Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφη προστιμου αυθαιρετου


Recommended Posts

Συναδελφοι καλημερα,

 

πελατης μου εχει κατασκευασει αυθαιρετο σε διαφορετικες χρονικες περιοδους ξεκινωντας απο το 1970. εχει γινει νομιμοποιησει για κομματι του αυθαιρετου βασει του 720 ενω για τα υπολοιπα αυθαιρετα κομματια εχει ενταχθει στον 4014. ξαφνικα ανακαλυπτει οτι υπαρχει εκθεση αυτοψιας και προστιμο το 2001. Ετσι λοιπον ξεκιναω τη διαδικασια διαγραφης του προστιμου βασει τησ εγκυκλιου 12/2012 και του ν. 4067/12. πηγαινωντας τα εγραφα στην πολεοδομια ο πελατης ( την αιτηση υπαγωγης/ππεραιωσης και την αιτηση υπευθυνη δηλωση του , οπως αυτα αναγραφονται στην εγκυκλιο) ο υπαλληλος της πολ/μιασ του λεει οτι πρεπει να προσκομισει και σχεδια του 4014 κτλ καθως επισης του κανει και υποδειξεις για το πωσ πρεπει να αναγραφονται οι αυθαιρεσιες στα φυλλα καταγραφεις. Δεδομενου οτι στην τεχνικη εκθεση της αιτησης ( πεντασελιδο 0 αναγραφωνται λεπτομερεστατα οι αυθαιρεσιες. η ερωτηση ειναι εχει δικαιωμα ο καθε υπαλληλος να ζηταει οτι χαρτια θελει? αν ειμαι καπου λαθος θα το δεχτω . ευχαριστω προκατ/κα

Link to comment
Share on other sites

Tα ΦΚ μπορεί να είναι γραμμένα όπως θέλει ο καθένας, αρκεί το πρόστικμο να υπολογίζεται σωστά. Αν υπάρχει διαφορά στο πρόστιμο με τον υπολογισμό του Πολεοδόμου πρέπει να ελεγχεί τι έχει συμβεί.

Έχεις κάνει καλά που έδωσες λεπτομέρεια στην ΤΕ, μερικοί συνάδερφοι το προσπερνάνε.

 

Σχέδια πιστεύω έχει κάθε δικαίωμα να αναζητά η πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι ΕΓΚ17/2012 και όχι 12/2012.

Σύμφωνα λοιπόν με την ΕΓΚ πρέπει ο ιδιοκτήτης να καταθέσει την βεβαίωση υπαγωγής και την υπ. δήλωση. Όχι το 5φυλλο.

 

Τώρα, ο υπάλληλος πρέπει να ελέγξει την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη σύμφωνα με την έκθεση αυτοψίας.

Μήπως εκεί υπάρχει κάποιο πρόβλημα και στην προσπάθειά του να βρει τι παίζει ζήτησε τα σχέδια;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Εκανα λαθος η εγκυκλιος ειναι η 17.

τωρα ως προς τις διαφορες , η εκθεση αυτοψιας αφορα μονο στα αυθαιρετα που ειχαν γινει μεχρι 2001 οποτε και συνταχθηκε η εκθεση. η αιτηση 4014 συμπεριλαμβανει και αυθαιρετες κατασκευες μετα την εκθεση π.χ. 2004. σχετικα με την απαιτηση σχεδιων πιστευετε οτι ειναι σωστη ετσι δεν ειναι? ασχετως αν δεν την προδιαγραφει η εγκυκλιος και ο ΝΟΚ. αρα με συμβουλευεται να προσκομισω σχεδια ασχετως αν ο νομος μου δινει τη δινατοτητα να τα τελιωσω μεχρι τελος Ιουνιου?. ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επικοινωνούσα με τον συνάδελφο και θα μάθαινα γιατί τα ζητάει.

Και θα έπραττα ανάλογα της απάντησης ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.