Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο μετά από ανάκληση αδείας


zigzag12

Recommended Posts

Χαιρετω ολους και ευχαριστω προκαταβολικα για την οποια βοηθεια...

 

Ειμαι νεοπας μηχανικος και μου εχει τεθει το εξης ζητημα απο εναν πελατη...

 

Ο πελατης με την βοηθεια συναδελφου (ο οποιος δεν ζει πλεον) εξεδωσε οικοδομικη αδεια, εντος σχεδιου, προ 15 ετων και εχει κατασκευασει το κτιριο (δεν εχει ολοκληρωθει η κατασκευη, περιπου 50%).

Κατα την φαση της κατασκευης, η οποια διακοπηκε πολλες φορες λογω καταγγελιων και μετα απο εναν πολυετη δικαστικο αγωνα, το ΣτΕ απεφανθει οτι η αδεια που ειχε εκδοθει επρεπε να ανακληθει...

 

Με βαση την αποφαση του ΣτΕ το αρμοδιο πολεοδομικο γραφειο αποφασισε την ακυρωση της συγκεκριμενης Οικ. Αδειας και την διαγραφη της απο τα αρχεια του.

Σε συνεχεια αυτης της αποφασης το πολεοδομικο γραφειο εκτελεσε αυτοψια στο κτιριο, κατεγραψε τα εκτελεσθεντα (τα οποια ειναι απολυτως συμφωνα με την αδεια που ακυρωθηκε), υπολογισε τα αντιστοιχα προστιμα (ανεγερσης & διατηρησης) και ελαβε αποφαση για διαδικασια κατεδαφισης αυθαιρετου (την οποια δεν εχω δει ακομα, ωστε να ξερω ολες τις λεπτομερειες)...

Απ' οτι μου ειπε ο πελατης η αποφαση κατεδαφισης επιδεχεται ενστασης εντος 30 ημερων...

 

Λαμβανωντας υποψη ολα τα παραπανω εχω τα εξης ερωτηματα:

1. Στεκει στην συγκεκριμενη περιπτωση ο χαρακτηρισμος ''αυθαιρετο'' αλλα και το προστιμο ανεγερσης...?

2. Τι ειδους ενσταση πρεπει ο πελατης να κανει προκειμενου να μην κατεδαφιστει το κτιριο...?

3. Με δεδομενο οτι θα βρεθει καποια λυση και το κτιριο δεν θα κατεδαφιστει, ποια η διαδικασια νομιμοποιησης του ωστε καποια στιγμη να ολοκληρωθει η κατασκευη του...

Link to comment
Share on other sites

Κάπου υπάρχει topic με σχετικό θέμα, ψάξε στην αναζήτηση το λήμμα "Ζάντε-Μαραθονήσι".

Καλό κουράγιο και καλή σταδιοδρομία, πιάσε και κανένα ευκολότερο ντε...

Link to comment
Share on other sites

Agior ευχαριστω πολυ για τις ευχες...

 

οπως λενε ''καθε αρχη και δυσκολη''...

 

Σχετικα με το θεμα...

 

εκανα μια αναζητηση σχετικα με την υποθεση "Ζάντε ΑΕ-Μαραθονήσι" και διαπιστωσα οτι προκειται για κατι εντελως διαφορετικο απο την υποθεση που μου εχει προκυψει...

Στην υποθεση Ζαντε ΑΕ η εταιρια προσεφυγε κατα των αποφασεων των Ελληνικων δικαστιριων και τελικα δικαιωθηκε απο τα Ευρωπαικα δικαστηρια και μαλιστα νομιζω οτι εχει ερθει πλεον και η ωρα της αποζημιωσης απο την Ελληνικη κυβερνηση προς την παραπανω εταιρια...

 

Στην υποθεση που ανεφερα στο 1ο μου ποστ, μιας και δεν εχω την πειρα αλλα και την πολυτελεια του χρονου να κατσω να ψαξω απ΄ακρο σε ακρο την νομοθεσια και την νομολογια περιπτωσεων με ανακληση οικοδομικης αδειας, συνεστησα στον πελατη να κανει τα εξης:

1. Να καταθεσει ενσταση κατα της επιβολης των προστιμων ανεγερσης & διατηρησης (μιας και ο,τι κατασκευασε ηταν νομιμο κατα την περιοδο των εργασιων αφου η αδεια του ηταν τοτε σε ισχυ)...

