Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο Συντήρησης Λέβητα Πέλλετ


DOOM_NX

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Ξέρετε αν ισχύει η παρακάτω απόφαση;

 

http://www.all4me.gr/wp-content/uploads/2011/11/apofash-_pellets.pdf

 

Ισχύει ότι πρέπει να εκδίδεται φύλλο συντήρησης ή δελτίο ελέγχου σε κάθε εγκατάσταση λέβητα πέλλετ; Ισχύει ότι πρέπει να γίνεται μέτρηση καυσαερίων; Δηλαδή αν εγώ εγκαταστήσω λέβητα πέλλετ, εκτός από την απόδειξη ποια άλλα έγγραφα θα πρέπει να μου παραδοθούν;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι ο συντηρητής πρέπει να εκδόσει και φυλλο ελέγχου καυσαερίων για τον λέβητα pellet που έχετε.

Το αναφέρει στη 1η παράγραφο του άρθρου 2, ''...καθώς και καύσιμα στερεής βιομάζας .....''

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο συντηρητής πρέπει να εκδόσει και φυλλο ελέγχου καυσαερίων για τον λέβητα pellet που έχετε.

Το αναφέρει στη 1η παράγραφο του άρθρου 2, ''...καθώς και καύσιμα στερεής βιομάζας .....''

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Δηλαδή υπάρχει κανονικά όργανο που μετράει τα καυσαέρια των καυστήρων πέλλετ στην Ελλάδα και βγάζει τα αποτελέσματα για το φύλλο ελέγχου;

 

Συγγνώμη που επιμένω, αλλά ο μηχανολόγος που πέρασε τον δικό μας, όχι μόνο δεν μας έδωσε κάτι τέτοιο, αλλά σε σχετική ερώτηση μάς απάντησε: "Στην Ελλάδα μόνο για τους πετρελαίου και αερίου γίνεται αυτό. Δεν υπάρχει συσκευή στην Ελλάδα που να μετράει τα καυσαέρια των πέλλετ. Στο εξωτερικό μπορεί".

Link to comment
Share on other sites

CO και NOx του πίνακα 2 (άρθρο 4) μπορούν να μετρηθούν (δες παρ. 4 του ίδιου άρθρου). Για τα σωματίδια και το OGC δες τι γράφει στην τελευταία παράγραφο του ιδίου άρθρου γράφει. Στην παρ. 9 γράφει επίσης και τι επιπλέον πρέπει να σου προσκομίσει.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, το αφήνω ασχολίαστο.... (του μηχανικού σου την απάντηση)

Τα όργανα ίδια είναι, μπορεί να χρειάζονται κάποιο αισθητήριο ίσως αν είναι παλιό

Αλλά δεν είναι απάντηση επαγγελματική αυτή...

Υπάρχουν κάποια που ξέρω και κάνουν και για πέλετς.

Επίσης, αν σκάσει έλεγχος από την Περιφέρεια μπορεί να πέσει και πρόστιμο.

Πάρε την Περιφέρεια, διεύθυνση Περιβάλλοντος και ρώτα.

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Τι να πρωτοπάρω που δεν έχω ακόμη ούτε την απόδειξη και την κάρτα εγγύησης στα χέρια μου; :sad:

 

Θα τα φέρει συμπληρωμένα μες στην εβδομάδα είπε. Αλλά πραγματικά κουράστηκα να τον κυνηγάω για να κάνει τα αυτονόητα. Έκανα μεγάλη πατάτα που τον εμπιστεύτηκα και έπρεπε να το ψιλιαστώ όταν ζήτησε προκαταβολή ολόκληρο το ποσό του λέβητα για να τον παραγγείλει.

 

Έχουμε φτάσει στις 4 εβδομάδες μετά την εγκατάσταση κι ακόμα δεν είμαστε σίγουροι αν λειτουργεί σωστά ο λέβητας. Και το τραγικό είναι ότι δεν ξέρω που να απευθυνθώ για να μάθω. Μηχανολόγος, υδραυλικός, καυστηρατζής, αντιπροσωπεία, όλοι πέρασαν και απλά τον έφτυσαν μην τον ματιάσουν. Κανείς δεν πείραξε ρυθμίσεις, κανείς δεν μέτρησε κάτι.

 

Έχω πόσες βδομάδες ψάχνομαι online για να τον ρυθμίσω όπως πρέπει. Κάθε βδομάδα να ανακαλύπτουμε ελείψεις: Λείπει ο κυκλοφορητής, δε μπήκε το αντιδιαβρωτικό υγρό στο λέβητα, δεν εγκαταστάθηκε βαλβίδα αντεπιστροφής, τρύπησε το ένα δοχείο διαστολής, τρέχει η σωλήνα μετά την εγκατάσταση της βαλβίδας αντεπιστροφής, λείπει το 1 από τα 3 μέτρα της καμινάδας, δεν έχει μπει δοχείο διαστολής στη γραμμή του ΖΝΧ... Εντάξει τι να πω... πιο άτυχη εγκατάσταση δεν μπορούσα να κάνω. Και φυσικά για όλα υπήρχε μια δικαιολογία: "Εγώ 3 μέτρα έβαλα στην παραγγελία, τα παιδιά μου λένε 3 μέτρα καμινάδα εγκατέστησαν, είσαι σίγουρος;". Κυνηγητό, email στην αντιπροσωπεία και δε συμμαζεύεται.

