Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπερδεμενος με τα Μεταπτυχιακα


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

 

Συντομα θα ειμαι αποφοιτος του Τμηματος Τεχνολογιας Πετρελαιου κ Φυσικου Αεριου και εχω παρει την αποφαση να κανω μεταπτυχιακο.

Πραγματικα ομως εχω χασει την μπαλα με τοσα που υπαρχουν σε ολη την Ευρωπη και η αποφαση δεν μπορει να ειναι επιπολαια

καθως το ποσο που απαιτειται δεν ειναι μικρο.

 

Ξερει κανεις να μου πει ποια ειναι η διαφορα του Msc Petroleum Engineering με Msc oil and Gas Engineering ή Msc Oil and Gas Technology?

Να σημειωσω οτι το τελευταιο πραγματοποιειται απο φετος στο ΤΕΙ Καβαλας.

Ποια ειναι η αξια του καθενως?

Παιζει καποιο ρολο το οτι το τελαυταιο δεν εχει τον χαρακτηρισμο Engineering?

 

Οποιος γνωριζει προσωπικα η εχει καποιον φιλο που εχει ασχοληθει θα το εκτιμουσα αν μου εδινε μια απαντηση γιατι ο χρονος με πιεζει.

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε με τα μαθήματα που έχει το καθένα έχει να κάνει και όχι τόσο με τον τίτλο!! Αυτή είναι και η μοναδική απάντηση στην ερώτησή σου!

Τι μαθήματα έχει το κάθε πρόγραμμα; Ποια σε ενδιαφέρουν πιο πολύ; Κόστος; Χώρες; Τι θέλεις να κάνεις στη ζωή σου μετά το μεταπτυχιακό; Που θέλεις να εργαστείς; Όλα αυτά παρεμφερή ακούγονται.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε με τα μαθήματα που έχει το καθένα έχει να κάνει και όχι τόσο με τον τίτλο!! Αυτή είναι και η μοναδική απάντηση στην ερώτησή σου!

Τι μαθήματα έχει το κάθε πρόγραμμα; Ποια σε ενδιαφέρουν πιο πολύ; Κόστος; Χώρες; Τι θέλεις να κάνεις στη ζωή σου μετά το μεταπτυχιακό; Που θέλεις να εργαστείς; Όλα αυτά παρεμφερή ακούγονται.

 

Η χωρα που με ενδιαφερει ειναι το UK και η Νορβηγια (http://www.uis.no/study_programmes/degree_programmes_in_english/petroleum_engineering/)

αλλα εκει τα παργματα δειχνουν δυσκολα (20 απο τισ 900 αιτησεις γινονται δεκτες).

Οσο για το κοστος το διαθεσημο μπατζετ μου ειναι στα 20 χιλιαρικα.

Κοιτα δεν μπορω να σε πω τι με ενδιαφερει ποιο πολυ καθως δεν εχω δουλεψει ουτε σε γεωτρησεις ουτε σε ερευνα κ παραγωγη Υ/Α.

Αλλα ισως να επελεγα το δευτερο.Αυτο που θελω να δοκιμασω ειναι να δουλεψω σε Πετρελαικη Εταιρια του εξωτερικου.Αυτη τη στιγμη κανω πρακτικη στα Ελληνικα Πετρελαια.Εχω να πω οτι η εμπειρια ειναι μοναδικη αλλα οι αναλυσεις σε ενα χημειο δεν ειναι αυτο που θελω να κανω.

 

Earl Ευχαριστω για την απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.