Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρειάζομαι την γνώμη σας για την Α/Θ που έβαλα


andkokin

Recommended Posts

Αυτη η αναλογία που λες "4 - 10 τα kw του μηχανήματος" μήπως δεν εχει εφαρμογή στη δικιά μου περίπτωση;

Εχω, εβαλα τελοςπαντων μια 15 άρα αντλία που ειναι on off και ενα 800 αρι μποιλερ. Δε ζητάω ζεστό νερό χρήσης. Οτι νερό ζεστάνει η αντλία ειναι για θέρμανση.

Στο μανιουαλ στα χαρακτηριστικα δε βρήκα κάτι σχετικό με το νερό, όπως λες για την altherma.

 

Χωρίς να είμαι, ξαναλέω, ειδικός και λόγω του ότι η αντλία που αναφέρεις ειναι εαν κατάλαβα καλά inverter

και εχει και λειτουργία για ζεστό νερό χρήσης να διαφοροποιείται σε κάτι και να ισχύει η πιο πάνω αναλογία;

Δε ξέρω.

 

Εκείνο που ξέρω σίγουρα γιατι το ζω ειναι ότι χτες τέτοια ώρα ο μετρητης έλεγε 164,4 kwh

και σήμερα την ιδια ωρα λέει 181,2kwh Αρα διαφορα 17,8 kwh

με διακύμανση εξωτερικής θερμοκρασίας υπό σκιας πάντα 08 - 14 βαθμούς.

Και εγώ να εχω μεσα στο σπίτι πάντα 20 βαθμούς.

 

Τι λάθος μπορεί να υπάρχει στο σύστημα μου;

Αλήθεια υπάρχει λάθος;

Edited by andkokin
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς σου λέω και γω.

Πιθανότατα υπάρχει (βασει αυτών που αναφέρονται στα manuals των μηχανημάτων on/off και inverter) και πιθανότατα να έπρεπε να καταναλώνεις 13 ή 14kw κι όχι 17,8kw όπως καταναλώνεις τώρα.

Έχει μεγάλη σημασία? - Όχι

Δουλεύει? - Ναί!

Γιατί να το πειράξεις?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα τι θέλεις να πεις.

 

Εντάξει δουλεύει και δεν θα το πειραξω.

 

Εχει σημασία; Για μενα εχει, Μπορει όχι άμεσα αλλα σε βάθος χρόνου, αλλωστε για αυτο ξεκινησα το ποστ. Για την επιπλέον οικονομία στο υπάρχον σύστημα.

 

Μήπως απο αυτό το μανιουαλ καταλαβαίνεις κάτι για το νερό και την αντλία μου;

http://engine.tech.netuse.gr/filesystem/Multimedia/pdf/l3_id30.pdf

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μελέτη από συνάδελφο έγινε?

 

Αυτό δεν είναι manual. Διαφημιστικό φυλλάδιο είναι.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω αλλα πίστεψα ότι κάτι θα καταλάβαινε ένας γνώστης απο τα τεχνικά χαρακτηριστικά.

Εχω το μανιουαλ αλλα οι γνώσεις μου μικρές για να καταλάβω τι λέει.

Link to comment
Share on other sites

το δοχειο αδρανειας σε συστηματα Α/Θ ειναι μεγαλο θεμα συζητησης. μιλαμε για μεγαλο δοχειο παντα

Προσωπικα δεν εχω και δεν νομιζω οτι το χρειαζομαι .Μαλλον πολυ κακο θα μου εκανε αφου δεν θα μπορουσα να δουλεψω αντισταθμιση

Το Δ.Α. χρειαζεται μονο οταν η αντλια δεν μπορει να προσαρμοσει την καταναλωση της αναλογα με την ζητηση του απιτιου.

Αυτο μπορει να συμβαινει μονο οταν : - εχουμε δευτερη πηγη ενεργειας -οταν δεν συμφερει η αντλια να δουλευει συγκεκριμενες ωρες - οταν η αντλια δεν ειναι σωστα διαστασιοποιημενη και "βγαζει πολυ ζεστη"

Σε εσενα χρειαζεται μονο λογω του νυχτερινου ρευματος που σε συμφερει να δουλευει η αντλια το βραδυ και να μαζεψει ζεστη. Αλλα το συστημα δεν ειναι καλα μελετημενο.

Κανονικα επρεπε καθε βραδυ να περνει μπρος και να ζεστενεται το Δ.Α. κατοπιν τα φανψοιλσ επρεπε να ζεστενονται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απο το Δ.Α. και οχι να περνει μπρος η αντλια μολις χασει λιγο θερμοκρασια το Δ.Α. Τελος μολις το δοχειο πεσει σε προκαθορισμενη θερμοκρασια (π.χ. το απογευμα) να ξεκιναει η αντλια για να ζεστανει τα φανκοιλς αλλα ταυτοχρονα να κλεινει η βανα του Δ.Α. για να μην συσσωρευεις ασκοπως ενεργεια. .Το βραδυ με το οικονομικο ρευμα ,με χρονικο στιγμα θα ξεκιναει και παλι η αντλια να αποθηκευσει ΦΤΗΝΗ ζεστη στο Δ.Α.

Αμα εχεις τετοιο συστημα τοτε κανει οικονομια. Αμα το εβαλες στη σειρα τοτε καις τα αντερα σου .ΚΑλα θα ηταν να φτιαξεις μια βανα ωστε να μπορεις να το κανεις by-pass και να δεις τις καταναλωσεις σου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα όπως έγραψα πιο πάνω πρώτα άδειαζω το ζεστο νερό του δοχειου.

Και ξεκαθαρίσω.

