Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλιακό Αερόθερμο


plus

Recommended Posts

 

Στο κάτω-κάτω είναι σίγουρο οτι κάποιος μηχανικός έχει ασχοληθεί για να κατασκευαστεί αυτό που αναφέρεις σαν "πατέντα".

 

Μην βαζεις κ το χερι σου στην φωτια για αυτο :smile: 8-)

 

Θες να μου πεις οτι εχεις κανει ολα τα παραπανω δλδ κατοικεις σε ενα σπιτι με μια καλη ενεργειακη αναβαθμιση κ αποδοση κ δεν εισαι ευχαριστημενος ?

 

plus υπαρχει ενα οριο οπου οτιδηποτε οικονομικα ειναι αποδεκτο, απο εκει κ περα απλα οτι επενδυση κ να κανεις ειναι οικονομικα ακαρπη, ολα τα πραγματα εχουν ενα οριο το ιδιο συμβαινει κ με τα τεχνικα θεματα βελτιωσεων. Μπορεις να κανεις ορισμενες cost effective βελτιωσεις προτου καταληξεις να πετας πραγματα για βελτιωσεις που θα σου δωσουν ενα 1-2%.

 

Αλλα το συγκεκριμενο ηλιακο αεροθερμο, δεν αξιζει τα λεφτα του ουτε κατα διανοια, ο λογος απλος δεν μπορει να ζεστανει μεγαλο χωρο , εαν δεν εχεις εγκατεστημενο μεγαλο αριθμο (μεγαλο κοστος) , κ τις ωρες που επιθυμεις την ζεστη δεν θα μπορεις να την εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι οτι σε μέρες ηλιόλουστες όπως η σημερινή στην Αθήνα (και σε πολλές άλλες πόλεις στη νότια Ελλάδα), το σπίτι θα ήταν "φούρνος", όλη μέρα και αρκετά ζεστό μέχρι αργά το βράδυ.

 

εγώ ξέρω plus ότι στις ηλιόλουστες μέρες του χειμώνα η γυναίκα μου ανοίγει διάπλατα κάθε πόρτα κ κάθε παράθυρο για αεριστεί το σπίτι τώρα εσύ μου λες να το αμπαρώνω για να ζεσταθεί κάτι δεν μας λες,.... :???: σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και γίνεται η κουβέντα, να λάβω μέρος κι εγώ γιατί έβαλα στο σπίτι μου ένα τέτοιο αερόθερμο με 2 τ.μ. συλλέκτη (μεσαίο) και τροφοδοτώ ένα δωμάτιο βόρειο-ανατολικό στο οποίο είχα πρόβλημα υγρασίας και χαμηλής θερμοκρασίας. Η εγκατάσταση δεν περιλαμβάνει ανακυκλοφορία αέρα αλλά προσαγωγή φρέσκου αέρα περιβάλλοντος στο χώρο. Το δωμάτιο είναι περίπου 12τ.μ. δεν το βλέπει ο ήλιος παρά λίγο το πρωί και θεώρησα ότι αφού τα υπόλοιπα δωμάτια τα βλέπει ο ήλιος και ότι επειδή το μισό σπίτι το ζεσταίνω με ενεργειακό τζάκι να συμπληρώσω θέρμανση χωρίς πετρέλαιο. Εν ολίγοις να ανάβω καλοριφέρ μόνο το βράδυ εξοικονομώντας πετρέλαιο.

Τι έχω δει μέχρι τώρα και ποιες είναι οι απορίες μου;

1) Δουλεύει με φωτοβολταϊκό και παίρνει θερμοστάτη αν θέλουμε ο οποίος μπαίνει μέσα στο δωμάτιο.