2. Να καταθεσει καποιου ειδους αιτηση στο πολεοδομικο γραφειο ωστε να εξαιρεθει η κατασκευη του απο την κατεδαφιση μιας και η κατασκευη αυτη δεν θιγει κατα κανεναν τροπο τον ΓΟΚ (σε θεματα ποσοστου καλυψης του οικοπεδου, εμβαδου δομησης, μεγιστου υψους, κτλ) αλλα ουτε και το ΓΠΣ της περιοχης (δεν εχει θιξει Οικοδομικες ή ρυμοτομικες γραμμες, κτλ)...

3. Να ζητησει βοηθεια απο εμπειροτερο συναδελφο και γιατι οχι και απο καποιον νομικο, ωστε οι προαναφερθησες αιτησεις-ενστασεις να ειναι τεκμηριωμενες με τα καταλληλα αρθρα της νομοθεσιας - νομολογιας...

4. Αφου κανει ολα τα παραπανω επειτα να ξεκινησει διαδικασια νομιμοποιησης του αυθαιρετου...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη:

 

Το γράμμα του Νόμου:

 

Α)Νόμος 1577 της 17/18.12.85. Γενικός Οικοδομικός

Κανονισμός.- (Α' 210).

άρθρο 22: παράγραφος3. Κάθε κατασκευή που εκτελείται α) χωρίς την άδεια της παρ. 1 ή

β) καθ' υπέρβαση της άδειας ή γ) με βάση άδεια που ανακλήθηκε ή δ) κατά

παράβαση των σχετικών διατάξεων είναι αυθαίρετη και υπάγεται στις

σχετικές για τα αυθαίρετα διατάξεις του ν. 1337/1983 όπως ισχύουν.

Μετά την έκδοση ή αναθεώρηση

της παραπάνω οικοδομικής άδειας η κατασκευή παύει να είναι κατεδαφιστέα

και επιβάλλονται μόνο τα πρόστιμα που προβλέπονται στην παρ. 2 του

άρθρου 17 του ν. 1337/1983, όπως ισχύει. Το πρόστιμο διατήρησης

επιβάλλεται για το διάστημα από τότε που κατά την κρίση της αρμόδιας

πολεοδομικης υπηρεσίας άρχισε η ανέγερση της κατασκευής έως την έκδοση

της οικοδομικής άδειας.

Δεν επιβάλλονται τα παραπάνω πρόστιμα σε περίπτωση αναθεώρησης

οικοδομικής άδειας, που βρίσκεται σε ισχύ, εφόσον τηρείται το

περίγραμμα της οικοδομής, ο συντελεστής δόμησης και ο συντελεστής

όγκου.

Στην περίπτωση αυτήν η αναθεώρηση πρέπει να εκδοθεί εντός τεσσάρων

(4) μηνών από τη σχετική έγγραφη ειδοποίηση της αρμόδιας πολεοδομικής

υπηρεσίας ή από την υποβολή των σχετικών δικαιολογητικών από τον

υπόχρεο."

 

Β)1337/83 "Επίσης αναστέλλεται η κατεδάφιση των κτισμάτων που ανεγείρονται με

άδεια που εκδόθηκε μετά από έλεγχο της αρμόδιας πολεοδομικής αρχής και

που μεταγενέστερα ανακαλείται για οποιοδήποτε λόγο , εκτός αν η

ανάκληση οφείλεται σε υποβληθέντα αναληθή στοιχεία ή σε ανακριβείς

αποτυπώσεις της υπάρχουσας πραγματικής κατάστασης.

 

Η αναστολή από την κατεδάφιση ισχύει μέχρις ότου κριθεί η οριστική

διατήρηση ή όχι του κτίσματος , που γίνεται με απόφαση του νομάρχη, με

σύμφωνη γνώμη του Συμβουλίου Χωροταξίας , Οικισμού και Περιβάλλοντος

του νομού το οποίο λαμβάνει υπόψη του και τις περιπτώσεις α, β και γ

της παρ. 1 του άρθρου 16 του νόμου αυτού.

