Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

Παιδια τα φωτα σας. Κάνω edit σε ενα block σε AutoCAD 2006 αλλά δεν μπορώ να δω το υπόβαθρο (δηλαδη το background του υπολοιπου σχεδίου). Ξέρει κανεις πως το ενεργοποιούμε; Επίσης όταν σώζω μια μετατροπή που έχω κάνει στο μπλοκ το παλιο μπλοκ παραμενει στη οθονη - γιατί; Ευχαριστω. 

Edited by akot
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

 

Στο πάνω μέρος του χώρου όπου διορθώνεις το block υπάρχει μια εργαλειοθήκη (toolbar) . Επιλέγεις το Close Block Editor . Κοίταξε την συνημμένη εικόνα.

post-341-0-16237400-1399979984_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δεν έγινα κατανοητός. Θέλω να βλέπω το υπόβαθρο ενω κάνω μετατροπές στο μπλόκ. Ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρων. 

Edited by akot
Link to comment
Share on other sites

 

 

Θέλω να βλέπω το υπόβαθρο ενω κάνω μετατροπές στο μπλόκ.

 

Μέχρι πρόσφατα γινόταν και ξαφνικά δεν γίνεται ;

 

Γιατί δεν είδα το πρόγραμμα να δίνει την συγκεκριμένη δυνατότητα . Στο γραφείο έχω πρόσβαση στην έκδοση 2007 .

 

Εκτός και αν εννοείς την δυνατότητα "in place editing" . Επειδή το εν λόγω χαρακτηριστικό δεν το χρησιμοποιώ συχνά , κάνε μια αναζήτηση .

 

Πιστεύω να βοήθησα .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δεν έγινα κατανοητός. Θέλω να βλέπω το υπόβαθρο ενω κάνω μετατροπές στο μπλόκ. Ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρων. 

 

X explode

κανεις ότι αλλαγες θες

W write block, το σωζεις

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

αν και ειχα κανει την ερωτηση (σχεδον) και παλια...δεν το βρισκω.

Εχω μια εικονα απο το κτηματολογιο που δειχνει ενα οικοπεδο

επισης εχω και το τοπογραφικο του ιδιου οικοπεδου.

Ανοιγω το σχεδιο του τοπογραφικου και θελω να βαλω την εικονα ωστε να "πεφτουν" τα ορια του οικοπεδου ακριβως.(αλλα και το αναποδο στην εικονα να "φερω το τοπογραφικο).

πως τα φερνω να εχουν τα ιδια μηκη και τη ιδια κατευθυνση?

Link to comment
Share on other sites

Scale

Reference (επιλέγεις τη διάσταση που θες να μετατρεψεις)

Points (επιλέγεις το νέο μήκος που θες να έχει, δηλαδή κάποια σημεία από το άλλο σχέδιο)

 

Rotate

Reference

Points

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχω αρκετα block μεσα στο καθενα  εκτος των αλλων υπαρχουν και  καποιες διαστασεις.Οταν κανω mirror καποιο απο τα block τα κειμενα των διαστασεων που βρισκονται μεσα σε αυτο  γινονται και αυτα mirror με αποτελεσμα να μην διαβαζονται σωστα.

Εδωσα στην μεταβλητη mirrtext  την τιμη  μηδεν αλλα δεν ειδα καποιο αποτελεσμα.

Γνωριζω επισης οτι αν εφαρμοσω στο block την flip θα εχω σωστο αποτελεσμα.Ακομα ψαχνοντας ειδα οτι αν εισαγω attribute που να διαβαζει την διασταση και παλι θα εχω αποτελεσμα.

Εκτος απο την flip και τα attributes υπαρχει καποιος αλλος τροπος με τον οποιο οταν κανω mirror ενα block τα κειμενα των διαστασεων που περιεχονται σε αυτο να διαβαζονται σωστα?Η τιμη καποιας μεταβλητης ισως ?

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.