Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο μετά από ανάκληση αδείας


zigzag12

Recommended Posts

Η συγχώνευση έγινε λόγω της ομοιότητας των περιπτώσεων (όχι απαραίτητα επειδή τυχόν υπάρχει απάντηση). Έτσι θα είναι ευκολότερο να παρακολουθήσει κάποιος το Θέμα.

 

Όμως λόγω της σοβαρότητας του ζητήματος και των νομικών προεκτάσεων θα συμβούλευα να απευθυνθείς στο αντίστοιχο τμήμα του ΤΕΕ (τμήμα Δικαστικού ή κάπως έτσι).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πελάτης μου έχει οικόπεδο μαζί με την σύζυγο του. Κάνουν οριζόντια ιδιοκτησία για οικοδομή την οποία σκεφτόντουσαν να κάνουν και παίρνει ο καθένας με συμβόλαιο κάποια χιλιοστά. Επίσης ποιος όροφος πάει σε ποιον.Αργότερα χωρίζουν και ο πελάτης μου φεύγει εξωτερικό, ενώ η σύζυγος αποφασίζει να χτίσει.Και εδώ ξεκινάει το θέμα.α) Βγάζει άδεια χωρίς συνυπογραφή του πρών συζύγου στο τοπογραφικό αλλά κατά τ’ άλλα με κατόψεις και εμβαδά τα οποία αντιστοιχούν σε εκείνα των συμβολαίων.Μαλιστα στο Διάγραμμα κάλυψης δείχνει τους υπόλοιπους ορόφους που είναι να χτιστούν (από τον σύζυγο).Γυρίζει ο σύζυγος μετά από καιρό και βλέπει το κτίριο και αποφασίζει να μην κάνει θέμα , αλλά να χτίσει ότι δικαιούται.Ερχεται σε εμένα και παρατηρούμε πως στο υπάρχων κτίσμα έχουν γίνει υπερβάσεις που αφορούν το εμβαδόν, τους Η.Χ. (σχεδόν έχει αξιοποιήσει όλο το εμβαδόν των Η/Χ μαζί με τα μ2 που αντιστοιχούν στον πελάτη μου),σε ΕΞΩΣΤΕΣ και τέλος (το κερασάκι) , χτίζει στην πυλωτή (διαμέρισμα προς ενοικίαση).Ο πελάτης μου , κάνει καταγγελία και καταγράφονται από την πολεοδομία όλες οι αυθαιρεσίες. Τώρα τι μπορεί να κάνει για να χτίσει? Στην πολεοδομία μου είπαν ότι θα έχει πρόβλημα κυρίως λόγω των εξωστών. Άλλοι μου είπαν να κάνω ανάκληση της αρχικής Ο/Α , λόγω του μη υπογεγραμμένου από αυτόν τοπογραφικού. Τι μπορεί να γίνει?

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!! Παρακαλώ για απάντηση!!!!!!

 

Συναδέλφισσα, συμπλήρωσε το επάγγελμα και την ιδιότητα στο προφίλ σου...

Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Ευχαριστώ, AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.