Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερική μεταλλική ενίσχυση σε υπάρχον κτίσμα.


 

Recommended Posts

Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, δεν χρειάζεται να τα μπερδεύουμε:

 

Οι κατασκευές προ του '55 από φέρουσα τοιχοποιία έτσι κατασκευαζόντουσαν.

Οι ρωγμές μπορεί να είναι ασήμαντες, ή να αποκαλύπτουν πολύ σοβαρή δομική βλάβη. Αυτό, ένας Πολιτικός Μηχανικός θα το πει.

Το αν πρέπει να γίνει επισκευή ή/και ενίσχυση, θα το αξιολογήσει ένας Πολιτικός Μηχανικός.

Το ποια είναι η βέλτιστη λύση ενίσχυσης, θα προκύψει κατόπιν μελέτης Πολιτικού Μηχανικού.

Ακόμη και το τι επιτρέπεται και τι όχι, μπορεί να το διαπιστώσει μόνο ένας Μηχανικός, αφού του πας τοπογραφικό, συμβόλαια και λοιπά έγγραφα που έχεις. Δεν διαπιστώνεται με λόγια.

 

Όταν λες ότι η πολεοδομία το χαρακτήρισε "Παλιο διώροφο κτίσμα", εννοείς ότι έχεις βεβαίωση νομίμου περιγράμματος, ή τζάμπα συζητάμε;

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι κλασσική κατασκευή στην Ελλάδα. Σε περιπτώσεις αστοχίας εδάφους τι κάνουμε ? Ρίχνουμε μπετόν μέσα στο έδαφος ?

Τι είδους έδαφος; Τι είδος "αστοχίας"; (η αστοχία αναφέρεται στην κατασκευή)

Πολλά μπορούν να γίνουν ή και τίποτα (εκτός από μια ταμπέλα που να λέει "προσοχή")!

Edited by man21
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, δεν χρειάζεται να τα μπερδεύουμε:

 

Οι κατασκευές προ του '55 από φέρουσα τοιχοποιία έτσι κατασκευαζόντουσαν.

Οι ρωγμές μπορεί να είναι ασήμαντες, ή να αποκαλύπτουν πολύ σοβαρή δομική βλάβη. Αυτό, ένας Πολιτικός Μηχανικός θα το πει.

Το αν πρέπει να γίνει επισκευή ή/και ενίσχυση, θα το αξιολογήσει ένας Πολιτικός Μηχανικός.

Το ποια είναι η βέλτιστη λύση ενίσχυσης, θα προκύψει κατόπιν μελέτης Πολιτικού Μηχανικού.

Ακόμη και το τι επιτρέπεται και τι όχι, μπορεί να το διαπιστώσει μόνο ένας Μηχανικός, αφού του πας τοπογραφικό, συμβόλαια και λοιπά έγγραφα που έχεις. Δεν διαπιστώνεται με λόγια.

 

Όταν λες ότι η πολεοδομία το χαρακτήρισε "Παλιο διώροφο κτίσμα", εννοείς ότι έχεις βεβαίωση νομίμου περιγράμματος, ή τζάμπα συζητάμε;

 

 

Και βεβαια ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα πλεον:

 

1.Ναι εχω νομιμη βεβαιωση, υπογεγεγραμμενη και σφραγισμενη. Αρα δεν συζηταμε τζαμπα.

 

2. Πολιτικος μηχανικος λοιπον ειναι αυτος που μου ειπε προφορικα οτι απαγορευεται καθε εξωτερικη επεμβαση, και πολιτικοι μηχανικοι εδω (δικαια) μου ειπαν το εντελως αντιθετο. Λεω δικαια διοτι σημερα το πρωι κατοπιν τηλεφωνικης επικοινωνιας με την υπαλληλο που εχει υπογραψει την βεβαιωση που εχω στα χερια μου, η ιδια μου ειπε οτι μπορουν να δωθουν αδειες για αποκατασταση.

 

Παιδια μην ειστε τοσο απολυτοι και τονιζετε συνεχεια οτι "μονο πολιτικος μηχανικος" μπορει να κρινει, να πιστοποιησει, να αποφασισει κλπ κλπ κλπ...

