ακομα κατανοητο οτι οι περισσοτερες κεντρικες θερμανσεις φετος ΔΕΝ θα λειτουργησουν γιατι ειναι πετρελαιο και κανεις δεν βαζει λεφτα για να αγορασει σε αυτη τη τιμη πετρελαιο (καλως η κακως δεν εχει σημασια)

 

αρα λοιπον υπαρχουν καποιες δεκαδες χιλιαδων διαμερισματων που πρεπει να θερμανθουν φετος με καποιον τροπο τον καλυτερο δυνατο .

 

στο συγκεκριμενο θεμα

 

α) εχει μια λογικη η σκεψη , οτι σε ενα ηδη εγκατεστημενο σωμα ζεσταινεις το ιδιο του το νερο.

.....................

 

Συμφωνώ απόλυτα !!! Όντως το νερό στο σώμα μπορείς να πεις κατά κάποιον τρόπο έχει ουδετεροποιηθεί κι ότι δεν πρόκειται περαιτέρω να σου εμφανίσει κάτι διαφορετικό...

 

Θα ήθελα να μείνουμε λίγο σε αυτό εννοώντας την πλέον σωστή επιλογή αντίστασης ώστε να εκμεταλλευτούμε πλήρως την θερμική απόδοση του σώματος. Πώς θα γίνει λοιπόν αυτή η επιλογή με βάση ποια κριτήρια; Έχοντας ένα σώμα π.χ 1800 θερμίδων, θα μπορέσουμε να «καλυφθούμε» με μία αντίσταση 1500W;

 

 

......

τι μενει να σκεφτουμε

 

α) σωματα λαδιου

β) θερμοσυσσωρευτες

γ) ir panels (ο θεος να τα κανει)

δ) θερμαστρες / σομπες / αεροθερμα

ε) το τελευταιο , αντιστασεις στα σωματα

 

.....

 

Ξέχασες να αναφέρεις τους θερμοπομπούς, το οποίο θεωρώ επίσης μία μέτρια εώς καλούτσικη επιλογή θέρμανσης και λέω καλούτσικη διότι και αυτή χρησιμοποιεί ρεύμα.. Απλά αυτό που μπορείς να κάνεις όσο μπορεί αυτό να θεωρηθεί δυνατόν είναι, ότι μέσο χρησιμοποιείς για θέρμανση και λειτουργεί με ρεύμα να το λειτουργείς τις ώρες που η ΔΕΗ έχει μειωμένο τιμολόγιο, τις ώρες δηλαδή 15:00 με 17:00 και 2:00 με 8:00. Κάτι όμως που ξαναλέω είναι κάπως δύσκολο είτε γιατί μπορεί να λείπεις στην δουλειά είτε γιατί μπορεί να υπάρχει μωρο στο σπίτι και χρειάζεσαι ζέστη όλη την ημέρα..

 

koser μη κάνεις παράθεση ολόκληρων μηνυμάτων.

Ευχαριστώ, hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

..α) εχει μια λογικη η σκεψη , οτι σε ενα ηδη εγκατεστημενο σωμα ζεσταινεις το ιδιο του το νερο.

- το νερο αυτο εχει δουλεψει καποια χρονια στο κυκλωμα του και οτι ζημια ειχε να κανει την εει κανει ηδη και εχει "ουδετεροποιηθει" κατα καποιον τροπο. αρα θεμα με καθαλατωσεις δεν θα υπαρξει αν δεν προβουμε σε ακροτητες στην θερμοκρασια του νερου...

 

 

Μια παρατήρηση : Για να τοποθετηθεί αυτό το εξάρτημα, το σώμα αναγκαστικά θα αδειάσει από το νερό που περιέχει. Και προφανώς θα γεμίσει έπειτα, με φρέσκο.

Link to comment
Share on other sites

βασικα τα αλατα που αναφερα πιο πανω πιο πολυ με προβληματιζουν για την αντισταση

ποθα ριξουν τν αποδοση της

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά φίλε sdim κλείνεις την βάνα για να απομονώσεις το σώμα και να μην έρθει σε επαφή με την υπόλοιπη εγκατάσταση. Δεν ήταν πολύ δύσκολο όπως βλέπεις... Μερικοί καλά θα ήταν να σκέφτεστε προτού απαντήσετε...

