Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαιρετο απο υπαγωγη Υ.Α.7587 σε Ν.4014


Recommended Posts

Εχω περιπτωση ακινητου οπου υπαχθηκε στις διαταξεις της παρ. Β του αρθρου 2 της ΥΑ7587/ΦΕΚ 372Β-2004 για καποιες μικροαυθαιρεσιες.

Αυτο εγινε το 2008 και πριν λιγους μηνες του ηρθε η πρωτη δοση του προστιμου (ταχυτητα, ε???)

Τωρα πια ομως τον συμφερει οικονομικα να μπει στον 4014, αλλα απο την πολεοδομια μου ειπαν πως απαξ και ενταχθηκε με αποφαση Νομαρχη στον 7587, πρεπει να πληρωθει. Τι να κανω? Να κανω ερωτηση στο υπουργειο? ή εχει γινει διευκρινηση και δεν εχω παρει ειδηση?

Link to comment
Share on other sites

Να τους πεις οτι το Άρθρο 24 παρ1 του 4014 λεει οτι αναστέλεται η επιβολή κυρώσεων για 30 χρόνια μετά την επιβολή του προστίμου. Οπότε κατά την γνώμη μου επιλέγεις αν θές να μπέις στον 4014 και τελείωνει η διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απαντηση ΥΠΕΚΑ σε ερωτηση με email:

 

"Η ΥΔΟΜ έχει δίκιο, δεν μπορεί να δηλωθεί δεδομένου οτι εξαιρείται από την υποχρέωση υπαγωγής στο ν. 4014/11.

Το αυθαίρετο εμπίπτει σε μια από τις περιπτώσεις της παρ. 2 του άρθρου 23 η οποία εξαιρείται από την υποχρέωση υπαγωγής στο ν. 4014/11."

 

Τελικα ειναι ταλεντο να μπορει καποιος να διαβαζει νομους και να βλεπει Α αλλα να καταλαβαινει Β...

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, εγω δεν αμφιβαλλω πως μπορει να εξαιρεθει. Γιατι ομως να μην μπορω να το βάλλω στον 4014 για να πληρωθει μικροτερο προστιμο. Απο οτι ξερω, αρκετοι με ακινητα που πηγαν με τον 3843/10 το γυρισαν στον 4014/11 ακριβως για τον λογο αυτο: Μικροτερο προστιμο. Παρανομοι και αυτοι?

Link to comment
Share on other sites

αυτο το mail που προανεφερες, ερμηνευει "αναποδα" την παρ. 2 σε σχεση με την παρ. 1

 

Δλδ η παρ. 1 "απαγορευει" ενώ η παρ. 2 εξαιρει "απο την απαγόρευση",

 

δλδ "επιτρέπει"

 

και οχι οπως λαθεμενα αναφερει το ανω mail, οτι -δηθεν- " με την παρ. 2...εξαιρειται απο την υποχρεωση υπαγωγής στον 4014..."

 

Και μαλιστα στο κειμενο της παρ. 2 αναφερονται και ο 1337 και ο 1522

 

οι οποιοι, επίσης αναφερονται στην 7587...

 

αν εχεις ολο το mail... κατεβασε το...

καλημερα

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ακινητο, υπαχθηκε στις διαταξεις της παρ. Β του αρθρου 2 της ΥΑ7587/ΦΕΚ 372Β-2004 για καποιες μικροαυθαιρεσιες. Αυτο εγινε το 2008 (οριστικη αποφαση Νομαρχη) και πριν λιγους μηνες του ηρθε η πρωτη δοση του προστιμου. Προς το παρων δεν εχει πληρωθει. Τωρα πια ομως συμφερει οικονομικα να υπαχθει το ακινητο στον Ν. 4014, αλλα απο την Υπηρεσια Δομησης μου ειπαν πως αφου ενταχθηκε με αποφαση Νομαρχη στον 7587, πρεπει να πληρωθει το προστιμο. Τι να κανω? Ο Ν4014 αναφερει πως "αναστέλλεται για τριάντα (30) χρόνια η επιβολή κυρώσεων μετά την καταβολή ενιαίου ειδικού προστίμου". Αυτο δεν ισχυει στην περιπτωση μου?

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Το αυθαίρετο εμπίπτει σε μια από τις περιπτώσεις της παρ. 2 του άρθρου 23 η οποία εξαιρείται από την υποχρέωση υπαγωγής στο ν. 4014/11

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Μπορω ομως να το δηλωσω στον 4014/11, ωστε να πληρωσω μικροτερο προστιμο? Η υπηρεσια δομησης ισχυριζεται πως οχι

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Η ΥΔΟΜ έχει δίκιο, δεν μπορεί να δηλωθεί δεδομένου οτι εξαιρείται από την υποχρέωση υπαγωγής στο ν. 4014/11.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.