Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύγκριση των ελέγχων των συνδέσεων μεταξύ προγραμμάτων


 

Recommended Posts

Rigid aυτό το έχεις δοκιμάσει ποτέ σε έδραση?

Δες και με νεύρα

 

θελω να πω ότι τέτοια μεγέθη ροπών δεν τα έχω πλησιάσει,

 

άρη γενικά έχω χρόνια να βάλω λεπίδες ακαμψίας.

 

επίλυση σαν πρόβολο και έλεγχο τάσεων έχω κάνει, αλλά όχι σε μεγέθη ροπών 400KNm

 

μου φαντάζει τεράστιο το νουμερο, δεν εχω και κανά αρχείο τώρα εδω να δω

Link to comment
Share on other sites

ppetros μια από τις περιπτώσεις που αναφέρω είναι αυτή του εφελκυστικού αξονικού λόγω ανέμου

 

rigid_joint σε κτίρια ύψους περίπου στα 11, δεν θέλει και πολύ....

 

Και στην τελική...είναι ότι πιο κρίσιμο......εδώ μας τρέλανες :D για τους πόντους στις αγκυρώσεις και πολύ καλά έκανες. Γιατί να μην δώσεις υπεραντοχές σε κάτι τόσο σημαντικό και απλό στην πράξη (είναι απλό) .

 

Υ.Γ αναρωτιέμαι πόσο επηρεάζει η απουσία νεύρων την δυσκαμψία της σύνδεσης. Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

3ο όροφο μεταλλικό δεν έχω λυσει, δεν ξέρω, άλλο τότε

και σας τρέλλανα γιατι δεν ημουν large σαν το χάρη, that's why

ψεμματα είπα, έχω βάλει λεπιδες ακαμψίας μερικές φορες τα τελευταία χρόνια και τις θάβαμαι μέσα στο δάπεδο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά σε όλους σας συναδελφοι,

Instant vs Robot σε συνδεσεις.

Αποτελεσμα: Οξυμωρο... Σύνδεση στο instant οριακα εντάξει, στο Robot ανεπαρκεια κατα 2-3 φορές... Κατι πάει στραβα, και εκτιμώ οτι σωστά αρμενίζω.

Υ.Γ. Ελπίζω να έχω νεότερα και να σας ενημερώσω σύντομα

Link to comment
Share on other sites

μάλλον έχεις δίκιο, για ψάξ'το λιγάκι αφού το ξεκίνησες και ανέβασε τα results

 

(φαντάζομαι μιλάς για πάκτωση υποστυλώματος)

 

edit:Ruaumoko, the Maori God of Earthquakes and Volcanoes

Link to comment
Share on other sites

....Υ.Γ αναρωτιέμαι πόσο επηρεάζει η απουσία νεύρων την δυσκαμψία της σύνδεσης. Καμιά ιδέα?

Έλυσα και τις δύο, με πλάκα 50 mm και λεπίδες. Παραδόξως, δεν είχε τόσο μεγάλη διαφορά στην στροφική ακαμψία, περίπου 400.000 ΚΝm στην πρώτη περίπτωση και 470.000 στην δεύτερη, με λεπίδες 15 mm πάχους, διαφορά περίπου 17%.

 

@ vaggelis2000: τι σου βγάζει σαν πιο αδύναμο σημείο? αν είναι οτιδήποτε με σκυρόδεμα, θα πρέπει να τροποποιήσεις ανάλογα το "πέδιλο" ώστε να μην επηρεάζει τα αποτελέσματα, καθώς το instant δεν ελέγχει σκυρόδεμα απ' ότι θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

αν είναι οτιδήποτε με σκυρόδεμα, θα πρέπει να τροποποιήσεις ανάλογα το "πέδιλο" ώστε να μην επηρεάζει τα αποτελέσματα, καθώς το instant δεν ελέγχει σκυρόδεμα απ' ότι θυμάμαι.

πρέπει να έχεις δίκιο, σε αυτόν τον έλεγχο γίνεται η ζημιά όλοι οι άλλοι ειναι ok (απ'οτι θυμάμαι)

αλλά ποιος ειναι ακριβώς αυτός ο έλεγχος?

Link to comment
Share on other sites

εγώ μέχρι σήμερα αφαιρώντας αυτόν τον έλεγχο που δεν έχει και νόημα βγάζω το instant δυσμενέστερο

Link to comment
Share on other sites

εγώ μέχρι σήμερα αφαιρώντας αυτόν τον έλεγχο που δεν έχει και νόημα βγάζω το instant δυσμενέστερο

 

Νομίζω πως ο έλεγχος του διαγράμματος αλληλεπίδρασης, Μ-Ν είναι ο δυσμενέστερος έλεγχος του instant που δεν υπάρχει στο robot

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε και πάλι και συγνώμη για την απουσία μου.

1. Συμφωνώ ότι το robot λαμβάνει τον έλεγχο του σκυροδέματος και για αυτό θέλει τις διαστάσεις πεδίλου και όχι του υποστυλώματος που θα τοποθετηθεί τελικά η πλάκα έδρασης.

2. Καμία μα καμία σχέση όσον αφορά την διάτμηση... Πάρτε ένα αρχείο robot και instant, αυξήστε σταδιακά την τέμνουσα έχοντας σταθερά τα υπόλοιπα, και θα δείτε αποκλίσεις που δεν τις πιστεύετε.

3. Δοκιμάστε με μικρή θλιπτική και σημαντική ροπή (rocking στην μία σεισμική πλευρά), πάλι ο έλεγχος στο instant βγαίνει επαρκής ενώ στο robot περίπου 1.3

4. Fv,rd,sm η πέτρα του σκανδάλου κατά την διάτμηση, ψάχνω να βρώ τι είναι. Η αναζήτηση προχωρά και θα σας έχω ενήμερους. Συναδελφικούς χαρετισμους.

Υ.Γ. Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του στείλω πμ με τα αποτελέσματα και από τα δύο λογισμικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.