Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

Μήπως μιλάμε για γραμμή σε τρισδιάστατο χώρο ; Περίεργο πάντως ...

 

Δεν το ανεβάζεις σαν συνημμένο να το δούμε ;

 

Θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το "Χρήση Πλήρους Επεξεργαστή Κειμένου" για να έχεις την δυνατότητα να το ανεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σε ένα σχέδιο βάζω διασταση γραμμής και  γράφει 0.81 οταν την επιλέγω στις ιδιότητες γράφει 1.05! Γιατί?? Στις υπόλοιπες γραμμές που το τσεκαρα δεν μου το κάνει αυτό.

Κοιτάξε στις ιδιότητες την μεταβλητή dimscale μήπως δεν έχει τιμή = 1.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!  Όντως είναι τρισδιάστατη η γραμμή άρα από ότι καταλαβαίνω στις ιδιότητες  μου δίνει την πραγματική και όχι την οριζόντια μεταξύ του απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

Για να τη φέρεις στο ίδιο επίπεδο, από το modify αλλάζεις την τιμη στις συντεταγμενες του Ζ σε 0

 

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω να κανω ενα κυλινδρο με τρυπες..

 

Μετραω την διαμετρο του.

 

Βρισκω την περιμετρο του.. Πχ 12,5 μετρα και υψος 1 μετρο..

 

Αρα θα κοψω λαμαρινα 12.5*1 μετρο...

 

Το προβλημα μου ειναι οτι ο κυλινδρος μεσα εχει και αλλες τρυπες που περνανε σωληνες..

 

Εγω στην ορθογωνια λαμαρινα πως θα κανω τις τρυπες ωστε στο καλιμπραρισμα να βγουν απενατι... Ωστε να περναει ο σωληνας απο μεσα. Σαν εναλλακτης...

Link to comment
Share on other sites

Αν η περίμετρός σου είναι 2πR τότε η απόσταση των κέντρων των οπών θα πρέπει να είναι πR ώστε να προκύπτουν απέναντι....(Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση...)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη η περιμετρος ειναι 12.5 εγω θα πρεπει κοντα στα 6,25 να το θεσω σαν κεντρο γιατι απεναντι θα γινει το κολλημα και δεν μπορω να χω τους σωληνες, στο κεντρο που εθεσα θα κανω ενα κυκλο δεξια σε αποσταση 3.125 και εναν σε αποσταση 3.125 και αυτη οταν γινει ο κυλινδρος θα ναι απεναντι;

 

 

Αυτος μετα εγω μπορω αφουη αποσταση μεταξυ τους θα ναι το μισο της περιμετου, να παιξω μαζι τους και να το βαζω μια πιο δεξια μια πιο αριστερα σαν ζευγαρια, ωστε να παρει μια ελικοειδης μορφη;;

Edited by agoratos56
Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα με τρελανει ενας που μιλαω μαζι του...

 

Δειτε την παρακατω εικονα... 

 

το μηκος απο την τοξο ως την πλευρα του ορθογωνιου απεχει 18=Β χιλιοστα, απο αριστερα μεχρι την καθετη πλευρα του μικρου σχηματος ειναι 50χιλιοστα=Γ.

 

Για να το σχεδιασω εγω δεν πρεπει να κανω το ορθογωνιο που σχηματιζουν τα γραμματα Β,Α οπου Α (Γ+το πλατος του μικρου σχηματος / 2)

 

post-27993-0-40954500-1393689967.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.