 

Και συν τοις άλλοις, να αναρρωτιέμαι και γιατί πιάνει τόση στάχτη στο σχαράκι σε σημείο που μετά από 2 μέρες δεν μπορεί να λειτουργήσει η αυτόματη ανάφλεξη. Και όταν κάνεις λόγο για μετρήσεις και ρυθμίσεις: "Δε μετριούνται αυτά... Τι να ρυθμίσεις, είναι αυτόματος..." Τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία: "Βγάλε το κάλυμμα από τον ανεμιστήρα για να παίρνει περισσότερο αέρα". Έρχονται από την αντιπροσωπεία στο σπίτι μου: "Για ποιο λόγο έβγαλες το καλυμμα; Κάποιο λόγο είχε και βρισκόταν εκεί!" :shock:

 

Να μου δώσει τα χαρτιά και τέλος. Δε θέλω να έχω άλλες σχέσεις μαζί του. Θα ψάξω να βρω κάποιον που ξέρει να τον συμμαζέψει και να τον ρυθμίσει. Δε γίνεται να πρέπει να κάνει προσωπική διατριβή ο πελάτης, γιατί ο εγκαταστάτης βαριέται να ακολουθήσει το manual και τα βάζει μισά. Καλά που είμαι κι εγώ εδώ τώρα να ψαχτώ. Η μάνα μου απλά θα τον έπαιρνε εγκατεστημένο όπως-όπως και θα έλεγε και ευχαριστώ.

 

Σόρρυ για τα παράπονα, αλλά χθες πήγα να καθαρίσω την καμινάδα και βλέπω πώς μου έβαλε το 3ο μέτρο που μου χρώσταγε:

 

Lama-Rina_zps3320bd6e.jpg

 

Εντάξει τι να πω. Στο σπίτι του έτσι τις περνάει; Με τις λαμαρίνες να εμποδίζουν τη ροή; Και για ποιο λόγο να κόψει λαμαρίνα και να τη σφηνώσει μέσα; Υποτίθεται τα κομμάτια ταιριάζουν και κουμπώνουν όπως στην υπόλοιπη καμινάδα.

 

Βγήκα offtopic... Πάω να βγάλω άκρη με τα χαρτιά που πρέπει να μου δώσει ο καυστηρατζής... Γιατί ο συγκεκριμένος μηχανολόγος δε δίνει τίποτα.

Edited by DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι ένας λέβητας που δεν έχει πιστοποίηση EN 303.5 (κλάση 3) είναι παράνομο να εγκατασταθεί;

Link to comment
Share on other sites

Τι να πρωτοπάρω που δεν έχω ακόμη ούτε την απόδειξη και την κάρτα εγγύησης στα χέρια μου; :sad:

 

Θα τα φέρει συμπληρωμένα μες στην εβδομάδα είπε. Αλλά πραγματικά κουράστηκα να τον κυνηγάω για να κάνει τα αυτονόητα. Έκανα μεγάλη πατάτα που τον εμπιστεύτηκα και έπρεπε να το ψιλιαστώ όταν ζήτησε προκαταβολή ολόκληρο το ποσό του λέβητα για να τον παραγγείλει.

Δεν παρέλαβες ΤΙΠΟΤΑ!!! κι ούτε παραλαμβάνεις κάτι που θα σου φέρει. Κανένα κωλόχαρτο. Σταματάς εδώ, πας περιφέρεια και σκίσε τον!!! Μιλάμε για θρασύτατα αεριτζή τύπο.

Link to comment
Share on other sites

Μηχανολόγος ΤΕ κιόλας. Θα καλέσω αύριο την Διεύθυνση Περιβάλλοντος Θεσσαλίας. Καμιά συμβουλή που θα βοηθήσει αν έχετε, ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επιμένω, αλλά ο μηχανολόγος που πέρασε τον δικό μας, ......

 

Ποιός είναι ο μηχανολόγος που πέρασε τον δικό σας?

Αυτός που εμπιστεύθηκες να κάνει μια μελέτη για το σπίτι σας και να επιμεληθεί για την εγκατάσταση του λέβητα πέλλετ?

Ή ο πωλητής/μηχανολόγος της εταιρίας ή του μαγαζιού που αγοράστηκε ο λέβητας?

 

Καταλαβαίνεις την διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.