Δεν αρκει αυτο, πρεπει να ειναι ενας σωστος επαγγελματιας πολιτικος μηχανικος και οχι απλα ο οποισδηποτε...που φερει την ιδιοτητα αυτην.

 

Δυστυχως και στον κλαδο αυτον υπαρχουν διαφορα "μεγεθη" επαγγελματιων, υπαρχουν οι "μερακληδες", υπαρχουν τα "ψωνια" (με την καλη εννοια) αυτοι που διαβαζουν-ψαχνουν-και δεν σταματανε ποτε την ερευνα και την ενημερωση σε υλικα/τεχνικες, ενω υπαρχουν και οι ανεπαρκεις...

 

Αρα ποιο σωστα θα λεγαμε, ενας ενημερωμενος και σωστος επαγγελματιας μπορει να δωσει στον πελατη του τις πληροφοριες και τους τροπους για να κανει την δουλεια του, νομιμα και νοικοκυρεμενα.

 

Εντελως φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Λεω δικαια διοτι σημερα το πρωι κατοπιν τηλεφωνικης επικοινωνιας με την υπαλληλο που εχει υπογραψει την βεβαιωση που εχω στα χερια μου, η ιδια μου ειπε οτι μπορουν να δωθουν αδειες για αποκατασταση.

Εδώ πάμε στο νομικό δικαίωμα αποκατάστασης βλάβης κ.λ.π........ => Νομικός Επιστήμονας (δικηγόρος)

Και "ειρήσθω εν παρόδω". Όταν αυθαίρετα δικαιούνται την αποκατάσταση βλαβών για λόγους ... (τρεχα-γύρευε), τότε τα νόμιμα δεν την δικαιούνται;

Edited by man21
Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα πλεον:...........

 

...........Εντελως φιλικα.

 

Μα συγνώμη ο πρώτος μηχανικός που πήγες, τον άφησες να το ψάξει το θέμα ή τον ρώτησες στα πρόχειρα να σου απαντήσει και αυτός σου έδωσε με την σειρά του μία πρόχειρη απάντηση ? Το ότι μηχανικός θα σου απαντήσει είναι κάτι το δεδομένο. Το πως θα τον αντιμετωπήσεις εσύ είναι άλλο θέμα. Αυτά που λες για ψώνια, ανεπαρκείς κ.τ.λ. είναι άχρηστα. Εάν πας σε ένα γραφείο με στοιχεία και ζητήσεις από τον άλλο να ασχοληθεί σοβαρά με την υπόθεση σου (δηλαδή με περιθώριο κάποιων ημερών) τότε θα πάρεις και σοβαρή απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

..

Μα συγνώμη ο πρώτος μηχανικός που πήγες, τον άφησες να το ψάξει το θέμα ή τον ρώτησες στα πρόχειρα να σου απαντήσει και αυτός σου έδωσε με την σειρά του μία πρόχειρη απάντηση ? Το ότι μηχανικός θα σου απαντήσει είναι κάτι το δεδομένο. Το πως θα τον αντιμετωπήσεις εσύ είναι άλλο θέμα. Αυτά που λες για ψώνια, ανεπαρκείς κ.τ.λ. είναι άχρηστα. Εάν πας σε ένα γραφείο με στοιχεία και ζητήσεις από τον άλλο να ασχοληθεί σοβαρά με την υπόθεση σου (δηλαδή με περιθώριο κάποιων ημερών) τότε θα πάρεις και σοβαρή απάντηση.

....

Έχεις κάποιο δίκιο!

Το ... Καλλιγραφία!

Link to comment
Share on other sites

Μα συγνώμη ο πρώτος μηχανικός που πήγες, τον άφησες να το ψάξει το θέμα ή τον ρώτησες στα πρόχειρα να σου απαντήσει και αυτός σου έδωσε με την σειρά του μία πρόχειρη απάντηση ? Το ότι μηχανικός θα σου απαντήσει είναι κάτι το δεδομένο. Το πως θα τον αντιμετωπήσεις εσύ είναι άλλο θέμα. Αυτά που λες για ψώνια, ανεπαρκείς κ.τ.λ. είναι άχρηστα. Εάν πας σε ένα γραφείο με στοιχεία και ζητήσεις από τον άλλο να ασχοληθεί σοβαρά με την υπόθεση σου (δηλαδή με περιθώριο κάποιων ημερών) τότε θα πάρεις και σοβαρή απάντηση.