 

Τα αυθαίρετα κτίσματα ή κατασκευές εν γένει που ανεγείρονται μετά

την 31.1.1983 εντός ή εκτός εγκεκριμένων σχεδίων πόλεων ή οικισμών που

υπάρχουν πριν από το έτος 1923 καθώς και όσα δεν εξαιρούνται σύμφωνα με

το άρθρο 15 του νόμου αυτού κατεδαφίζονται υποχρεωτικά από τους κυρίους

η συγκυρίους τους , έστω και αν έχει αποπερατωθεί η κατασκευή ή αν το

κτίσμα κατοικείται ή χρησιμοποιείται με οποιοδήποτε τρόπο.

2. Εκτός από την κατεδάφιση επιβάλλεται:

α) πρόστιμο ανέγερσης αυθαιρέτου.

β) πρόστιμο διατήρησης αυθαιρέτου.

 

"Τα πρόστιμα της παραγράφου αυτής, καθώς και οι λοιπές συνέπειες των

επόμενων παραγράφων , δεν εφαρμόζονται σε κτίσματα ή κατασκευές, οι

οποίες ανεγείρονται με οικοδομικές άδειες , που εκδίδονται, σύμφωνα με

διατάξεις , οι οποίες κρίνονται αντισυνταγματικές με δικαστικές

αποφάσεις και για το λόγο αυτόν ακυρώνονται".

 

Καταλήγω πανηγυρικά:

Με το γράμμα του νόμου που βαριέμαι να επαναλάβω

1.Η κατασκευή ΔΕΝ είναι αυθαίρετη,καθώς δεν εκτελείται κατασκευή με άδεια που ανακλήθηκε,είναι ήδη εκτελεσμένη.Επομένως κατάτη γνώμη μου δεν υπάγεται σε καμία διάταξη των νόμων αυτών.

2.Αν είναι αυθαίρετη σύμφωνα με ΣτΕ, ΤΟΤΕ ισχύει η αναστολή από την κατεδάφιση μέχρι να κριθεί οριστική με απόφαση Νομάρχη

3.Ακόμη κ να κριθεί οριστική δεν μπορούν να εφαρμοστούν πρόστιμα ανέγερσης κ διατήρησης στη συγκεκριμένη περίπτωση

4.Ως αποτέλεσμα,το κτίριο εξακολουθεί να υφίσταται αιώνια μέχρι τον ερχομό του Nibiru με άρνηση του ιδιοκτήτη να κατεδαφιστεί,χωρίς άδεια κ χωρίς πρόστιμα,άρα σαν να μην τρέχει τίποτα το περίεργο(κ κατά τη γνώμη μου κ με μία ωραία ταμπελίτσα ότι ΔΕΝ τα έχει,έτσι για να ξεμπροστιάζεται η μ@@@@@α της Ελληνικής Νομογραφειοκρατίας)

5.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ,μπορεί να κάνω λάθος κ να έχω άγνοια κάποιου άλλου Νόμου,οπότε εμπίπτω στις διατάξεις του νόμου "περί αγνοίας Νόμου''!!!!!!!!!!!!!!Ζήτω το Μπαμπουινιστάν-Γιουνανιστάν!!!!!!!!!!!

6.Αν ήταν δικό μου το κτίσμα κ εφόσον δεν υποχρεούμαι πλέον με το γράμμα του Νόμου να πληρώσω πρόστιμα κ εφόσον επίσης είχα πολύ ελεύθερο χρόνο στη ζωή μου,τότε θα έκανα αγωγή κατά του ΣτΕ,κατά της Πολεοδομικής Υπηρεσίας κ στη Χάγη για μπύρες κ Δικαστικούς Αγώνες.

