Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οπές-καρώτα με μεγάλη συχνότητα σε πλάκα


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοίτα αν οι πλάκες σου είναι 2/1. Εάν ναι, είσαι σε πολύ ευνοϊκή θέση, διότι ο οπλισμός θα είναι το πολύ ανά 10εκ και τα καρότα είναι Φ100. Μπορείς άρα να δεις ποιά και πόσα σίδερα κόπηκαν. Βέβαια η κατάσταση αλλάζει λίγο αν οι πλάκες είναι 4εριστες. Πες μας λοιπόν τι ισχύει και κυρίως τον οπλισμό των πλακών, όπως και την (επαγγελματική) σχέση σου με την όλη κατάσταση. Είσαι επιβλέπων ή ιδιώτης;

Link to comment
Share on other sites

acnt είναι φίλος μου ο apollo και νέα ψυχή στο forum.

Δεν τον πρόλαβα για να του εξηγήσω ότι ναι μεν εγώ καταλαβα το δικό του το χιούμορ και γέλασα :D , αλλά όχι εσύ ή οποιοδήποτε άλλος που με πρόλαβες!

Σφαίρα είσαι όμως!!

Ο apollo είναι συνάδελφος. Συγνώμη για την αναστάτωση

:D

Link to comment
Share on other sites

K_PAT η προφανής απάντηση είναι ότι πιθανώς ένα στα δύο καρότα περιέχει τμήμα οπλισμού - ειδικά αυτά που φαίνονται να είναι πολύ κοντά - οπότε ο πυρήνας είναι άχρηστος για την εξαγωγή συμπερασμάτων για την αντοχή του σκυροδέματος. Δευτερευόντως θα έλεγα ότι εργάστηκαν με την λογική των αρμών εργασίας. Θέλησαν δηλαδή να καλύψουν με την συγκεκριμένη πυρηνοληψία τις παραλαβές σκυροδέματος με την σειρά που έγιναν.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμιο είναι ακατάλληλο όταν περιέχει οπλισμό>Φ10. Τα πολλά και κοντινά δοκίμια ίσως είναι διότι ο στόχος ήταν 12/πλάκα και κάποια από αυτά ήταν όντως ακατάλληλα (σπασμένα, με ύψος<12εκ κτλ.κτλ) οπότε η πυρηνοληψία έπρεπε να ξαναγίνει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον που δείχνετε.Δεν είναι όμως καρότα δειγματοληπτικά!Είναι μηχανολογικές οπές και πρέπει να ελέγξω κατά πόσον έχει μειωθεί η φέρουσα ικανότητα στην πλάκα!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω ότι οι τρύπες είναι πάρα πολύ μικρές, για να ανησυχείς. Ο μηχανολογικός εξοπλισμός όμως μήπως υποβάλει την πλάκα σε περιοδική φόρτιση? Τι είναι ανα επιτρέπεται? Γιατί τότε νομίζω ότι πρέπει να ελέγξεις την πλακα με περιοδική φόρτιση για να συμπεραίνεις αν τελικά θα έχεις πρόβλημα από τις οπές.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν συσκευές που καταγράφουν τον οπλισμό. Λογικά πρίν πάρει καρότα πρέπει να δει που είναι ο οπλισμός. Οι οπές είναι μικρές η πλάκα δεν πρέπει να έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Einai επαγγελματικός χώρος και ελέγχω την δυνατότητα να μπορεί να λαμβάνει τα φορτία για τα οποία έχει υπολογιστεί να λαμβάνει...

έχει εκφραστεί φόβος σε περίπτωση που στεγαστούν μηχανές με δυναμικές φορτίσεις.Τι γίνεται τότε;

Πως ελέγχεται η απομείωση της φέρουσας ικανότητας αλλά και πώς μπορεί να επιλυθεί ένα τέτοια πρόβλημα!Μέθοδοι ενίσχυσης?

Τι μου προτείνετε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.