Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανολογική μελέτη διαμερίσματος


panagism9

Recommended Posts

Δεν είναι ΄ένας δύο τύποι για να σου τους γράψω σε ενα μνμ.

 

Δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη αν από ότι κατάλαβα έχεις εντελώς μαύρα μεσάνυχτα.

 

Κατέβασε εδώ μια δοκιμαστική έκδοση κι αν δεν μπορείς ούτε και με το πρόγραμμα τότε μην περιμένεις με το χέρι.

 

Το πρόγραμμα σε κάθε καρτέλα γράφει και τους τύπους.

 

http://www.ti-soft.com/el/pub/products/software/thermocad

Link to comment
Share on other sites

Αν θες, μας λες το συνολικό όγκο της πολυκατοικίας και το συνολικό εμβαδό που υπολογιζόταν στον συντελεστή δόμησης; Καθώς και πόσους υπέργειους ορόφους έχει η οικοδομή;

Μου κάνει εντύπωση που σε κτίριο με οικοδομική άδεια του 2007 δεν υπάρχει μελέτη κατανομής δαπανών θέρμανσης. Αφού ήταν υποχρεωτική για κτίρια με περισσότερες από μια ιδιοκτησίες, άσχετα από το αν απαιτούνταν ή όχι (λόγω αριθμού ορόφων ή λόγο συνολικού εμβαδού και όγκου) όλες οι Η/Μ μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω στα χέρια μου είναι η οικοδομική άδεια (θα μου πεις πάλι καλά που έχεις και αυτήν) η οποία αναγράφει τα παρακάτω

αριθμός ορόφων 2

ολική επιφάνεια ορόφων 315,96 μ2

καλυπτόμενη επιφάνεια οικ. 157,93μ2

ύψος οικοδομής 6,00+1,50 στέγη

όγκος ολικός 1068μ3

προυπολογισμός 8986

Link to comment
Share on other sites

Αφου η οικ. άδεια είναι του 2007, η συνολική δομημένη επιφάνεια > 300 τμ, θα πρέπει να έχουν γίνει όλες οι Η/Μ μελέτες (τότε ίσχυε το τροποποιημένο απο το 1998 (?) άρθρο 25)

 

Συμεπώς πρέπει να έχουν γίνει τόσο η μελέτη θέρμανσης όσο και η κατανομή δαπανών

 

Πρέπει να το γράφει στη 1η σελ. της οικ. άδειας

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, οπότε δεν είχε περισσότερους από τρεις ορόφους (ανεξάρτητα από τον όγκο του) αλλά ενώ η συνολική επιφάνεια ήταν μεγαλύτερη από 300μ2 δεν συνέτρεχε και η δεύτερη προϋπόθεση δηλαδή και όγκος να ήταν μεγαλύτερος από 1300κ.μ. Οπότε απαιτούνταν μόνο μελέτη ύδρευσης και αποχέτευσης. Αλλά λόγω περισσότερων από μιας ιδιοκτησίες απαιτούνταν και μελέτη κατανομής δαπανών θέρμανσης, η οποία βέβαια προϋποθέτει την μελέτη υπολογισμού θερμικών απωλειών. Ό,τι να 'ναι ενέκριναν....

Τέλος πάντων δεν την έχεις οπότε απευθυνθείτε σε κανένα μηχανολόγο να σας την κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Στην παρούσα φάση, πώς μπορούμε να μάθουμε ποιές μηχανολογικές μελέτες απαιτούνται για ανέγερση νέου κτηρίου κατοικίας?

Εντάξει η θερμομόνωση αντικαταστάθηκε από τη ΜΕΑ.

Αλλά, έχω δει περίπτωση που υπάρχει μελέτη ενδοδαπέδιας, χωρίς να έχει προηγηθεί μελέτη θερμικών απωλειών!!!

Επίσης στα ηλεκτρολογικά, άλλοι κάνουν και μελέτη ασθενών ρευμάτων.

Μελέτη ανελκυστήρα απαιτείται για μικρό διώροφο κτήριο? Ενεργητική πυροπροστασία?

