Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Γνώμες, προτάσεις


bathory1000

Recommended Posts

Θα ήθελα την γνώμη σας για Α/Θ για το σπίτι μου.

 

Τα δεδομένα έχουν ώς εξής έχω τα παλιά σώματα kalorifer21.jpg

τα οποία αυτη την στιγμή λειτουργούν με πετρέλαιο και αποδίδουν καλά και έχω καλή αίσθηση της ζέστης στο σπίτι.

Το άθροισμα τους είναι σχεδόν 13.000kcal/h

Θέλω λοιπόν να εκμεταλλευτώ την υπάρχουσα εγκατάσταση σωμάτων και απλά να βάλω μια Α/Θ

χωρίς να καταφύγω σε fancoil, επιδαπέδιες κτλ

. Ποια θα ήταν η δικιά σας πρόταση ? Γιατί διαβάζοντας για τις Α/Θ έχω χαθεί

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by bathory1000
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μονοκατοικία ή διαμέρισμα και πόσα τμ; Σώματα πάνελ ή ΑΚΑΝ (το ρωτάω λόγω φωτό); Από μόνωση τι έχει το σπίτι και για ποια περιοχή;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα σωστή και σημαντική επιλογή να μονώσεις το διαμέρισμα και η διαφορά θα είναι αισθητή με λιγότερες και μικρότερες μεταβολές θερμοκρασίας.

Εγώ θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις ΑΘ inverter 12kw υψηλών θερμοκρασίων <65οC, απ'ευθείας στους συλλέκτες, χωρίς δοχείο αδράνειας και χωρίς να αλλάξεις σε πρώτη φάση τα σώματα (για να μπεις σε επιπλέον έξοδα). Τώρα υπάρχει περίπτωση λόγω των σωμάτων να μην έχεις γρήγορη μεταφορά της θερμότητας στο χώρο. Αυτό θα αντιμετωπιστεί αν αλλάξεις και τα σώματα, αν όχι σε χαμηλών θερμοκρασιών, τουλάχιστον σε πάνελ.

Link to comment
Share on other sites

Αφου θα κανεις την επενδυση βαλε fan coils με αντλια χαμηλων θερμοκρασιων, θα εχεις πολυ μεγαλυτερο COP και πιο ωραια ζεστη στο σπιτι. Παρε εναν μηχανολογο να σου κανει μια μελετη αφου θα κανεις και αλλαγες στο σπιτι σου. Μπορει τελικα να χρειαζεσαι πολυ μικροτερη αντλια απο αυτην που πιστευεις.

Edited by mezzanine
Link to comment
Share on other sites

Αφου θα κανεις την επενδυση βαλε fan coils με αντλια χαμηλων θερμοκρασιων, θα εχεις πολυ μεγαλυτερο COP και πιο ωραια ζεστη στο σπιτι. Παρε εναν μηχανολογο να σου κανει μια μελετη αφου θα κανεις και αλλαγες στο σπιτι σου. Μπορει τελικα να χρειαζεσαι πολυ μικροτερη αντλια απο αυτην που πιστευεις.

Προσυπογράφοντας το ανωτέρω, πιθανόν κάνοντας τις αλλαγές ο μηχανικός να σου πει ότι θέλεις μια ΠΟΛΥ μικρότερη Α/Θ και με χαμηλές θερμοκρασίες εξόδου (πχ. 50oC), αλλά με συνεχή λειτουργία, οπότε να μην χρειαστεί ούτε υψηλών θερμοκρασιών, ούτε να πέσεις σε χαμηλούς βαθμούς απόδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Renos, πότε η ΑΘ θα έχει COP 1,75; Μόνο όταν θα έχεις θερμ. νερού προσαγωγής 65ο και θερμοκρασία εξωτερική -15ο.(Δηλαδή ίσως μια φορά στα 10 με 15 χρόνια και αν). Στη δικιά μου περίπτωση όπου έχω πάνελ, μια χαρά ζέστη έχει, με COP 2.8 με 3.3 και μηνιαία κατανάλωση 370 - 450Kwh για διαμέρισμα 126τμ

Γιατί να μπει κάποιος σε επιπλέον έξοδα - fancoils, αλλαγή σωληνώσεων, buffer και λοιπά - όταν δεν απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Renos, πότε η ΑΘ θα έχει COP 1,75; Μόνο όταν θα έχεις θερμ. νερού προσαγωγής 65ο και θερμοκρασία εξωτερική -15ο.(Δηλαδή ίσως μια φορά στα 10 με 15 χρόνια και αν). Στη δικιά μου περίπτωση όπου έχω πάνελ, μια χαρά ζέστη έχει, με COP 2.8 με 3.3 και μηνιαία κατανάλωση 370 - 450Kwh για διαμέρισμα 126τμ

Γιατί να μπει κάποιος σε επιπλέον έξοδα - fancoils, αλλαγή σωληνώσεων, buffer και λοιπά - όταν δεν απαιτείται.

 

 

Μια αντλία ψηλής θερμοκρασίας (80C) ισως να έχει περισσότερα χρήματα απο μια χαμηλής θερμοκρασίας μαζί με τα fan coils. Οι καινούργιες μονάδες fan coils λειτουργούν με προσαγωγή 35C, η θέρμανση θα στοιχίζει σημαντικά φτηνότερα. Επίσης κάτι άλλο σημαντικό είναι οτι οι αντλίες χαμηλών θερμοκρασίων οταν λειτουργούν με προσαγωγή στους 35-40 βαθμούς έχουν πτώση ισχύος μετά απο τους -5C.

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτάς μόνο το COP, όσο πέφτει η θερμοκρασία και ανεβάζεις την προσαγωγή η αντλία χάνει την ισχύ της. Μια 16αρα αντλία στούς 2 βαθμούς και προσαγωγή 55C δίνει με το ζόρι 10kw, άλλωστε για αυτο βγάζει και 2.43 COP.

Οπότε δεν είναι θέμα μόνο εξοικονόμησης, αλλα επάρκειας.

 

Δεν είμαι της δουλείας απλώς έβαλα πρόσφατα μια χαμηλής θερμοκρασίας στο σπίτι μου.

 

Μην κάνετε παράθεση του προηγούμενου μηνύματος.

Παρακαλώ, διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Ευχαριστώ, hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Σε θεμα ζεστης και μονο, τα PANELS δεν συγκρινονται καν με τα FAN COILS.

 

Διατηρω μια επιφυλαξη για καποια μοντελα fan coil (νομιζω της daikin) που εχουν την δυνατοττtα να δουλευουν και ως panel (εκπομπη θερμοτητας)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.