Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή κεντρικής θέρμανσης σε αυτονομη


akisb

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

 

Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με την μετατροπή της κεντρικής θέρμανσης με δισωλήνιο σύστημα σε αυτόνομη σε παλιά οικογενοιακή πολυκατοικία 4 διαμερισμάτων.

Εχουμε μπεί στο πρόγραμμα εξοικονόμηση κατοικον και δικαιουμαστε επιδότηση 35% για εγκατάσταση αυτονομίας.

Εχουμε καταλήξει στην λυση γνωστής εταιρείας η οποία περιλαμβάνει

  1. Συστημα Αντιστάθμισης
  2. Κυκλοφορητή inverter
  3. Ασύρματη μονάδα συλλογής μετρήσεων
  4. Καταγραφή των μετρήσεων από εξωτερική εταιρεία με κόστος 5€ μήνα/διαμέρισμα

και όσον αφορά τα σώματα έχουμε 2 επιλογές

  • εγκατασταση χειροκίνητων θερμοστατικών κεφαλών σε κάθε σώμα (κόστος ανά διαμέρισμα 1000€)
  • ασύρματο σύστημα ελέγχου θερμοκρασίας χώρου (κόστος ανά διαμέρισμα 2000€)

Στην 1η περίπτωση σημαίνει ότι πρέπει να ανοίγεις/κλείνεις κάθε σώμα ανά δωμάτιο χειροκίνητα και οτι οι θερμοστάτες είναι αναλογικοί ενώ στην 2η ότι ανοίγεις/ελέγχεις ασύρματα όλα σου τα σώματα και ρυθμίζεις την θερμοκρασία με πολύ μεγάλη ακρίβεια (ψηφιακά) αλλά έχεις και την δυνατότητα να δημιουργήσεις 2 ζώνες στο σπίτι (πχ 1η ζώνη υπνοδωμάτια 22C και 2η ζώνη σαλόνι-κουζίνα στους 20C).

 

Με την 2η λύση υποτίθεται ότι επιτυγχάνεις μεγάλη εξοικονόμηση.

 

Η ερώτηση μου είναι αν αξίζει σε οικογενοιακή πολυκατοικία ΄(όπου προς το παρών συννενούμαστε) να μετατρέψουμε την κεντρική θέρμανση σε αύτόνομη και αν τα χρήματα που θα δαπανήσουμε θα τα αποσβέσουμε σύντομα στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

για 4 διαμερισματα εχω την εντυπωση οτι ειδικα στην δευτερη περιπτωση πλησιαζεις παρα πολυ το κοστος της εντελως αυτονομης θερμανσης με επιτοιχα.

 

προτεινω να το εξετασεις και αυτο, γιατι στην πραξη ειδικα οταν τα διαμερισματα δεν εχουν κοινα ωραρια θερμανσης το ωφελος ειναι σημαντικο.

 

σιγουρα ακριβοτερο συστημα αλλα και οικονομικοτερο στην χρηση. αφου μπορεις να μπεςι και στο εξοικονομω δε θα χασεις κατι να το εξετασεις.

Link to comment
Share on other sites

για 4 διαμερισματα εχω την εντυπωση οτι ειδικα στην δευτερη περιπτωση πλησιαζεις παρα πολυ το κοστος της εντελως αυτονομης θερμανσης με επιτοιχα.

 

προτεινω να το εξετασεις και αυτο, γιατι στην πραξη ειδικα οταν τα διαμερισματα δεν εχουν κοινα ωραρια θερμανσης το ωφελος ειναι σημαντικο.

 

σιγουρα ακριβοτερο συστημα αλλα και οικονομικοτερο στην χρηση. αφου μπορεις να μπεςι και στο εξοικονομω δε θα χασεις κατι να το εξετασεις.

 

Θα ήθελα να αποφύγω τις εξωτερικές σωληνώσεις για λόγους αισθητικής και μερεμετιών επομένως ο μόνος τρόπος που έχω βρει για αυτονομία με θερμιδομέτρηση σε παλιά πολυκατοικία νομίζω είναι αυτός..