 

 

Αυτό δεν είναι σχέδιο για να καταλάβεις και την λειτουργία της πατέντας. Ο ένας λέει βάννα, ο άλλος λέει βάννες... Τελικά τι ισχύει; Σαν Μηχανολόγοι Μηχανικοί θα έπρεπε να μας δίνετε καλύτερα σχέδια όχι απλά σκίτσα.

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε κύριοι

Να δηλώσω ότι δεν είμαι μηχανικός, πλην όμως η συγκεκριμένη πατέντα μου κίνησε το ενδιαφέρον. Και θα μιλήσω απ'την πλευρά του καταναλωτή:

Ζω σε ένα διαμέρισμα στο χαλάνδρι, του οποίου όσο δούλευε η κεντρική θέρμανση (απέδιδε καταπληκτικά). Αυτό βέβαια όσο η κεντρική θερμανση δούλευε. Όπως καταλαβαίνετε, το σενάριο να βάλω μπροστά αυτά τα σώματα με ΚΑΠΟΙΟ τρόπο, θα ήταν ιδιαίτερα ελκυστικό... (η αλλαγή των σωληνώσεων σε "οριζόντιες" ώστε να κλείσει το κύκλωμα σε επίπεδο διαμερίσματος + σύνδεση στο φυσικό αέριο, εφόσον αυτό φτάσει στη βεράντα μάλλον θα είναι ο στόχος για το καλοκαίρι που έρχεται, αν βέβαια φτάσει το ευλογημένο στην πόρτα μας).

 

Από την άλλη βέβαια, έχοντας μια στοιχειώδη κατανόηση του τρόπου λετουργίας του καλοριφέρ, έχω σοβαρές επιφυλάξεις για το πώς μπορεί να δουλέψει αυτό το μαντζαφλάρι. Και συγκεκριμένα, αν περιλαμβάνει κάποιο τρόπο για να κλείσει το κύκλωμα κυκλοφορίας του νερού στο κάθε σώμα, θερμαινόμενο από την αντίσταση, νομίζω ότι θα μπορούσα να πεισθώ. Και πάλι βέβαια θα έμενε το ερώτημα, πόση ενέργεια θα ήθελε το κάθε καλοριφέρ για να ζεσταθεί κτλ κτλ. Και τέλος, ο θερμοστάτης στη θέση που έχει και με τη βαθμονόμηση 1 - 2- 3- 4 κτλ , μου φαίνεται ολίγον άχρηστος...

 

Τέλος, το σύστημα δεν έχει όνομα; δεν έχει κατασκευαστή; Ίσως στη σελίδα του κατασκευαστή να είχαμε περισσότερες λεπτομέρειες...

 

Αν κάποιος από τους experts μηχανολόγους έχει καμιά νέα πληροφορία - συμπέρασμα κτλ, θα ενδιέφερε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι σχέδιο για να καταλάβεις και την λειτουργία της πατέντας. Ο ένας λέει βάννα, ο άλλος λέει βάννες... Τελικά τι ισχύει; Σαν Μηχανολόγοι Μηχανικοί θα έπρεπε να μας δίνετε καλύτερα σχέδια όχι απλά σκίτσα.

 

Δεν είμαι ο δημιουργός της συγκεκριμένης «πατέντας» ώστε να φτιάξω ένα ακριβές σχέδιο του συστήματος. Το σκίτσο που έδωσα το βρήκα σε ένα από τα sites που προωθούν το συγκεκριμένο σύστημα. Γενικότερα οι πληροφορίες επάνω σε ένα σύστημα χωρίζονται σε 2 μέρη, σε αυτές που μας δίνουν να καταλάβουμε την βασική λειτουργία του συστήματος και πως να το χρησιμοποιούμε και σε αυτές που γνωρίζει αυτός που θα το τοποθετήσει, τις πιο εξειδικευμένες, δηλαδή ο τεχνικός και που για τον πελάτη δεν είναι χρήσιμες μιας και δεν θα είναι αυτός που θα κάνει την τοποθέτηση...