7.Οι Δικαστικοί αγώνες θέλουν ΛΕΦΤΑ και ΜΙΖΕΣ(παρακαλώ τα mods να μην με αναγκάσουν να το σβήσω το τελευταίο,τη βρίσκω ν ξεμπροστιάζω την κακομοιριά,δεν έχω κ πρόβλημα να το κάνω ΕΠΩΝΥΜΩΣ)

8.Ο ιδιοκτήτης του κτίσματος μπορεί να σου κρύβει στοιχεία ή να τα θεώρησε ασήμαντα να στα πει,οπότε μάθε το σύνολο των στοιχείων για την περίπτωσή του.ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΕΣ ΠΟΤΕ.

 

καλή τύχη,η τύχη ευνοεί τους τολμηρούς!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατί ακυρώθηκε η άδεια?

 

Με ποια αιτιολογία ?

 

Η αδεια ακυρωθηκε απο το ΣτΕ γιατι κριθηκε οτι ο φακελλος που ειχε υποβληθει στο Πολεοδομικο Γραφειο (και με βαση τον οποιο εκδοθηκε η αδεια) ηταν μη πληρης γιατι απουσιαζε καποιο χαρτι (νομιζω η τεχνικη εκθεση του μελετητη) κατα την στιγμη του ελεγχου του φακελλου απο τους δικαστες του ΣτΕ...

 

"Τα πρόστιμα της παραγράφου αυτής, καθώς και οι λοιπές συνέπειες των

επόμενων παραγράφων , δεν εφαρμόζονται σε κτίσματα ή κατασκευές, οι

οποίες ανεγείρονται με οικοδομικές άδειες , που εκδίδονται, σύμφωνα με

διατάξεις , οι οποίες κρίνονται αντισυνταγματικές με δικαστικές

αποφάσεις και για το λόγο αυτόν ακυρώνονται".

 

6.Αν ήταν δικό μου το κτίσμα κ εφόσον δεν υποχρεούμαι πλέον με το γράμμα του Νόμου να πληρώσω πρόστιμα κ εφόσον επίσης είχα πολύ ελεύθερο χρόνο στη ζωή μου,τότε θα έκανα αγωγή κατά του ΣτΕ,κατά της Πολεοδομικής Υπηρεσίας κ στη Χάγη για μπύρες κ Δικαστικούς Αγώνες.

 

8.Ο ιδιοκτήτης του κτίσματος μπορεί να σου κρύβει στοιχεία ή να τα θεώρησε ασήμαντα να στα πει,οπότε μάθε το σύνολο των στοιχείων για την περίπτωσή του.ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΕΣ ΠΟΤΕ.

 

 

Υποκλινομαι για το πληρεστατο ποστ...

 

Αν και δεν θα εμπλακω καθολου στην υποθεση (τον εδιωξα αρον αρον), ομως την βρισκω πολυ ενδιαφερουσα, αλλωστε δεν ξερεις τι μπορει να προκυψει στο μελλον...

 

Εχω μια σκια σχετικα με αυτο που ανεφερες περι μη συνταγματικοτητας...

εννοεις οτι αν ανακληθει μια αδεια επειδη η αδεια εκδοθηκε με βαση αντισυνταγματικες διαταξεις, τοτε εξαιρειται απο τα προστιμα...?

 

και σχετικα με την περιπτωση αγωγης (και συνεπακολουθα αξιωσης για αποζημιωση) και με δεδομενο οτι η αδεια ακυρωθηκε στο ΣτΕ λογω μη πληροτητας φακελλου, θεωρεις οτι μπορει να αξιωσει ο ιδιοκτητης αποζημιωση απο τις Αρχες διοτι αφ' ενος του χορηγησαν αδεια ενω δεν θα επρεπε αφου ο φακελλος δεν ηταν πληρης και αφ' ετερου διοτι αφου εχτισε με βαση την αδεια αυτη στη συνεχεια ακυρωνεται και καλειται να πληρωσει και προστιμα...

Αν και δεν πιστευω οτι θα εκανε αυτος ποτε αγωγη αφου απ' οτι εχω καταλαβει το μονο που τον ενδιαφερει ειναι καποια στιγμη να ολοκληρωθει η κατασκευη του κτιριου που εχει μεινει ημιτελες...

