Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πατάρι - αλλαγή χρήση


Recommended Posts

Συνάδελφοι ανοίγω αυτό το καινούριο post διότι δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο. Εχω περίπτωση παταριου καταστήματος από οπλισμένο σκυρόδεμα με εμβαδόν το 1/2 του ισογείου και ελεύθερο ύψος 2,60 μ. Το πατάρι άλλαξε χρήση σε κατοικία και η εισοδος του ειναι απο πορτα στον ημιοροφο, και έχω αμφιβολία για τον υπολογισμό του προστίμου . Θα είναι :

1). Τ.μ. Χ τ.ζ. Χ 0,15 X 0,6.( υπηρεσίες) Χ 0,5 (ΒΧ) Χ 1,4 (αλλαγή χρήσης)

2). Τ.μ. Χ τ.ζ. Χ 0,15 X 0,6.( υπηρεσίες) Χ 1,4 (αλλαγή χρήσης)

3). Τ.μ. Χ τ.ζ. Χ 0,15 X 0,5 ( κατοικία)

 

Εχω μπερδευτεί και δεν ξέρω πως να το υπολογισω σωστά το πρόστιμο, σημειώνω ότι ο πελάτης θα ζητήσει ξεχωριστή ηλεκτροδότηση για την κατοικία αυτή και δεν θέλω να συναντήσω πρόβλημα στη ΔΕΗ. Ευχαριστω εκ των προταιρων

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι θα πρεπει να αναφερεις και διαμερισματωση για να εξασφαλισεις και δευτερο ρολόι,δεν ξερω ομως δεν μουχει τυχει κατι τετοιο...,παντως αν δεν ξεχωρισουν οι ι διοκτησιες πιθανον να μην μπορει να παρει αδεια το καταστημα....

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα, έχω δύο απορίες για όποιον μπορεί να βοηθήσει...

------χώρος αποθηκευτικός που λειτουργεί ως πατάρι με δάπεδο του την οροφή γραφείων ύψους 2,4 μ. μέσα σε βιοτεχνικό χώρο ύψους 6 μ., και δεν υπάρχει στην άδεια, θεωρείται αυθαιρεσία? υπάρχει φυσικά και μεταλλική σκάλα για την πρόσβαση στο χώρο αυτό και τα γραφεία είναι διαμορφωμένα με ελαφριά χωρίσματα...

------δεύτερη απορία....έχει κατασκευασθεί ένας επιπλέον χώρος γραφείων δίπλα απ' τα υπάρχοντα που δεν υπάρχει στην άδεια...αυτό είναι αυθαιρεσία?

για τη 2η ερώτηση φαντάζομαι πως όχι, μιας και δεν έχουμε υπέρβαση σε κάλυψη, δόμηση, ύψος της άδειας

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε δεν αναφέρεται στην ΟΑ αποτελεί αυθαιρεσία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.