2) Τις ώρες που δουλεύει η υγρασία κατεβαίνει από αρκετά ως πάρα πολύ στο δωμάτιο. (μέτρησα με υγρασιόμετρο)

3) Η θερμοκρασία ανεβαίνει από 1-3 βαθμούς (από 16-17 σε 18-20 ). Δεν γίνεται ωστόσο αισθητή στο χώρο η διαφορά

4) Η μάξιμουμ θερμοκρασία εισόδου στο χώρο (όχι εξόδου από το αερόθερμο) μετρήθηκε στους 50 βαθμούς κελσίου.

5) Η ροή αέρα χωρίς να είναι μετρημένη, μόνο με την αίσθηση του χεριού, δεν φαίνεται ικανοποιητική

 

Απορίες τις οποίες θα θέσω άμεσα στον τοπικό προμηθευτή αλλά και στην εταιρεία που όπως είδα εκφράστηκαν και πιο πάνω

1) Ποια είναι η αναμενόμενη θερμοκρασία ενός χώρου(σε σχέση με το περιβάλλον) των τετραγωνικών που αναφέρει το διάγραμμα και με την ακτινοβολία που αναφέρεται στο διάγραμμα;

2) Ποια είναι η προσαγωγή αέρα(πόσα κυβικά/ώρα.) στο χώρο γιατί αισθάνομαι ότι δεν αποδίδει το σύστημα. Να σημειώσω ότι το δωμάτιο είχε την καλλίτερή του επίδοση όσον αφορά στη θερμοκρασία μια μέρα που ήταν ανοιχτά τα παράθυρα. (Η εξωτερική θερμοκρασία ήταν πάνω από έξι-επτά βαθμούς χαμηλότερη) Μήπως προσάγει αέρα με τέτοια ροή που με κλειστό το χώρο δεν μπορεί να τον αποδώσει στο χώρο δημιουργώντας υπερπίεση; Μήπως η εταιρεία έπρεπε να επισημαίνει ως καλλίτερη λύση την ανακυκλοφορία;

3) Η σύνδεση του αερόθερμου με το δωμάτιο γίνεται με εύκαμπτο αεραγωγό με διπλά τοιχώματα (μονωμένο) και με ενσωματωμένο εξωτερικά σε άλλο αγωγό για καλλίτερη προστασία; Μήπως δεν έπρεπε να έχω εύκαμπτο αγωγό; Μήπως έπρεπε ο αγωγός να είναι σταθερός; Να σημειωθεί ότι για να φτάσουμε από το αερόθερμο στον τοίχο απαιτούνται 1 ανοιχτή και τρεις κλειστές γωνίες και σύνολο διαδρομής γύρω στο 1,5 με 2 μέτρα.

 

Σημειώνω ότι άφησα να περάσει ένα μικρό διάστημα λειτουργίας (περίπου μήνας) για να απευθυνθώ στον κατασκευαστή με τις απορίες μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σας, έχοντας διαβάσει την συζήτηση σας προ καιρού αποφάσισα να μοιραστώ την δίκια μου άποψη μετά από πολύχρονη ενασχόληση  με ηλιακά αερόθερμα.

 

Όταν αυτός που το εμπορεύεται παρουσιάσει και ένα διάγραμμα που θα περιλαμβάνει και την παροχή του αέρα, το ξαναμελετάμε. Αυτά τα διαγράμματα δεν λένε τίποτα, χωρίς το προηγούμενο στοιχείο.

 

Κατά ένα μέρος συμφωνώ, δεν χρειάζεται μόνο διάγραμμα  παροχή αέρα  (cfm, m³/h)  αλλά  και κάποιο στοιχείο πίεσης. Τώρα όσο για διάγραμμα πίεσης καλό είναι να υπάρχει για να μπορούν  να το εκμεταλλευτούν οι σχετικοί.

Για παράδειγμα, ένας ανεμιστήρας από υπολογιστή μπορεί να έχει εντυπωσιακή παροχή αέρα παρόμοια με έναν φυγοκεντρικό ανεμιστήρα όμως δεν θα έχουν καμία σχέση σε απόδοση σε ένα σύστημα όπως το ηλιακό αερόθερμο μαζί με τους αεραγωγούς όπου η στατική πίεση του συστήματος αυτού απαιτεί ανεμιστήρα με υψηλή παροχή πίεσης.