Επίσης αυτό που με προβληματίζει είναι το αν αξίζει να επενδύσεις σε λύση θέρμανσης με βάση το πετρέλαιο (και αργότερα ίσως το φυσικό αέριο) την στιγμή που όλοι γύρω μου εγκαταλείπουν το πετρέλαιο και καταφεύγουν σε άλλες λύσεις (aircondition,θερμοπομπούς,αντλίες θερμότητας κτλπ).

Προσπαθώ να σκεφτώ μειονεκτήματα μιας τέτοιας λύσης πέρα από το υψηλό κόστος για την εγκατάσταση και θα ήθελα την γνώμη των πιο έμπειρων..

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου είναι αν αξίζει σε οικογενοιακή πολυκατοικία ΄(όπου προς το παρών συννενούμαστε) να μετατρέψουμε την κεντρική θέρμανση σε αύτόνομη και αν τα χρήματα που θα δαπανήσουμε θα τα αποσβέσουμε σύντομα στο μέλλον.

Η άποψη μου είναι και φυσικά να το κάνεις;

Γιατί αν δεν το κάνεις τώρα θα το κάνεις σίγουρα στο μέλλον.

Αλλά να το κάνεις σωστά....

Οταν λές 1000 ευρώ ανά διαμέρισμα τι συμπεριλαμβάνει;

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει γίνει τεχνικοοικονομική μελέτη? Δεν μπορούμε να ξέρουμε "έτσι" αν και πότε θα γίνει απόσβεση!

 

Γιάννη....

ο συνολικός βαθμός απόδοσης σε αυτές τις πολυκατοικίες σπάνια ξεπερνά το 50%....Για να μην σου πω το 40%....

Πίστεψε με... όσες πολυκατοικίες παραμένουν να λειτουργούν με κεντρική θέρμανση θα οδηγηθούν στην βελτιστοποίηση της εγκατάστασης ή θα την καταργήσουν και αυτοί την κεντρική τα επόμενα 2-3 χρόνια.

Δεν θέλει και μεγάλη ανάλυση για να βρείς τον βαθμό απόδοσης όταν έχεις πολυκατοικίες με τεράστιους λέβητες όπου λειτουργούν διακοπτόμενα με τα πάνω διαμερίσματα να κρυώνουν και τα μεσαία να υπερθερμαίνονται.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

  • εγκατασταση χειροκίνητων θερμοστατικών κεφαλών σε κάθε σώμα (κόστος ανά διαμέρισμα 1000€)
  • ασύρματο σύστημα ελέγχου θερμοκρασίας χώρου (κόστος ανά διαμέρισμα 2000€)

Αυτές τις τιμές δεν θα τις σχολιάσει κανείς...;;;;

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε!!!

Κάπως μου φαίνονται αλλά επειδή δεν ξέρω πολλά είπα να μην πω καμιά βλακεία...

 

Ρώτησε ο Γρηγόρης "Οταν λές 1000 ευρώ ανά διαμέρισμα τι συμπεριλαμβάνει;"

Link to comment
Share on other sites

Alej αν θα σχολιάσει κανείς λέει........

Απλά περιμένω να δω τι συμπεριλαμβάνει αυτό το ποσό γιατί το νούμερο είναι λίγο κουλό αν μιλάμε μόνο για αγορά και τοποθέτηση θερμοστατικού διακόπτη με κεφαλή στην προσαγωγή και έναν απλό διακόπτη στην επιστροφή.....

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα αυτά είναι το συνολικό κόστος ανά διαμέρισμα και περιλαμβάνουν:

  1. το κόστος των κοινοχρηστων παρεμβάσεων(κυκλοφορητής,συστημα αντιστάθμισης κλπ) +
  2. το κόστος ανά διαμέρισμα (θερμοστατικές κεφαλές,κλπ)

Οι απλές χειροκίνητες θερμοστατικές κεφαλές είναι περίπου στα 70 € η μία + ΦΠΑ ενώ οι άλλες στα 170€ + ΦΠΑ για αυτό και βγαίνει περίπου στην 2πλασια τιμή.

 

Οταν μου λέτε να το κάνω αλλά να το κάνω σωστά τι πρέπει να προσέξω;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.