Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία: Ελλάδα ή Εξωτερικό;


thodoris1982

Recommended Posts

Τα μηνύματα διαχωρίστηκαν από εδώ. AlexisPap

 

 

 

έχω δει άτομα που φύγαν χωρίς συγγενείς και χωρίς πρόσκληση από εργοδότη και Αυστραλία και Καναδά.

 

Γιαννη αυτο που λες ειναι αδυνατον. Οι περιπτωσεις αυτες ειναι ελαχιστες και δεν αφορουν την μεγαλη μαζα συμπατριωτων.

 

Οταν λες χωρις συγγενεις και χωρις προσκληση, δηλαδη μπηκαν μια ωραια πρωια στο αεροπλανο και παρουσιαστηκαν σε καποια εταιρεια και τους ειπαν "Γεια σας, ηρθα!"?

 

Κατ' αρχας μονο και μονο για να πας Καναδα η ΗΠΑ η Αυστραλια θες βιζα. Αυτη η βιζα μπορει να ειναι μονον τουριστικη η φοιτητικη και εχει ημερομηνια ληξεως. Καμμια ομως απο τις παραπανω δεν σου δινει το δικαιωμα εργασιας. Περαν του οτι κανεις εργοδοτης δεν θα ρισκαρει να παει φυλακη (στο εξωτερικο οι νομοι τηρουνται...) για απασχοληση υπαλληλων χωρις τα απαραιτητα χαρτια.

 

Τα πραγματα να φανταστειτε εχουν αυστηροποιηθει τοσο πολυ, που ακομα και τουριστικη βιζα να εχεις, οταν φτασεις στο αεροδρομιο ειναι πολυ πιθανον να σου κανουν ελεγχο ωστε να αποδειξεις το που θα μεινεις (θα τσεκαρουν το ξενοδοχειο που δηλωνεις η ποιος θα σε φιλοξενησει) και σου ζητανε και αποδεικτικα οτι εχεις χρηματα μαζι σου (π.χ. ταξιδιωτικες επιταγες, μετρητα κ.λ.π.) για την διαμονη σου.

 

Το να βρεις πλεον εργασια σε χωρες εκτος Ευρωπαικης Ενωσης δεν ειναι απλα δυσκολο. Ειναι σχεδον αδυνατον. Οποιος προσπαθει για μενα χανει τον χρονο του. Καταλαβαινω ποσο δυσκολη ειναι η κατασταση για πολλα παιδια, αλλα μην δινουμε ψευτικες ελπιδες.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ με τον Θοδωρή, και επιπλέον πόσες περισσότερες ευκαιρίες στον τομέα της εργασίας και ποσο πιο καλοπληρωμένες δουλειές (ας το βάλουμε και αυτό) θα βρει κάποιος στον Καναδά πχ, σε σχέση με μία Ευρωπαική χώρα όπως πχ Αγγλία που και τα υπόποιπα θέματα είναι πιο εύκολα και δεν ξεντεύεσαι στην άλλη άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή, μην τα λες όλα αρνητικά...Εγώ δεν είπα ότι μπαίνεις στο αεροπλάνο και πας γιατί θα σε μπαγλαρώσουν στο αεροδρόμιο και θα γυρίσεις πίσω σούμπιτος...Λέω ότι είναι δύσκολο και η διαδικασία παίρνει χρόνια. Αλλά υπάρχει τρόπος. Και λέγεται Indepedent Visa. Αν μπείτε στις ιστοσελίδες θα τα βρείτε...

Γιατί Αυστραλία και Καναδάς και όχι Ευρώπη?

Καταρχήν όταν λέμε Ευρώπη εννοούμε αυτομάτως Αγγλία, διότι οι υπόλοιπες χώρες δεν πολυπαίζουν. Μόνο ΙΤ έχουν ζήτηση και πάλι σε λίγες πλέον χώρες.

2) Η Αυστραλία έχει καλύτερο κλίμα (Ο Καναδάς ίσως όχι)

3) Έχει σαφώς καλύτερους μισθούς

4) Έχει πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής για οικογένειες

5) Είναι μακριά, ε! και??

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη να σου πω. Με το 2) 3) 4) συμφωνω.

