Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μη υποβολη δοσεων....


Recommended Posts

Εγώ έχω περίπτωση όπου ο πελάτης  α. Εχει αφήσει 14 συνεχόμενες δόσεις απλήρωτες. β. Εγώ είμαι απλήρωτος. γ. Εχει εξαφανιστεί και δεν μπορώ ούτε τα δικαιολογητικά να μαζέψω.

Επ' ουδενί  δεν θεωρώ ότι υποχρεούμαι στην υποβολή στοιχείων και μελετών.

Αλλά για να εξασφαλιζόμαστε έναντι ΤΕΕ,ΥΠΕΚΑ κλπ , αν το εχει αντιμετωπίσει κανείς πως το χειρίστηκε ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

α. Εχει αφήσει 14 συνεχόμενες δόσεις απλήρωτες. 

 

Υποθέτω ότι, η δήλωση είναι σε προσωρινή υπαγωγή. Κι έτσι πρέπει να παραμείνει....

Εσένα δεν σε απασχολεί, είναι δικό του το πρόβλημα.....

Δεν ανεβάζεις τίποτα......

Καλό είναι να τον ενημερώσεις με ¨θεωρημένο για το γνήσιο της υπογραφής έγγραφο σημείωμα ενημέρωσης" (κάτι δηλαδή, σαν εξώδικο, χωρίς όμως να είναι εξώδικο) για τις όποιες συνέπειες της πράξης του και για τις δικές σου προκύπτουσες ενέργειες, με ημερομηνία αρκετά πριν τις 30.9.

 

β. Εγώ είμαι απλήρωτος. 

 

Υποθέτω ότι, η δήλωση είναι σε προσωρινή υπαγωγή. Κι έτσι πρέπει να παραμείνει....

Αυτό όντως σε απασχολεί, αλλά τι μπορείς να κάνεις.....

Δεν ανεβάζεις τίποτα......

Καλό είναι να τον ενημερώσεις με ¨θεωρημένο για το γνήσιο της υπογραφής έγγραφο σημείωμα ενημέρωσης" (κάτι δηλαδή, σαν εξώδικο, χωρίς όμως να είναι εξώδικο) για τις όποιες συνέπειες της πράξης του και για τις δικές σου προκύπτουσες ενέργειες, με ημερομηνία αρκετά πριν τις 30.9.

 

γ. Εχει εξαφανιστεί και δεν μπορώ ούτε τα δικαιολογητικά να μαζέψω.

 

Υποθέτω ότι, η δήλωση είναι σε προσωρινή υπαγωγή. Κι έτσι πρέπει να παραμείνει....

Κι αυτό όντως σε απασχολεί, αλλά τι μπορείς να κάνεις.....

Δεν ανεβάζεις τίποτα......

Καλό είναι να τον ενημερώσεις με ¨θεωρημένο για το γνήσιο της υπογραφής έγγραφο σημείωμα ενημέρωσης" (κάτι δηλαδή, σαν εξώδικο, χωρίς όμως να είναι εξώδικο) για τις όποιες συνέπειες της πράξης του και για τις δικές σου προκύπτουσες ενέργειες, με ημερομηνία αρκετά πριν τις 30.9.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχει αλλάξει κάτι σχετικά με τη μη πληρωμή 3 δόσεων?Εξακολουθεί να ισχύει ότι χάνει τη ρύθμιση ή μπορεί τη μεταφέρει στον 4178 και να του αναγνωρισθούν τα καταβληθέντα ποσά?

Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω απλώς για να μην ξεχαστεί ότι, με την ψήφιση από τη Βουλή του νέου πολυνομοσχεδίου ....αμοιβές άνω των 500 ευρώ με το ΦΠΑ μόνο μέσω τραπεζικής συναλλαγής.

Αυτό έχει ψηφισθεί?Η τραπεζική συναλλαγή δεν ισχύει μόνο για αμοιβές >1500 €?

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει για χρήσεις που κλείνουν μετά την 30.6.2013!!!! Δηλαδή, για εμάς για κάθε συναλλαγή από την 1.1.2014.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προς πληροφόρηση, ύστερα από ερώτηση στο ΥΠΕΚΑ :

 

"Ερώτηση:

> Σε δήλωση του Ν.4014/11, στην οποία οι ιδιοκτήτες πλήρωσαν το παράβολο και 7 μηνιαίες δόσεις μέχρι τον Ιούνιο του 2013, και υπολείπονταν 40 δόσεις, τις οποίες δεν κατέβαλαν μετά τον Ιούνιο του 2013, μπορούν να ενταχθούν στο Ν.4178/13 και να αναγνωρισθούν τα ποσά που έχουν πληρώσει μέχρι τώρα ή έχουν απενταχθεί από τη ρύθμιση του Ν.4014/11 και επομένως δεν αναγνωρίζονται τα καταβληθέντα ποσά?

>

Απάντηση :

Μπορούν"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.