Μετάβαση στο περιεχόμενο

(κατάργηση??) Κάθετης Ιδιοκτησίας από ανέγερση ενιαίας οικοδομής


αστέριος

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα & Καλό Μήνα. Θα ήθελα την βοηθειά σας

Δεδομένο 1 (όπως μου αναφέρθηκε, χωρίς να έχω δεί τίτλους ιδιοκτησίας):

Αρχικός ιδιοκτήτης ενός οικοπέδου (εντός σχεδίου πόλης- άρτιο & οικοδομήσιμο) συστήνει Κάθετη Ιδιοκτησία

(‘’μοιράζοντας’’ σε 2 ίσα τμήματα το οικόπεδο) και το πουλάει σε 2 αδέλφια με ξεχωριστούς τίτλους.

Δεδομένο 2 : Επειδή μου ζητήθηκε να αξιολογήσω το πρόστιμο αυθαιρέτου, παίρνω τα σχέδια από την Πολεοδομία και διαπιστώνω ότι έχει γίνει ενιαία οικοδομή (κοινός Φέρων Οργανισμός).

Τα στοιχεία της οικοδομής είναι τα εξής:

1. Υπάρχει κοινό Υπόγειο, με 1 αποθήκη, 1 λεβητοστάσιο, 1 θέση PΑRKING

2. Η οικοδομή αποτελείται από 2 (όμοιες – ‘’καθρέφτης’’) μεζονέτες 2 ορόφων, με ενιαία στέγη.

3. Ετσι όπως είναι δομημένη η οικοδομή (καλύπτοντας όλο το ‘’πρόσωπο’’ του οικοπέδου), η κάθε μεζονέτα είναι κατασκευασμένη ‘’πάνω‘’ από το τμήμα που της ‘’ανήκει’’.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Αν ο συγκεκριμένος τρόπος δόμησης ΄΄καταργεί΄΄ την κάθετη ιδιοκτησία και αν θα έπρεπε να γίνει σύσταση Ο.Ι. (που δεν έχουν κάνει οι ιδοκτήτες).

2. Αν η ΄΄κατάργηση΄΄ της κάθετης ιδιοκτησίας και η μη σύσταση Ο.Ι., δημιουργεί την υποχρέωση συναίνεσης για τακτοποίηση αυθαιρέτου.

3. Δεν θα έπρεπε να έχουν δημιουργηθεί κατοικίες, στατικά ανεξάρτητες??

Ευχαριστώ.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

όμοια περίπτωση συνάντησα με 2 ανεξάρτητα οικόπεδα στα οποία με μία Ο.Α του 1978 κτίστηκε ενιαία οικοδομή με κοινό φέροντα οργανισμό

Ρύθμισα τις αυθαιρεσίες του ενός οικοπέδου δείχνοντας την κοινή άδεια χωρίς καμιά συναίνεση

κανονικά πάντως στην περίπτωσή σου έπρεπε να υπάρχει ξεχωριστός φ.ο (τα άλλα -ο.ι-δεν χρειάζονται και αν κάποτε τα χρειαστούν θα τα κάνουν έκαστος χωριστά)

Link to comment
Share on other sites

αστερη

δες τα συμβολαια,

μπορει να μην ειναι "καθετη" επι του αρχικου οικοπεδου,

δλδ η διανομη του οικοπεδου σε δυο "¨τμηματα"....κατα το νδ1024 περι καθετης...

αλλά μονον συστασης ΟΙ και καθετης επι του αρχικου οικοπεδου με την ανεγερση δυο αυτοτελων ιδιοκτησιών....

Ειναι πιο λογικο αυτο,

διοτι

δεν εχεις ανεξαρτητες οικοδομες

δεν εχεις αρμο

εχεις κοινη στεγη...

Δες τον τιτλο της ΟΑ και τα συμβόλαια ..και

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.