 

Τωρα το 5) ειναι ενα προβλημα μιας και αλλο να εισαι Λονδινο η Βερολινο ,οπου το πρωι λες στην μανα σου να φτιαξει παστιτσιο και το μεσημερι τρωτε ολοι μαζι, και αλλο να εισαι στην ακρη του κοσμου. Ειναι πολυ βασικο να υπαρχει μια "διεξοδος" στην μητερα πατριδα. Εχω ζησει στο εξωτερικο και στο λεω με μεγαλη βεβαιοτητα.

 

Εγω δεν βλεπω τιποτε αρνητικα, ρεαλιστης ειμαι. Το θεμα με το εξωτερικο το εχω ψαξει αρκετα και καλο θα ηταν να μην δημιουργουμε ψευτικες ελπιδες στα παιδια που διαβαζουν το φορουμ. Τα παρουσιαζεις πολυ απλουστερα απ' οτι ειναι τα πραγματα. Και το θεμα δεν ειναι μονο χρονικο ουτε ειναι απλα δυσκολο. Για την σημαντικα μεγαλη πλειοψηφια των Ελληνων ειναι αδυνατον.

 

Να σου πω μονο πως τα παραπανω κρατη ειναι τα πλεον οικονομικα φιλελευθερα κρατη στον πλανητη. Ως γνωστον ο καπιταλισμος επενδυει σε αυτους που μπορουν να φερουν πισω υπεραξια. Αρα λογικο ειναι να προτιμηθει για μεταναστευση ο Κινεζος Μαθηματικος με 70 δημοσιευσεις σε κορυφαια περιοδικα, ο Ινδος προγραμματιστης που ξερει τις γλωσσες καλυτερα απο την προπαιδεια και ο Κορεατης Μηχανικος που σου κανει βιδες ενα εργοστασιο και το ξαναφτιαχνει, ακομα και ο Γαλλος σεφ με τους 3 σκουφους, παρα ο medium average Ελληνας πτυχιουχος ο οποιος θα παει για το μεροκαματο. Περαν των Ελληνων υπαρχουν εκατομμυρια αλλοι που περιμενουν στην σειρα.

Δοξα τω Θεω να λεμε που ειμαστε στην ΕΕ και μπορουμε τουλαχιστον να παμε σε ενα σωρο ευπορα κρατη.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα ΙΤ Γιάννη παντού παίζουν βρε σύ....κάποτε με τις δέσμες μας έλεγαν για το επάγγελμα του μέλλοντος αλλά τότε δεν πολυσκαμπάζαμε τι εννούσαν κάποιοι..Τέλος πάντων.

Και στις Ευρωπαικές χώρες παίζουν εξίσου το ίδιο καλοί μισθοί και ευκαιρίες. Ολα αυτά σχετικά είναι βέβαια.

Από εκεί και πέρα βλέπω ότι λόγω γλώσσας περισσότερο κοιτάζουμε σε Αγγλόφωνες χώρες. Αλήθεια τελικά, πόσο ρόλο παίζει η γλώσσα της κάθε χώρας?

Κοιτούσα πρόσφατα σε διάφορες αγγελίες για Γερμανία όλο μηχανολόγους ζητάνε, αλλά απαραίτητη προυπόθεση είναι αυτό το Β2.... Δηλαδή να υποθέσω Γερμανία μόνο με Αγγλικά δεν ε?

Link to comment
Share on other sites

Για την σημαντικα μεγαλη πλειοψηφια των Ελληνων ειναι αδυνατον.

 

Να σου πω μονο πως τα παραπανω κρατη ειναι τα πλεον οικονομικα φιλελευθερα κρατη στον πλανητη. Ως γνωστον ο καπιταλισμος επενδυει σε αυτους που μπορουν να φερουν πισω υπεραξια. Αρα λογικο ειναι να προτιμηθει για μεταναστευση ο Κινεζος Μαθηματικος με 70 δημοσιευσεις σε κορυφαια περιοδικα, ο Ινδος προγραμματιστης που ξερει τις γλωσσες καλυτερα απο την προπαιδεια και ο Κορεατης Μηχανικος που σου κανει βιδες ενα εργοστασιο και το ξαναφτιαχνει, ακομα και ο Γαλλος σεφ με τους 3 σκουφους, παρα ο medium average Ελληνας πτυχιουχος ο οποιος θα παει για το μεροκαματο. Περαν των Ελληνων υπαρχουν εκατομμυρια αλλοι που περιμενουν στην σειρα.