 

και θα σκάσεις 640€ για ένα τζαμι 1μ^2?

τραβα φτιάξτο μονος σου...αρκει να έχεις τοίχο εξωτερικό με πολύ πολύ ήλιο

 

Μάλλον δεν το έχεις επιχειρήσει απλά έχεις δει τα βιντεάκια στο YouTube όπου χρησιμοποιούν  υλικά μη κατάλληλα όπως ξύλο (που  δεν αντέχει την καθημερινή συστολή – διαστολή και τις διακυμάνσεις σχετικής υγρασίας) , κόλλες (που όταν θερμανθούν θα τις εισπνεύσεις  από την παροχή αέρα και θα σου δώσουν πονοκέφαλο) και η βαφή (που εκτός του ότι θα κάνει πάνω από ένα χρόνο να ξεμυρίσει και να προσθέτει VOCs στη ροη αέρα),  για να μην αρχίσω περί επιλογής εσωτερικής μόνωσης και θάμπωμα κρυστάλλων ….

Ποιοτικά ηλιακά αερόθερμα δεν είναι απλά ένα τζάμι, είναι συσκευές σχεδιασμένες για την μέγιστη εκμετάλλευση του φαινόμενου του θερμοκηπίου που ξεπερνούν το 80% απόδοση  με αύξηση θερμοκρασίας  50°C χωρίς τα παραπάνω θέματα.    

Τα ηλιακά «φτιάξτο μόνος σου» κατά την γνώμη μου δεν αξίζουν, ίσως σαν project για μικρά παιδιά.

 

food for thought, καλα τα γραφηματα χωρις παροχη πραγματικα δεν λενε κ πολλα, επισης καλο ειναι να κοιταξει κ την ξαφνικη πτωση στην ακτινοβολια, παραξενο που δεν επηρεαζει κατι αλλο.

Ισχυς ανεμιστηρα , ποσο?
φυσικη ροη ή εξαναγκασμενη μεσα στο "ηλιακο αεροθερμο"?
Ρυθμος ροης του αερα?
Λιγο δυσκολα με ενα m2 να κανεις δουλεια για θερμανση, για κανα sandwich ισως :P
Για να θερμανεις ενα δωματιο θα χρειαστεις πολλα m2, οικονομικα μη συμφερον
Μπλε οξειδιων τιτανιου, παραγει θερμικη ενεργεια (?) χμμμμμμμ κ γτ δεν βαζεις ενα συστημα ηλιακου θερμοσιφωνα που να μπλεκεις τωρα με τιτανιο, απλο δοκιμασμενο
:smile:8-)

 

Η ξαφνική πτώση στην ακτινοβολία μάλλον προκλήθηκε από κάποιο συννεφάκι, δεν επηρέασε την απόδοση λόγω την συνεχόμενης διάχυτης ακτινοβολίας και την φυσική θερμική αδράνεια του συστήματος.

Ο απορροφητής μπλε οξειδίων τιτανίου προσφέρει υψηλή απορρόφηση ηλιακής ακτινοβολίας ~95%  και συγχρόνως εξαιρετικά χαμηλή εκπομπή 5%, όπου η μαύρη βαφή  έχει   +90% και  +90% αντίστοιχα (Stefan-Boltzmann Law). Εν ολίγοις όταν ένα ηλιακό μαύρης βαφής  αυξάνει την θερμοκρασία πάνω από 20°C η απόδοση πέφτει πολύ.

Όσο για τις υπόλοιπες ερωτήσεις μπορώ να απαντήσω εάν υπάρχει ενδιαφέρον.  

