Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκδοση βιβλιαριου ΤΣΜΕΔΕ


claudiomasti

Recommended Posts

Σημερα πηγα απο τις 7¨¨45 . Πηρα χαρτακια για τμημα εισφορων και ΚΥΤ . Πηγα εισφορες με εψαξαν ηλεκτρονικα και ναι με βρηκαν επιτελους. Πληρωσα 357 ευρω και μετα στο Πρωτοκολλο και μετα στο Κυτ και εχω στα χερια μ το βιβλιαριο και το συνταγολογιο.

Συνολο 3 ωρες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σημερα πηγα απο τις 7¨¨45 . Πηρα χαρτακια για τμημα εισφορων και ΚΥΤ . Πηγα εισφορες με εψαξαν ηλεκτρονικα και ναι με βρηκαν επιτελους. Πληρωσα 357 ευρω και μετα στο Πρωτοκολλο και μετα στο Κυτ και εχω στα χερια μ το βιβλιαριο και το συνταγολογιο.

Συνολο 3 ωρες

φιλε αυτες οι εισφορες απο ποτε ειναι?τον μηνα δηλ ποσο σου βγαινει?

ειδικη προσαυξηση εχει μεσα?

επισης μου ειπαν απο το τσμεδε της περιοχης μου οτι πρεπει να πληρωσω μεχρι 31 δεκεμβριου για να μη με βαλουν στο κοκκινο δηλ οτι χρωσταω αλλα δεν μου εχουν στειλει απο το τσμεδε το χαρτι για να μπορω να παω να πληρωσω. συν οτι πρεπει σε τσμεδε κεντρικο να πληρωσεις τον πρωτο λογαριασμο και αυτο απεχει απο εμενα 100 χλμ.. ωραια πραγματα.. τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε μην ανυσηχεις, δεν θα σε χρεωσουν τιποτα παραπανω γιατι δεν ειναι δικη σου υπαιτιοτητα που δεν εχουν ερθει ακομα τα χαρτια απο ΤΣΜΕΔε

Μου το επιβεβαιωσαν σημερα απο υποκαταστημα ΤΣΜΕΔΕ της επαρχιας

Link to comment
Share on other sites

Πληρωσα 357 ευρω και μετα στο Πρωτοκολλο και μετα στο Κυτ και εχω στα χερια μ το βιβλιαριο και το συνταγολογιο.

επισης μου ειπαν απο το τσμεδε της περιοχης μου οτι πρεπει να πληρωσω μεχρι 31 δεκεμβριου για να μη με βαλουν στο κοκκινο δηλ οτι χρωσταω αλλα δεν μου εχουν στειλει απο το τσμεδε το χαρτι για να μπορω να παω να πληρωσω.

Σωστοί...

Συναδελφε μην ανυσηχεις, δεν θα σε χρεωσουν τιποτα παραπανω γιατι δεν ειναι δικη σου υπαιτιοτητα που δεν εχουν ερθει ακομα τα χαρτια απο ΤΣΜΕΔε

Μου το επιβεβαιωσαν σημερα απο υποκαταστημα ΤΣΜΕΔΕ της επαρχιας

Μάλλον λάθος αυτό που σου είπε...

Έτσι την είχα πάθει εγώ που είχα δώσει εξετάσεις Νοέμβριο.Περίμενα ειδοποιήτηριο και τελικά ήρθε το επόμενο εξάμηνο με το κλασσικό αγχωτικό κόκκινο φόντο ''ΠΡΟΣΟΧΗ!ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΕΣ''.

Όχι ότι θα γίνει τίποτα αλλά θα πληρώσεις τότε και τζάμπα τόκους γι'αυτούς τους δύο μήνες.Σε συμβουλεύω να πας Δευτέρα(έστω τελευταία στιγμή...) να πάρεις και τα βιβλιάρια σου να τελειώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πας ο ίδιος στο ΤΣΜΕΔΕ σου να δεις τι γίνεται, γιατί μετά θα προσπαθείς να αποδείξες ότι δεν είσαι ελέφαντας και αυτό είναι κάτι πολύ δύσκολο στο Ελληνικό κράτος... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πήγα στο τοπικό του ΤΣΜΕΔΕ και αυτά μου είπαν.... δεν θα περιμένω χαρτί από το ΤΣΜΕΔΕ για την 1η πληρωμή αλλά θα πάω εγώ από 7 Ιαν να μου το εκτυπώσουν το χαρτάκι και θα πληρώσω...

 

Πρόστιμο δεν θα υπάρχει... και λογικό....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα ζώα μου αργά εκεί στο ΤΣΜΕΔΕ... ακόμα να περάσουν τους νεοασφαλισμένους....

 

Να δώ πόσο θα τους περιμένω για να πάρω ασφαλιστική ενημερώτητα που την χρειάζομαι για την έναρξη στην εφορία....

 

Εξετάσεις 31/10/2012, Τόπος: Καβάλα

 

Υπάρχουν άλλοι "νέοι" που τέλειωσαν την διαδικασία με την πληρωμή της πρώτης δόσης στο ΤΣΜΕΔΕ (άρα έβγαλαν και βιβλιάριο υγείας); και αν ναι πότε εδωσαν εξετάσεις και σε ποιά πόλη?

