Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

Εγω θελω να βρω ποια θα ναι η σωστη αποσταση απο την αρχη του ορθογωνιου.... Δυο διαστασεις χρειαζομαι οχι τρεις απο τι νομιζω.. Το υωος του μεγαλου σχηματος ειναι 66 χιλιοστα

 

Εστω οτι το μικρο το σχημα το χω ετοιμο και πρεπει να το τοποθετησω μεσα στο ορθογωνιο... Ξερω οτι το μικρο σχημα ειναι 31*10 χιλιοστα, απεχει απο πανω 18 χιλιοστα, απο διπλα 50 αρα για να το φερω στην σωστη θεση θα σχηματισω ενα ορθογωνιο σαν την εικονα που εβαλα με πλατος 18 και μηκος 55, αν βαλω 50 θα φυγει κατα 5 χιλιοστα πιο εκει..ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις τις διαστασεις του μικρου ( οπη φανταζομαι )

και υπαχει καθετοτητα μεταξυ των "αξονων" των 2 σχηματων

τοτε ναι 2 φτανουν

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

για μενα ναι αυτο σου πα

θες 2,  δυο εχεις

Α-Γ=ΑΚΤΙΝΑ αν ειναι ημικυκλια

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν η περίμετρός σου είναι 2πR τότε η απόσταση των κέντρων των οπών θα πρέπει να είναι πR ώστε να προκύπτουν απέναντι....(Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση...)

 

 

Σχεδιασα αυτο που ρωτουσα. Το εκανα με το rinhο και με το autocad το ιδιο θα εκανα.

 

Τωρα εχω το εξης θεμα και δεν ξερω αν καποιο απο τα δυο προγραμματα το κανει. Πως θα ξερω εγω απο πριν, οταν το κυλινδραρει θα ειναι απεναντι οι τρυπες? Μπορω να το κανω εγω σαν δοκιμη? 

 

Εψαξα με το rinho αλλα δεν βρηκα ακρη... Εχω το απλο autocad 10 και οχι το 3d.

 

 

 

 

 

Untitled.dwg

Link to comment
Share on other sites

ειναι το αναπτυγμα αυτο

αρα οπως σου πε ο γιαννης νομιζω αποστασεις κεντρων D/2

και μεγαλη μπλευρα ορθογωνιου οσο η περιμετρος - εκει ομως πρεπει να δωσεις ανοχες λογω το π

 

και μετα προσευχη να μην τα ακουσεις απο τον μαστορα :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν δεν ειναι ακριβωσ κεντρο μιλαμε για μισο ενα εκατοστο νομιζω οτι το προβλημα θα διορθωθει γιατι θα μπορει να παιξει λιγο με τους σωληνες...

 

Το μονο που σκεφτηκα σαν δοκιμη ειναι να παρω ενα χαρτονι να το κοψω σε κλιμακα να το κανω και να το κυλιδραλω εγω...

 

Οι οπες θα ναι ιδιες πχ να περνανε καλαμακια(χαζο αλλα τα βρισκεις ευκολα) ετσι θα μπορω να δω οτι βγαινει..

 

Υ.Γ: δεν ειναι να παιζω με τον μαστορα.. Η λαμαρινα θα ναι με 3,14μετρα( αφου εχει 1μετρο διαμετρο οπου η περιμετρος του κυκλου ειναι 2πr=2*3.14*500=3140χιλιοστα)πλατος και 4 μηκος ... Παχος καμια 15 ή 20 χιλιοστα αρα αν βγει μακακια θα με κυνηγαει...

Edited by agoratos56
Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ

 

οπα μου ρθε φλασια παλι

 

η ραφη θα παιξει συμαντικο ρολο

και το πως θα γινει, και το γεμισμα κλπ εκει θα χεις σοβαρη αποκλιση

και ο τροπος που θα γινει η ραφη

 

 

εδιτ 1

τι Φ θα χει ο κυλινδρος????

και τι Φ οι σωληνες?

 

 

εδιτ 2

αστο φιλε λαθος παμε

http://prntscr.com/2x8kde

 

οι μικροι κυκλοι θα παρουν καμπυλοτητα και μετα θα ναι ελλειψεις

πρεπει τωρα να κανεις ελλειψη για να σου βγει κυκλος

 

καλο διαβασμα :mrgreen:

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλος κυλινδρος θα χεις διαμετρο 1 μετρο επι 4 μετρα υψος.

 

Οι σωληνες θα χουν διαμετρο περιπου 10 εκατοστα που θα απεχει ο καθενας μεταξυ τος απο κεντρο σε κεντρο 14 εκατοστα. Αρα μιλαμε για πολλες σωληνες...

 

Καλα εγω που το δα, απορουσα εκεινη την ωρα. Αλλα με λεει ο μαστορας ελα ρε ευκολο ειναι... Του λεω για πες πως θα κανω τις τρυπες ετσι ωστε οταν το κυλινδραρεις να ερθει η μια απεναντι στην αλλη ... Με κοιτουσε και μου τσαμπουνα καποιος τυπος θα υπαρχει.. Στην θεωρια ολα καλα στην πραξη.. Μαλλον δεν θα βγει...

 

Αυτος θυμαται καπως πως ειχς γινει το παλιο θα το κανω προχειρα και θα το ανεβασω να δεις... 

 

Εγω μονο ετσι μπορω να το κυλινδραρο αλλα κατι γινεται λαθος ..δες το αρχικο σε dwg μορφη και το αλλο σε 3d στην εικονα...

 

post-27993-0-89312300-1393848722_thumb.jpg

 

Untitlehgggd.dwg

 

Untgggitled.dwg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.