 

plus

Από το διάγραμμα που παραθέτεις προκύπτει ότι για να λειτουργήσει "ικανοποιητικά" απαιτείται ακτινοβολία μεγαλύτερη των 500W/m2 πράγμα που συμβαίνει λίγες μέρες τον χειμώνα, ακόμα και στην Αττική, και για πολύ λίγες ώρες την ημέρα.... δες http://www.meteo.noa..._gloIrraGR.html

Άρα, μάλλον, το καλοκαίρι θα ήταν αποδοτικό ως θερμαντικό.... :smile:



Όσο για αυτό απλά ξέχνα το.....

 

Εδώ θα ήθελα να προσθέσω πως η μέτρηση των 500W/m2 είναι σε οριζόντια επιφάνεια. Τα ηλιακά αερόθερμα δεν εγκαθίστανται οριζόντια αλλά με κλίση περίπου 58° (για αττική) όπου η οριζόντια σκιά τους είναι αρκετά πιο μεγάλη από τις διαστάσεις του ηλιακού.

 

Μιας και γίνεται η κουβέντα, να λάβω μέρος κι εγώ γιατί έβαλα στο σπίτι μου ένα τέτοιο αερόθερμο με 2 τ.μ. συλλέκτη (μεσαίο) και τροφοδοτώ ένα δωμάτιο βόρειο-ανατολικό στο οποίο είχα πρόβλημα υγρασίας και χαμηλής θερμοκρασίας. Η εγκατάσταση δεν περιλαμβάνει ανακυκλοφορία αέρα αλλά προσαγωγή φρέσκου αέρα περιβάλλοντος στο χώρο. Το δωμάτιο είναι περίπου 12τ.μ. δεν το βλέπει ο ήλιος παρά λίγο το πρωί και θεώρησα ότι αφού τα υπόλοιπα δωμάτια τα βλέπει ο ήλιος και ότι επειδή το μισό σπίτι το ζεσταίνω με ενεργειακό τζάκι να συμπληρώσω θέρμανση χωρίς πετρέλαιο. Εν ολίγοις να ανάβω καλοριφέρ μόνο το βράδυ εξοικονομώντας πετρέλαιο.
Τι έχω δει μέχρι τώρα και ποιες είναι οι απορίες μου;
1) Δουλεύει με φωτοβολταϊκό και παίρνει θερμοστάτη αν θέλουμε ο οποίος μπαίνει μέσα στο δωμάτιο.
2) Τις ώρες που δουλεύει η υγρασία κατεβαίνει από αρκετά ως πάρα πολύ στο δωμάτιο. (μέτρησα με υγρασιόμετρο)
3) Η θερμοκρασία ανεβαίνει από 1-3 βαθμούς (από 16-17 σε 18-20 ). Δεν γίνεται ωστόσο αισθητή στο χώρο η διαφορά
4) Η μάξιμουμ θερμοκρασία εισόδου στο χώρο (όχι εξόδου από το αερόθερμο) μετρήθηκε στους 50 βαθμούς κελσίου.
5) Η ροή αέρα χωρίς να είναι μετρημένη, μόνο με την αίσθηση του χεριού, δεν φαίνεται ικανοποιητική