 

Οταν το νερο στο δοχείο ειναι στους 50 βαθμούς η αντλία δε δουλεύει.

Η αντλία δουλεύει μόνο όταν το νερό στο δοχείο πέσει σε θερμοκρασία κάτω των 45 βαθμών.

 

Οταν ο θερμοστατης του σπιτιού πέσει απο την επιθυμητή θερμοκρασία τότε αυτομάτως περνει μπρος ο κυκλοφορητης και μόνο αυτος, τραβοντας το ζεστο νερό απο το δοχείο στέλνοντας το στα φανκοιλς.

 

Εχει δουλέψει προχτές το βράδυ μάξιμουμ 13,30 λεπτα χωρίς η αντλία να πάρει μπρος.

Δηλαδή επι δεκατριαμησι λεπτα τα φανκοιλς δουλευαν με το νερο του δοχειου και ανέβασαν την θερμοκρασία στο σπίτι περίπου 1,6 βαθμούς.

Μετά πήρε μπρος η αντλία για κατέβηκε κάτω των 45 βαθμων

 

Μπορεί να τύχη και το εξής:

Την ώρα που εγώ στο σπίτι ζητάω να ανέβω και το δοχείο εκείνη τη στιγμή εχει θερμοκρασία π.χ. 47 ας πούμε,

τοτε ξεκινάει ο κυκλοφορητης και φέρνει, αλλά όπως ειναι λογικό επιστρέφει παγωμένο στο δοχείο και ανάβει πιο σύντομα η αντλία.

 

Μέσω του προγραματιζομενου ηλεκτρονικού θερμοστατη εχω ρυθμίσει να δουλεύει 15:00 - 17:00 σε θερμοκρασία 21 βαθμούς.

Μετά τις 17:00 εχω τη θερμοκρασία στους 20.

Και ξανά τα ξημερώματα 02:00 - 04:00 και 06:00 - 07:00 στους 21 βαθμούς πάλι.

 

Και τώρα 02:30 πήγα ξανα στο μετρητή και λέει 189kwh δηλαδή 8 παραπάνω απο τις 17:45 , με θερμοκρασία έξω αυτη τη στιγμή 4 βαθμούς.

Edited by andkokin
Link to comment
Share on other sites

Μα όπως έγραψα πιο πάνω πρώτα άδειαζω το ζεστο νερό του δοχειου.

Και ξεκαθαρίσω.

 

Οταν το νερο στο δοχείο ειναι στους 50 βαθμούς η αντλία δε δουλεύει.

Η αντλία δουλεύει μόνο όταν το νερό στο δοχείο πέσει σε θερμοκρασία κάτω των 45 βαθμών.

 

Οταν ο θερμοστατης του σπιτιού πέσει απο την επιθυμητή θερμοκρασία τότε αυτομάτως περνει μπρος ο κυκλοφορητης και μόνο αυτος, τραβοντας το ζεστο νερό απο το δοχείο στέλνοντας το στα φανκοιλς.

 

Εχει δουλέψει προχτές το βράδυ μάξιμουμ 13,30 λεπτα χωρίς η αντλία να πάρει μπρος.

Δηλαδή επι δεκατριαμησι λεπτα τα φανκοιλς δουλευαν με το νερο του δοχειου και ανέβασαν την θερμοκρασία στο σπίτι περίπου 1,6 βαθμούς.

Μετά πήρε μπρος η αντλία για κατέβηκε κάτω των 45 βαθμων

 

Μπορεί να τύχη και το εξής:

Την ώρα που εγώ στο σπίτι ζητάω να ανέβω και το δοχείο εκείνη τη στιγμή εχει θερμοκρασία π.χ. 47 ας πούμε,

τοτε ξεκινάει ο κυκλοφορητης και φέρνει, αλλά όπως ειναι λογικό επιστρέφει παγωμένο στο δοχείο και ανάβει πιο σύντομα η αντλία.

 

Μέσω του προγραματιζομενου ηλεκτρονικού θερμοστατη εχω ρυθμίσει να δουλεύει 15:00 - 17:00 σε θερμοκρασία 21 βαθμούς.

Μετά τις 17:00 εχω τη θερμοκρασία στους 20.

Και ξανά τα ξημερώματα 02:00 - 04:00 και 06:00 - 07:00 στους 21 βαθμούς πάλι.

 

Και τώρα 02:30 πήγα ξανα στο μετρητή και λέει 189kwh δηλαδή 8 παραπάνω απο τις 17:45 , με θερμοκρασία έξω αυτη τη στιγμή 4 βαθμούς.

Αν κλεισει η ΑΘ λογω το ΔΑ εφτασε την επιθυμητη θερμοκρασια και ανοιξεις τα ΦΚ στο σπιτι,ποση ωρα περιπου θελει μεχρι να ξαναξεκινησει η αντλια??

 

 

Αυτο που προτεινει ο dalai ειναι καποιος προγραμματισμος ωστε το μεσημερι και το βραδυ ,απαραιτητα να τελειωνει το νυχτερινο-οικονομικο ρευμα με το ΔΑ στην μεγαλυτερη θερμοκρασια λειτουργιας.

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτα και 30 δευτερόλεπτα.

Μου φαινεται πολυ λιγος χρονος (προφανως εννοεις με τις τωρινες καιρικες συνθηκες με ΜΟ θερμοκρασιας 10 βαθμους).

Σχεδον παντα δηλαδη οποτε ο θερμοστατης σου δωσει εντολη θα ανοιξει και η ΑΘ?

μηπως τελικα το ΔΑ εχει πιο πολλες απωλειες απο οτι οφελη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.