Link to comment
Share on other sites

φιλε εδωσα στις 5 νοεμβρη στην αθηνα.. χαρτι για να πληρωσω δεν μου ηρθε απο το τσμεδε. πηγα σε κοντινο υποκαταστημα τσμεδε και πληρωσα μεχρι 31 δεκεμβρη 320 ευρω περιπου.. εκει μου ελεγαν κατι τρελα οτι δεν μπορω να σου δωσω ενημεροτητα για εφορια γιατι πρεπει να ειναι για ολο το 2013. αρα ισως να χρειαστει να πληρωσεις ολο το 2013 .. αλλα δεν γινεται αφου δεν εχεουν περασει οι μηνες. δεν μπορεις να προπληρωσεις. βιβλιαριο δεν γινεται να βγαλεις γιατι πρεπει να εχεις πληρωσει τουλαχιστον τριμηνο. αυτα μου ελεγαν στο υποκαταστημα. τους λεω εισαστε σοβαροι, δηλ οι μηχανικοι δεν φτανουν που πληρωνουν απο την πρωτη ημερα εισφορες μου λετε οτι δεν μπορω να κανω εναρξη εαν δεν περασει ενας χρονος? μου λενε κανε μια αιτηση για ενημεροτητα να το ψαξουμε το θεμα .. ευτυχως στην περιοχη μου εχει γραφειο εταα τσμεδε που ειναι μονο για ενημεροτητες και βιβλιαρια. πηγα την ιδια ημερα με τα αποδεικτικα πληρωμων των εισφορων και μου εβγαλε σε 5 λεπτα βιβλιαριο και ενημεροτητα.ειναι σε τι ανθρωπο θα πεσεις. οι αλλοι κοιμοντουσαν ορθιοι.. ευτυχως να λεω κιολας.. εσυ λες οτι δεν σε εχουν περασει ακομα στο συστημα δεν σου εχουν βγαλει αριθμο δυναμης? τοτε πρεπει να περιμενεις.. παρε στο τεε να δεις γιατι δεν τα εχουν στειλει ακομα στο τσμεδε..

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν με έχουν περάσει στο σύστημα ... δεν έχω πάρει αριθμό δύναμης. Καθημερινά το ελέγχουμε με την υπάλληλο τοπικού παραρτήματος αλλά δεν με εμφανίζει ακόμα καταχωρημένο ηλεκτρονικά.

 

Προφανώς περνάνε τους επιτυχόντες κατά πόλη που έδωσαν εξετάσεις και την Καβάλα (31 επιτυχόντες) την κρατάνε για το τέλος.

 

Πάντως τα χαρτιά μας (αυτών δλδ που έδωσαν εξετάσεις στο εξ. κέντρο της Καβάλας) έφυγαν 21/12 από το ΤΕΕ Αθήνας (προς εμάς και προς το ΤΣΜΕΔΕ)... στις 28/12 πήρα με ταχυδρομείο και την άδεια ασκήσεως....

 

Ευτυχώς που δεν ψάρωσες με τις αρλούμπες που σου είπαν αρχικά και έκανες την δουλειά σου άμεσα...

 

Ας ελπίσουμε από εβδομάδα να μπω στο σύστημα...

 

Τέλος να ξέρεις ότι για την έναρξη στην εφορία πλέον δεν χρειάζεται θεώρηση βιβλίων εσόδων εξόδων και ΑΠΥ.... λόγω του νέου ΚΦΑΣ (Κώδικας Φορολογικής Απεικόνισης Συναλλαγών) πλέον οι μηχανικοί μπορούν να έχουν αθεώρητο Τιμολόγιο (παροχής υπηρεσιών) για υπηρεσίες προς άλλους επαγγελματίες, Δημόσιο, ΝΠΔΔ κτλ και μπορούν να κρατάνε σε ένα απλό excelόφυλο το βιβλίο εσόδων εξόδων.....

 

Αν στο πελατολόγιό τους έχουν ιδιώτες ..τότε μόνο θα θεωρήσουν ΑΠΥ ... που πλέον μετονομάζεται σε Απόδειξη Λιανικών Συναλλαγών...

 

Αυτά από εμένα σαν πληροφορίες προς τους νέους συναδέλφους που θα κάνουν έναρξη στην εφορία τώρα για πρώτη φορά...

Edited by dkalam
Link to comment
Share on other sites

Και μία απορία που μου ήρθε τώρα....και απευθύνομαι στους παλαιότερους....

 

Μετά την πληρωμή των εισφορών για τους μήνες μετά την εγγραφή στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ (πχ του διμήνου 11ου,12ου του 2012 αν έδινε κάποιος εξετάσεις τέλος οκτ 2012 ) πότε θα έρθει το "μπουγιουρντι" των επόμενων εισφορών?

 

α) τον Μάρτη για πληρωμή μέχρι 30/4 και θα αφορά το α' εξάμηνο του 2013? ή

β) Τον Σεπτ. για πληρωμή μέχρι 30/10 και θα αφορά το α' εξάμηνο του 2013?

 

με λίγα λόγια προπληρώνουμε εισφορές ή τις πληρώνουμε αφού περάσει το τρέχων εξάμηνο....

 

Στον ΟΑΕΕ που ήμουν γραμμένος πριν, πλήρωνα αφού περνούσε το δίμηνο.... ερχόταν πχ εισφορές για τους μήνες 9 και 10 και έπρεπε να πληρωθούν μέχρι 31/11 του τρέχοντος έτους...

Edited by dkalam
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.