Απορίες τις οποίες θα θέσω άμεσα στον τοπικό προμηθευτή αλλά και στην εταιρεία που όπως είδα εκφράστηκαν και πιο πάνω
1) Ποια είναι η αναμενόμενη θερμοκρασία ενός χώρου(σε σχέση με το περιβάλλον) των τετραγωνικών που αναφέρει το διάγραμμα και με την ακτινοβολία που αναφέρεται στο διάγραμμα;
2) Ποια είναι η προσαγωγή αέρα(πόσα κυβικά/ώρα.) στο χώρο γιατί αισθάνομαι ότι δεν αποδίδει το σύστημα. Να σημειώσω ότι το δωμάτιο είχε την καλλίτερή του επίδοση όσον αφορά στη θερμοκρασία μια μέρα που ήταν ανοιχτά τα παράθυρα. (Η εξωτερική θερμοκρασία ήταν πάνω από έξι-επτά βαθμούς χαμηλότερη) Μήπως προσάγει αέρα με τέτοια ροή που με κλειστό το χώρο δεν μπορεί να τον αποδώσει στο χώρο δημιουργώντας υπερπίεση; Μήπως η εταιρεία έπρεπε να επισημαίνει ως καλλίτερη λύση την ανακυκλοφορία;
3) Η σύνδεση του αερόθερμου με το δωμάτιο γίνεται με εύκαμπτο αεραγωγό με διπλά τοιχώματα (μονωμένο) και με ενσωματωμένο εξωτερικά σε άλλο αγωγό για καλλίτερη προστασία; Μήπως δεν έπρεπε να έχω εύκαμπτο αγωγό; Μήπως έπρεπε ο αγωγός να είναι σταθερός; Να σημειωθεί ότι για να φτάσουμε από το αερόθερμο στον τοίχο απαιτούνται 1 ανοιχτή και τρεις κλειστές γωνίες και σύνολο διαδρομής γύρω στο 1,5 με 2 μέτρα.

Σημειώνω ότι άφησα να περάσει ένα μικρό διάστημα λειτουργίας (περίπου μήνας) για να απευθυνθώ στον κατασκευαστή με τις απορίες μου.

 

Κατά την γνώμη μου το σύστημα σου δεν έχει τον κατάλληλο ανεμιστήρα και αεραγωγό, δηλαδή ο ανεμιστήρας δεν έχει την δύναμη να παρέχει την σωστή παροχή αέρα μετά από  μια ανοιχτή και τρεις κλειστές γωνίες και δεύτερον οι εύκαμπτοι αεραγωγοί προσθέτουν πολύ στατική πίεση σε ένα σύστημα (σε σχέση με έναν λείο σταθερό αεραγωγό).

Άσε που αν τύχει και σκιστεί ελάχιστα και μουσκέψει ο υαλοβάμβακας από καμία βροχούλα η μυρωδιά είναι αφόρητη και η θερμομονωτικές του ιδιότητες έχουν εξαφανιστεί και μέχρι να στεγνώσει η ροη αέρα θα είναι τίγκα στην υγρασία…

Been there, done that, got the T-shirt.

Τα ηλιακά αερόθερμα αξίζουν αρκεί να απευθυνθεί κανείς στη σωστή εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

...

Τα ηλιακά αερόθερμα αξίζουν αρκεί να απευθυνθεί κανείς στη σωστή εταιρία.

Την οποία (μόνο μία?) να υποθέσω εκπροσωπείς ή τυχαία εργάζεσαι εκεί? 

Link to comment
Share on other sites

Την οποία (μόνο μία?) να υποθέσω εκπροσωπείς ή τυχαία εργάζεσαι εκεί? 

Ναι όντως εκπροσωπώ μια startup εταιρία εδώ στην Ελλάδα γιατί πιστεύω πως είναι μια πολλά υποσχόμενη τεχνολογία. Δεν ήρθα στο michanikos.gr για να διαφημιστώ (και ούτε σκοπεύω) όπως και δεν ανέφερα κάποιο συγκεκριμένο προϊόν ή link. Άλλωστε δεν γίνονται όλες οι δουλειές με το ίδιο εργαλείο.

 

Το μόνο που επιδιώκω είναι να προσφέρω τεχνική άποψη σε μια σχετικά άγνωστη τεχνολογία – που μέχρι τώρα έχει δυσφημιστεί -  και αναζητώ διάλογο από μηχανικούς και άλλους ενδιαφερόμενους, έτσι ώστε οι ενδιαφερόμενοι αναγνώστες να προσκομίσουν μια ορθότερη αντίληψη περί του θέματος αυτού.

Εάν η προσπάθεια μου αυτή θεωρείται διαφήμιση τότε αποχωρώ από τη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.