Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έντυπο γνωστοποίησης εκτέλεσης εργασιών, άνευ έγκρισης, προς τις Υπηρεσίες Δόμησης


bati7xanthi

Recommended Posts

Ο νομοταγής πολίτης δε θα ενδιαφερθεί για το αν κοινοποιούνται.

Θα έχει κάνει όλα αυτά που προβλέπονται έτσι ώστε και να γνωστοποιηθεί να μην έχει πρόβλημα. :smile:

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πάντως η κατασκευή τζακιού σε εσωτερικό χώρο κατοικίας με 48ωρη άδεια, δεν έγινε σήμερα δεκτή στην πολεοδομία Περισσού γιατί εφόσον θα έχει καμινάδα (συμβαίνει κι αυτό στα τζάκια ενίοτε...) επηρεάζει τη φέρουσα κατασκευή και ακόμη και αν προσκομίσω τεχνική έκθεση για το αντίθετο, όπως διευκρινίζεται στο τεύχος τεχνικών οδηγιών παρ. 3η του άρθρου 4, επέμεναν ότι πρέπει να βγάλω άδεια δόμησης για καμινάδα για να τσεκάρουν αν ενοχλούνται τα διπλανά κτίρια...... Πώς γίνεται τελικά για όλα να καταλήγεις να πρέπει να βγάλεις άδεια. Ή μήπως θα έπρεπε να το έχει φτιάξει και να το πληρώσει με τα αυθαίρετα?

Link to comment
Share on other sites

Το έγγραφο που τροποποιεί το τεύχος οδηγιών για να συμπεριλάβει τις εργασίες μικρης κλίμακας και το πλήρες έντυπο της αίτησης

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=SlFWDbvhve8%3d&tabid=777&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω. Έχεις το δικαίωμα να κάνεις οποιαδήποτε εργασία στο σπίτι σου χωρίς να απαιτείται έγκριση παρα μόνο γνωστοποίηση στην αρμόδια αρχή. Γιατί αυτο; Γιατί μου φαίνεται βιτσιόζικο; Δεν απαιτείται άδεια αλλά πές το μας να το ξέρουμε ; Για ποιό λόγο; Γιατί όλη αυτή η ανακοίνωση μου φαίνεται εντελώς παράλογη και ανευ ουσίας; Μήπως δεν κατάλαβα κάτι σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε;; Και τι χρησιμότητα θα έχει αυτό;;

Πες πχ ότι ένας ιδιώτης ξεκινάει εσωτερικές

εργασίες σπίτι του...

και δεν το έχει γνωστοποιήσει στην οικεία πολεοδομία.

Και τρώει καταγγελία πχ απ' τον διπλανό.

Τι γίνεται τότε;;

Θα έχει κάποια κύρωση γιατί δεν το γνωστοποίησε;;

Ή το γνωστοποιεί κατόπιν κι έχει αναδρομική ισχύ

(όπως ίσχυε με την Ε.Ε.Μ.Κ.) ;;

Link to comment
Share on other sites

αν όμως κτύπα ξύλο γίνει κανένα εργατικό ατύχημα τότε θα έχει περισσότερα πλεξίματα στα δικαστηρια αν δεν το έχει δηλώσει (υποθέση κάνω)

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω: Αυτή η τροποποίηση της "Τεχνικής Οδηγίας" αντί για την γνώμη του ΤΕΕ, έλαβε υπόψη, προκειμένου να είναι νομότυπη σύμφωνα με το άρθρο 28 παρ.4 του Ν.4067/12, το Δελτίο Τύπου του ΣΑΔΑΣ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.....το Δελτίο Τύπου του ΣΑΔΑΣ?

Δεν νομίζω ότι αγχώθηκαν για το νομότυπο αλλά για το άτοπο που είχε επιφέρει η «οδηγία» σε σχέση με την 48ωρη.

Δηλαδή αν όπως το έβαλαν στην οδηγία απαιτούσε έλεγχο πληρότητας από τις πολεοδομίες για θέματα «αρχαιολογίας» κλπ χανόταν όλο το πνεύμα του ανάλογου άρθρου στον ΝΟΚ, ότι δηλαδή είναι απλή γνωστοποίηση του ιδιοκτήτη.

 

Κάτι είχα γράψει σχετικά (- - ε δ ώ - - ) με την χρονική αλληλουχία του πανικού που έπεσε από Παρασκευή που βγήκε η ανακοίνωση του ΣΑΔΑΣ μέχρι Δευτέρα που αγχώθηκαν να βγάλουν «οδηγία» για την οδηγία.

Μάλιστα το νέο υπόδειγμα αίτησης το έβγαλαν την επόμενη ημέρα όπου ξεκαθαρίζει το τοπίο σχετικά με την μη ανάμιξη της πολεοδομίας, αλλά πάλι με την βιασύνη που τους διακατέχει και τους αυτοσχεδιασμούς ανοίγει αλλά πιο μικρά προς το παρόν μέτωπα.

 

Τώρα αυτά κατάλαβα εγώ με κάτι λίγες διάσπαρτες πληροφορίες από διάδρομους, στο μυαλό τους μέσα δεν είμαι για να έχω βεβαιότητα.

Απλά άποψη έχω χαλαρή.

Την μόνη βεβαιότητα που έχω πια είναι ότι καταλαβαίνω πιο καλά γιατί στο αρχαίο ελληνικό θέατρο οι παραστάσεις τραγωδίας κωμωδίας διαδέχονταν η μια την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

μουχαν μεινει σταματημενες αντιστοιχες υποθεσεις στις πολεοδομιες...

 

και επειδη συγκεκριμενα οι 2 ειναι τυπικοι απο τους ιδιοκτητες μεχρι και ΑΜΟΕ με πινακα 3 θα ανοιγα στο ΙΚΑ...

 

 

ΑΛΛΑ ΟΧΙ συμφωνα με τις πολεοδομιες επρεπε να το ΧΡΕΩΣΕΙ ο προισταμενος.....να το δει και να το ΕΓΚΡΙΝΕΙ ο μηχανικος αφου διαπιστωσει το τμημα αυθαιρετων

οτι δεν εχει καταγγελια.....

 

@@@@ και ξημερωσα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.