Φυσικό αέριο μέχρι το λέβητα ή και σε κουζίνες κτλ? Και αν ο πελάτης δεν θέλει σωλήνες φ.α. μέσα στο διαμέρισμά του?

Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ, κάποιο κείμενο, που να μας πληροφορεί για τις μηχανολογικές μελέτες?

Θα ήθελα κάποια υπεύθυνη απάντηση, από κάποιον που έχει "τρέξει" πρόσφατη μελέτη στην πολεοδομία. Ευχαριστώ.

 

 

Σε παρακαλώ συνάδελφε μην ξανααναρτήσεις το ίδιο περιεχόμενο σε διαφορετικά θέματα.

Βρες την ενότητα που νομίζεις ότι ανταποκρίνεται καλύτερα στην ανάρτησή σου και κάνε post μόνο μία φορά.

Η επανάληψη της ίδιας ανάρτησης σε διαφορετικά θέματα είναι ενοχλητική και η πιθανότητα να απαντηθεί είναι άσχετη με την πολλαπλότητά της.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Στην παρούσα φάση, πώς μπορούμε να μάθουμε ποιές μηχανολογικές μελέτες απαιτούνται για ανέγερση νέου κτηρίου κατοικίας?

Εντάξει η θερμομόνωση αντικαταστάθηκε από τη ΜΕΑ.

Αλλά, έχω δει περίπτωση που υπάρχει μελέτη ενδοδαπέδιας, χωρίς να έχει προηγηθεί μελέτη θερμικών απωλειών!!! Αν και δεν το νομίζω... παρ' όλα αυτά δεν το αποκλέιω

Επίσης στα ηλεκτρολογικά, άλλοι κάνουν και μελέτη ασθενών ρευμάτων. Ναι απαιτειται, συνοδεύει τη μελέτη ισχυρών ρευμάτων

Μελέτη ανελκυστήρα απαιτείται για μικρό διώροφο κτήριο? Ενεργητική πυροπροστασία? Αν η τελική στάθη δαπέδου είναι > 9,00μ, είναι υποχρεωτική - Ενεργειτική πυρασφάλεια αποκλειστικά για κατοικίες δεν κατατίθεται.

Φυσικό αέριο μέχρι το λέβητα ή και σε κουζίνες κτλ? Αν η περιοχή είναι σε ΦΕΚ που προβλέπει μελέτη φ. αερίου, ναι είναι υποχρεωτική. Και αν ο πελάτης δεν θέλει σωλήνες φ.α. μέσα στο διαμέρισμά του? Πες του να μην χτίσει σπίτι-παλυκτοικία.... ή προσπάθησε να περάσεις τις σωληνώσεις όσο το δυνατόν λιγότερο μέσα απο κατοικίσιμους χώρους !!!

Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ, κάποιο κείμενο, που να μας πληροφορεί για τις μηχανολογικές μελέτες? Υπάρχει ΥΑ και εγκύκλιος, αλλά δεν το έχω τώρα πρόχειρο να το αναρτήσω..αν κάποιος άλλος συνάδελφος μπορεί ας το κάνει.

Θα ήθελα κάποια υπεύθυνη απάντηση, από κάποιον που έχει "τρέξει" πρόσφατη μελέτη στην πολεοδομία. Ευχαριστώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τη μελέτη απωλειών είναι σίγουρο. Το είδα με το μάτια μου. Υπάρχει μελέτη δαπεδοθέρμανσης και μόνο!!!

Επίσης υπάρχει μελέτη ψυκτικών απωλειών, χωρίς όμως FUCs, split ή κάποια επίλυση!!!

Επίσης δεν βρήκα μελέτη ασθενών. Πώς πέρασε από πολεοδομία...

Για το φυσικό αέριο είναι λίγο "σπάσιμο". Ειδικά, αν ο πελάτης θέλει αντλία θερμότητας, δεν πρόκειται ποτέ να χρησιμοποιήσει φ.α.

Αν υπάρχει ΦΕΚ, θα είναι καλύτερα. Να κάνω όλες τις μελέτες, αλλά να μη λέει ο πελάτης ότι το κάνω κι επιμένω για να πληρωθώ παραπάνω, αλλά επειδή απαιτείται. Είναι σημαντικό, please...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.