Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντίσταση βρόγχου σφάλματος


gdrio

Recommended Posts

Την προηγούμενη εβδόμαδα πήγα και έκανα μέτρηση της αντίστασης γείωσης βρόχου σε σύστημα ΤΝ στο γενικό πίνακα φβ εγκατάστασης και είχα τα εξής αποτέλεσματα.

 

Ιsc 1210A

R 0.14Ω

Χ1 0,01Ω

 

Οι ερωτήσεις που έχω είναι:

 

1) Δεν έπρεπε να μου είχε πέσει κάποια διάταξη ασφαλείας;

2) Γιατί θέλω η τιμή της αντίστασης να είναι μικρή;

 

Με λίγα λόγια τι θα πρέπει να καταλάβω από αυτές τις μετρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Από αυτές τις μετρήσεις καταλαβαίνεις ότι το ρεύμα σε περίπτωση σφάλματος είναι τέτοιο ώστε να λειτουργήσει η διάταξη προστασίας (Η γενική ασφάλεια δηλαδή)

Αυτό σημαίνει πως (αν δεν το κάνει αυτόματα το όργανο - το Metrel που χρησιμοποιώ το έχει) πρέπει να βλέπεις τι γενική ασφάλεια έχεις (ονομαστικό ρεύμα-χαρακτηριστική) και να βλέπεις αν το ρεύμα σφάλματος είναι μεγαλύτερο από αυτό στο οποίο ενεργοποιείται η γενική ασφάλεια και σε πόσο χρόνο.

Δεν πέφτει η ασφάλεια κατά τον έλεγχο.

H αντίσταση πρέπει να είναι μικρή ώστε το ρεύμα σφάλματος να είναι αρκετά μεγάλο ώστε να ενεργοποιηθεί η διάταξη ασφαλείας.

 

Για να καταλάβεις καλύτερα ψάξε στο google για "fault loop" ή " z loop"

Link to comment
Share on other sites

Φίλε bill έχεις απόλυτο δίκιο, και εγω το metrel δουλεύω είναι ακριβώς όπως τα λες διάβασα το manual του metrel και τα κατάλαβα.

 

Θέλω να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Σε φβ πάρκο σύστημα TN επειδή το Metrel σου δίνει δύο τρόπους να κάνεις το Zloop με L1 - PE και L1 - N ποιές είναι οι διαφορές μεταξυ αυτών των δύο μετρήσεων? Νομίζω ξέρω την απάντηση αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.