 

Αποψη σου ειναι το εαν ειναι αχρηστο η οχι αυτο που ειπα και ειλικρινα δεν εχω το παραμικρο θεμα.

 

Νομιζω οτι ενας μηνας για την αναλυση του εαν μπορει και με ποιον τροπο αλλα και ποσο θα στοιχισει η αποκατασταση μιας αποθηκης διωροφης (32 τμ καθε οροφος) νομιζω ειναι αρκετο. Ενας μηνας ειναι ενας μηνας, δεν ειναι μικρο το διαστημα νομιζω.

 

Μηπως κανω λαθος; Μηπως απαιτείται χρονος περαν του ενος μηνα;

 

Πως αντιμετωπισα τον συναδελφο σου; Με απολυτο σεβασμο, αλλα καθως νομιζω εχω το δικαιωμα μπορω να ρωτησω και καποιον αλλον μηχανικο, η ακομα καλυτερα τους τοσους επιστημονες που γραφουν καθημερινα εδω μεσα.

 

Μηπως δεν εχω το δικαιωμα αυτο;

 

Οταν ερχεται καποιος στο γραφειο σου και σε ρωταει συγκεκριμενα πραγματα, σου φερνει ολα τα απαραιτητα εγραφα, τοπογραφικο, τεχνικη εκθεση απο πολιτικο μηχανικο (του πωλητη) και βεβαιωση απο την πολεοδομικη αρχη, ως προς το τι ειναι χαρακτηρισμενη αυτη η κατασκευη και σου ζηταει να πας να δεις την κατασταση και να του δωσεις μια απαντηση για το ΠΩΣ μπορει αν φτιαχτει, ΠΟΣΟ μπορει αν στοιχισει με μια αποκλιση λογικη φυσικα...δηλαδη ποσο ποιο σοβαρα μπορεις να το ζητησεις;

 

Τελος παντων αρκετα πιστευω αναφερθηκα στο θεμα.

 

Σας ευχαριστω θερμα οσους μου δωσατε την γνωμη σας, πραγματι η απαντηση που πηρα ηταν καταφατικη απο την πολεοδομικη αρχη.

 

Ναι σε κτισματα προ του 55 μπορουν να γινουν εργασιες αποκατασης με προσθηκη εξωτερικων ενισχυσεων.

 

Ευχαριστω θερμα για αλλη μια φορα.

Edited by Dimitris_Ga
Link to comment
Share on other sites

Οταν ερχεται καποιος στο γραφειο σου και σε ρωταει συγκεκριμενα πραγματα, σου φερνει ολα τα απαραιτητα εγραφα, τοπογραφικο, τεχνικη εκθεση απο πολιτικο μηχανικο (του πωλητη) και βεβαιωση απο την πολεοδομικη αρχη, ως προς το τι ειναι χαρακτηρισμενη αυτη η κατασκευη και σου ζηταει να πας να δεις την κατασταση και να του δωσεις μια απαντηση για το ΠΩΣ μπορει αν φτιαχτει, ΠΟΣΟ μπορει αν στοιχισει με μια αποκλιση λογικη φυσικα...δηλαδη ποσο ποιο σοβαρα μπορεις να το ζητησεις;

Δεν μιλάς παράλογα.

Και είναι απόλυτο δικαίωμά σου να πάρεις και 2η ή 3η γνώμη. Όπως σε γιατρό ή δικηγόρο.

Αλλά οι συνάδελφοι εδώ μέσα σε κάλυψαν σε αυτό:

Ναι σε κτισματα προ του 55 μπορουν να γινουν εργασιες αποκατασης με προσθηκη εξωτερικων ενισχυσεων.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.