 

Σαν κατασκευή είναι απλή δεν είναι πολύπλοκη και πιστεύω ότι δεν χρειάζεται περαιτέρω επεξήγηση για να καταλάβει κάποιος την λειτουργία της. Κλείνεις τις βάννες του καλοριφέρ ώστε να απομονώσεις το νερό εσωτερικά του σώματος για να μην υπάρχει «επικοινωνία» με την υπόλοιπη εγκατάσταση και σου φύγει το θερμαινόμενο νερό το οποίο ζεσταίνει η αντίσταση και η οποία με την σειρά της συνδέεται με την πρίζα για να χρησιμοποιήσει ρεύμα για την λειτουργία της και η οποία ρυθμίζεται μέσω ενός θερμοστάτη..

 

Χαίρετε κύριοι

Να δηλώσω ότι δεν είμαι μηχανικός, πλην όμως η συγκεκριμένη πατέντα μου κίνησε το ενδιαφέρον. Και θα μιλήσω απ'την πλευρά του καταναλωτή:

Ζω σε ένα διαμέρισμα στο χαλάνδρι, του οποίου όσο δούλευε η κεντρική θέρμανση (απέδιδε καταπληκτικά). Αυτό βέβαια όσο η κεντρική θερμανση δούλευε. Όπως καταλαβαίνετε, το σενάριο να βάλω μπροστά αυτά τα σώματα με ΚΑΠΟΙΟ τρόπο, θα ήταν ιδιαίτερα ελκυστικό... (η αλλαγή των σωληνώσεων σε "οριζόντιες" ώστε να κλείσει το κύκλωμα σε επίπεδο διαμερίσματος + σύνδεση στο φυσικό αέριο, εφόσον αυτό φτάσει στη βεράντα μάλλον θα είναι ο στόχος για το καλοκαίρι που έρχεται, αν βέβαια φτάσει το ευλογημένο στην πόρτα μας).

 

Από την άλλη βέβαια, έχοντας μια στοιχειώδη κατανόηση του τρόπου λετουργίας του καλοριφέρ, έχω σοβαρές επιφυλάξεις για το πώς μπορεί να δουλέψει αυτό το μαντζαφλάρι. Και συγκεκριμένα, αν περιλαμβάνει κάποιο τρόπο για να κλείσει το κύκλωμα κυκλοφορίας του νερού στο κάθε σώμα, θερμαινόμενο από την αντίσταση, νομίζω ότι θα μπορούσα να πεισθώ. Και πάλι βέβαια θα έμενε το ερώτημα, πόση ενέργεια θα ήθελε το κάθε καλοριφέρ για να ζεσταθεί κτλ κτλ. Και τέλος, ο θερμοστάτης στη θέση που έχει και με τη βαθμονόμηση 1 - 2- 3- 4 κτλ , μου φαίνεται ολίγον άχρηστος...

 

Τέλος, το σύστημα δεν έχει όνομα; δεν έχει κατασκευαστή; Ίσως στη σελίδα του κατασκευαστή να είχαμε περισσότερες λεπτομέρειες...

 

Αν κάποιος από τους experts μηχανολόγους έχει καμιά νέα πληροφορία - συμπέρασμα κτλ, θα ενδιέφερε πολύ.

 

Η ονομασία που του έχει δωθεί είναι αυτή που αναφέρω στον τίτλο «Αυτονομία Σωμάτων θέρμανσης με προσαρμογή αντίστασης».. Δεν αποτελεί κάποιο ιδιαίτερο σύστημα θέρμανσης, περισσότερο θα μπορούσαμε να το θεωρήσουμε σαν «πατέντα» γι αυτό κι δεν έχει κάποιον συγκεκριμένο κατασκευαστή αλλά το προωθούν απλά κάποιες εταιρείες που βρίσκονται στον χώρο της θέρμανσης. Δεν έδωσα sites γιατί θα θεωρούνταν διαφήμιση και μάλλον κάτι τέτοιο δεν επιτρέπεται. Αν κάποιοι ενδιαφέρεστε να μάθετε τις εταιρίες που το προωθούν απλά πληκτρολογίστε στο google τον τίτλο του θέματος και θα τις βρείτε...

Edited by koser
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο προϊόν δεν είναι ανώνυμο αλλά κατασκευάζεται από κινεζική εταιρία ειδών ηλεκτρικής θέρμανσης (δαπέδου, πετσετοκρέμαστες, κτλ) αντίστοιχα προϊόντα έχουν και ευρωπαϊκές εταιρίες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.