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου βασίζεται στο τί λέει ο νόμος και ΜΟΝΟ.Δεν μπορώ να υποψιάζομαι τί έχει συμβεί στην περίπτωση του πελάτη σου.Κατά τη γνώμη μου το θέμα ,αν είναι όπως το περιγράφεις ,λύνεται επίπονα χρονικά,αλλά πολύ εύκολα όσον αφορά δουλειά μηχανικου.Αν είναι όπως τα λες και δεν σου έχει ξεφύγει κάτι από το ιστορικό του πελάτη σου από δικό του φταίξιμο κ μόνο,επανυποβάλλεις για ΠΡΟΕΓΚΡΙΣΗ μελέτης το τοπογραφικό κ το διάγραμμα κάλυψης αιτούμενος νέα οικ.άδεια.Αλλά αφού το θέμα έφτασε ΣτΕ για μια έκθεση(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!),καλά έκανες κ παραιτήθηκες,σκέψου ότι θα έμπλεκες με τρελλό αντίδικο,δεν είναι καιρός να χαλάμε τις αρτηρίες μας.Τώρα αν ο κάθε τρελλός στην τάδε Υπηρεσία θέλει να πουλήσει τρέλα,δεν είναι θέμα γνώσεων και νόμων να στο απαντήσω.ΛΥΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ.Εξ' άλλου σε αυτή τη χώρα όποιος έχτισε πρώτος στο τετράγωνο θεωρεί ότι αυτό του ανήκει κ αν δεν του κάνεις κ τις χάρες θα βγάλει όοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολη του την εξυπνάδα,την τέχνη,τις ατομικές ικανότητές του για να σε σαμποτάρει,μήπως χτίσεις κάτι πιο όμορφο από το δικό του σπίτι.ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ:είναι η μοναδική περίπτωση που ο πελάτης ΧΑΙΡΕΤΑΙ να πληρώνει μηχανικούς κ δικηγόρους,αρκεί ο δίπλα να μην είναι παράνομος ούτε στο παραμικρό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

όσον αφορά τα πρόστιμα,σύμφωνα με τον 1337 και όσα λες ΔΕΝ υπάγεται η συγκεκριμένη κατασκευή σε αυτά.τώρα για αγωγές,ισχύει το Αστικό δίκαιο που δεν το κατέχω καθόλου να είμαι ειλικρινής,αλλά αν η υπόθεση ήταν δικιά μου θα το έψαχνα μαζί με το δικηγόρο κ κάτι θα έβρισκα,αλλά η ελληνική πραγματικότητα δεν νομίζω ότι αφήνει περιθώρια για αποζημιώσεις,και αν τις πάρεις τελικά θα τις χαρούν τα εγγόνια σου.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΜΕ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ,ΓΙΑΤΙ ΘΥΜΗΣΟΥ ΟΤΙ Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΟ ΕΥΝΟΙΚΗ ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ

 

Καλή αρχή αρχηγέ,και θυμήσου:

Ε.Μ.Π.=έσφαλες μα...μπιπ...κα, πλήρωνε

Με τιμή

[email protected]

 

Παρατήρηση: Εγώ έκανα τη λογοκρισία καθότι πουριτανός mod ss_sk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους..

μου έτυχε περίπτωση πελάτη όπου η εντός σχεδίου οικοδομή του κατασκευάστηκε με άδεια οικοδομής η οποία ανακλήθηκε μετά από τρία χρόνια ύστερα από καταγγελία γείτονα..(η οικοδομή σταμάτησε στα επιχρίσματα)

Στη συνέχεια κατόπιν αυτοψίας μετά από ένα χρόνο του επιβλήθηκαν πρόστιμα αυθαιρέτου για όλη την οικοδομή αφού η σχετική άδεια είχε ανακληθεί.

Κάπου είχα ακούσει ότι πρόστιμα δεν μπορούν να επιβληθούν σε μια τέτοια περίπτωση..ισχύει;;

(Υπόψην ότι οι λόγοι ανάκλησης της αδείας είναι παραλείψεις που μπορούν να διορθωθούν αλλά λανθασμένα μέχρι τώρα δεν κινήθηκε προς την κατεύθυνση αυτή ο ιδιοκτήτης.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.