Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πτυχιο Ηλεκτρολογου Μηχανικου Τ.Ε. και εξωτερικο


gibsonlp

Recommended Posts

Ειμαι τελειοφοιτος του ΤΕΙ Πειραια στο τμημα ηλεκτρολογιας και σκεφτομαι να αρχισω να ψαχνομαι για το εξωτερικο.Η αντιστοιχηση του πτυχιου μου σε αλλα κρατη ποια ειναι?ρωταω απο την αποψη οτι Ε.Δ σαν αυτα που μας δινουν δεν υπαρχουν στο εξωτερικο,αρα ψαχνω και εγω κανονικα ως ηλεκτρολογος μηχανικος?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εξαρτάται ρε φίλος αν και πως μπορείς να πουλήσεις τον εαυτό σου. Το πτυχίο δεν νομίζω να σου ζητηθεί, αν σου ζητηθεί θα έχεις +ΕV μιας και είναι 200+ ECTS 3.5χρόνια σπουδές και μισό χρόνο stage οπότε κομπλέ. Από την άλλη σε πολλές χώρες θα σου ζητηθεί κάποια πιστοποίηση. Πάντως αν πας έξω για εργασία σε μεγάλη εταιρία θα καταλάβεις πως διαλέγουν οι CEO και για ποιόν λόγο. Επίσης κάτι άλλο και σημαντικότερο κατά την γνώμη μου (χωρίς διάθεση για τρόλλινγκ ή φλέιμ) οι σπουδές σε ΤΕΙ δεν προσφέρουν ιδιαίτερες γνώσεις οπότε να έχεις στο πίσω μέρος (μεσαίο θα έλεγα :P ) την εναλλακτική του να δουλέψεις σε εντελώς άσχετη δουλειά για να τα βγάλεις βόλτα.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

σαν πτυχίο k δικαιώματα μηχανικού είσαι καλυμμένος απόλυτα...αλλα δικαιώματα όπως τα ξέρεις στην ελλάδα δεν ισχύουν στο εξωτερικό, οποτε γράφεσαι στο σώμα που εκπροσωπεί την ειδικότητα σου, με συνδρομή ανά έτος από εκεί k πέρα υπάρχουν k αλλα.

 

Αλλα το να βρείς δουλειά στο εξωτερικό δεν είναι k το πιο εύκολο πράγμα αυτή την περίοδο ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος k δεν κοιτάνε μονο τα ακαδημαϊκά η την προϋπηρεσία, κοιτάνε k το κατά ποσο γρήγορα μπορείς να ενταχθείς στην κουλτούρα τους πχ προηγουμενη εμπειρία Η διαμονή στο εξωτερικό

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα γράφει ο george είναι.. Κρατάς το ΗΜ και διαγράφεις το ΤΕ.. :P

Ξεχνάς τα της Ελλάδας, και γυρίζεις σελίδα. Πολύ βασικό η προϋπηρεσία. Αυτό τους ενδιαφέρει βασικά. Ξεκίνα με μεταπτυχιακό προκειμένου να δεις τι παίζει. Έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή θα το βρεις μπροστά σου προκειμένου να ανέβεις την ιεραρχία και να γίνεις κάποια στιγμή Chartered..

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι τελειοφοιτος του ΤΕΙ Πειραια στο τμημα ηλεκτρολογιας και σκεφτομαι να αρχισω να ψαχνομαι για το εξωτερικο.Η αντιστοιχηση του πτυχιου μου σε αλλα κρατη ποια ειναι?ρωταω απο την αποψη οτι Ε.Δ σαν αυτα που μας δινουν δεν υπαρχουν στο εξωτερικο,αρα ψαχνω και εγω κανονικα ως ηλεκτρολογος μηχανικος?

 

Συνάδελφε, μη στηρίζεσε στους τίτλους σπουδών αλλά στην εμπειρία που έχεις. Ο τίτλος σπουδών μας είναι ναι μεν Bachelor για την Ελλάδα, αλλά πολλά πανεπιστήμια δεν θα στο δεχτούν για Master.

 

Τέλος πάντων. Τα δικαιολογητικά που χρειάζεσαι για εξάσκηση επαγγέλματος σε χώρες της ΕΕ είναι:

 

1) Αίτηση

2) Φωτοαντίγραφο πτυχίου επικυρωμένο (κάνει και η βεβαίωση αποφοίτησης)

3) Φωτοαντίγραφο άδειας ασκήσεως επαγγέλματος Τεχνολόγου Ηλεκτρολόγου Β' Τάξης

4) Φωτοτύπία ταυτότητας επικυρωμένη

5) Παράβολο υπέρ του δημοσίου 50€

 

Τα καταθέτεις στο Υπουργείο Παιδείας και ζητάς την έκδοση Βεβαίωσης Μετακίνησης βάσει της Οδηγίας 2005/36

Κατόπιν, η βεβαίωση αυτή σφραγίζεται με την σφραγίδα Apostille από τα γραφεία της Αποκεντρωμένης Διοίκησης (Κατεχάκη 56)

Και τέλος στη Μεταφραστική Υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών (Αρίωνος 10) για να μεταφραστούν στη γλώσσα του κράτους που πας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.