Δοξα τω Θεω να λεμε που ειμαστε στην ΕΕ και μπορουμε τουλαχιστον να παμε σε ενα σωρο ευπορα κρατη.

 

¨Ετσι είναι, ειδικά για US για έναν Έλληνα μηχανικό, έστω με γνώση κατασκευής μεγάλων έργων, έστω πιθανή γνώση κορυφαίων μελετητικών προγραμμάτων η εύρεση δουλειάς μέσω του μοντέλου στέλνω cv και με παίρνουν είναι ΑΔΥΝΑΤΗ. Δυστυχώς η ανεργία στην Ευρώπη ωθεί πολλούς εξειδικευμένους μηχανικούς στις Αραβικές χώρες .Θεωρώ ότι εκτός Ελληνικών εταιρειών (ακόμη και εκεί με μέσο) το να βρει κάποιος Έλληνας (πλέον) δουλειά στον κόλπο είναι πολύ δύσκολο...

Έχω παράδειγμα την εταιρεία που εργάζομαι που φέρνει Ισπανούς με αρκετά χαμηλότερους μισθούς....

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί και πέρα βλέπω ότι λόγω γλώσσας περισσότερο κοιτάζουμε σε Αγγλόφωνες χώρες. Αλήθεια τελικά, πόσο ρόλο παίζει η γλώσσα της κάθε χώρας?

Κοιτούσα πρόσφατα σε διάφορες αγγελίες για Γερμανία όλο μηχανολόγους ζητάνε, αλλά απαραίτητη προυπόθεση είναι αυτό το Β2.... Δηλαδή να υποθέσω Γερμανία μόνο με Αγγλικά δεν ε?

 

B2, μη σου πω και C1 για την αγορά εργασίας....

 

Για τα Πολυτεχνεία (Technische Universitaet) και τα Πανεπιστήμια, δεν το συζητάμε, C2 μόνο....

 

Θυμάμαι όταν έψαχνα να κάνω μεταπτυχιακό στη Γερμανία, το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν τα τυπικά προσόντα της γλώσσας (έχω επίπεδο Β2)..... οπότε πάει η Γερμανία, εκτός αν στρωνόμουν πάλι για εκμάθηση Γερμανικών (+ 2 Jahre), που δεν.......

 

Όχι, Γερμανία, αν δεν έχεις Γερμανικά, σίγουρα όχι σε Γερμανικό Πολυτεχνείο...αλλά σίγουρα όχι και στην αγορά εργασίας....είναι ΚΑΘΕΤΟΙ σε αυτό....

Edited by nikoscivil
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι το θέμα πόσο αποφασισμένοι είστε και τι περιθώρια υπάρχουν....

Εγώ δεν είχα πάρει ούτε καν lower στα νιάτα μου και τώρα έκανα ιδιαίτερα 1,5 χρόνο για να φρεσκάρω τα Αγγλικά και να πάρω C1 και C2 (το C1 το πήρα...)

Τίποτα δεν είναι εύκολο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά όταν δούλευα εξωτερικό δέν μου ζήτησαν κάν γλώσσα, μέσα στα 3 χρόνια δέν μου έτυχε ποτέ κάτι τέτοιο ούτε κάν γνωρίζω τι είναι τα Β2,C1,C2.Αλήθεια τί είναι;

Link to comment
Share on other sites

Στη Γερμανία δούλευες? Εκεί την γλώσσα την θεωρούν sine qua non....

 

Τα Β2, C1, C2 είναι επίπεδα κατοχής γνώσης μια γλώσσας βάσει του Ευρωπαϊκού συστήματος κατάταξης.

 

Β2 είναι πχ.στα Αγγλικά το αντίστοιχο First Certificate (Lower)

 

C1 είναι το Advanced

 

C2 είναι το Proficiency

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.