Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά εκτός σχεδίου αγροτεμαχίου στα Χανιά


Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω εκτός σχεδίου ή σε περιμετρική ζώνη αγροτεμάχιο και να κτίσω 2-3 μικρές κατοικίες, σε εμένα και τα 2 αδέρφια μου.

Μου λένε ότι εφόσον δεν βρίσκονται σχεδόν κολλητά η μία με την άλλη δεν θα μπορούν ποτέ να μεταγραφούν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες (σε εμάς δηλαδή) και ότι έχει έρθει σχετική εγγύκλιος στο υποθηκοφυλάκιο για λόγους προστασίας της φύσης κλπ για την Κρήτη.

Ξέρει κανείς κάτι ή υπάρχει κανένας τρόπος να αποφευχθεί αυτό? Αν είναι να κτίσουμε 2-3 σπίτια κολλητά για ποιο λόγο να αγοράσουμε 5-6 στρέμματα?

Link to comment
Share on other sites

Δύο πράγματα πρέπει να έχεις υπόψη σου:

1) Στα εκτός σχεδίου απαγορεύεται η κατάτμηση. Που σημαίνει πως το αγροτεμάχιο θα το έχετε εξ' αδιαιρέτου και οι τρεις. Μαζί με ό,τι κτιστεί μέσα σε αυτό. Είτε μία κατοικία, είτε τρεις, θα τις έχετε όλοι μαζί εξ' αδιαιρέτου. Με απλά λόγια, στον καθένα σας δε θα ανήκει μια ανεξάρτητη κατοικία αλλά 1/3 εξ' αδιαιρέτου ποσοστό από την κάθε κατοικία.

 

2) Στα εκτός σχεδίου πρέπει τα κτίσματα να είναι σε επαφή. Έστω και με κάποιον ημιυπαίθριο χώρο που μπορεί να δίνει μια "αναπνοή" ανάμεσα στους όγκους των κατοικιών. Απευθύνσου σε έναν μηχανικό να σου προτείνει αρχιτεκτονική λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δύο πράγματα πρέπει να έχεις υπόψη σου:

1) Στα εκτός σχεδίου απαγορεύεται η κατάτμηση. Που σημαίνει πως το αγροτεμάχιο θα το έχετε εξ' αδιαιρέτου και οι τρεις. Μαζί με ό,τι κτιστεί μέσα σε αυτό. Είτε μία κατοικία, είτε τρεις, θα τις έχετε όλοι μαζί εξ' αδιαιρέτου. Με απλά λόγια, στον καθένα σας δε θα ανήκει μια ανεξάρτητη κατοικία αλλά 1/3 εξ' αδιαιρέτου ποσοστό από την κάθε κατοικία.

 

2) Στα εκτός σχεδίου πρέπει τα κτίσματα να είναι σε επαφή. Έστω και με κάποιον ημιυπαίθριο χώρο που μπορεί να δίνει μια "αναπνοή" ανάμεσα στους όγκους των κατοικιών. Απευθύνσου σε έναν μηχανικό να σου προτείνει αρχιτεκτονική λύση.

 

Αν δεν με απατα η μνημη μου, απο οσο θυμαμαι παλαιοτερα που το ειχα ψαξει, μπορεις να αφησεις αποσταση μεταξυ των, εφοσον περασεις την διασπορα απο ΕΠΑΕ.

 

Ειχε συζητηθει παντως και παλιοτερα

 

--> http://www.michanikos.gr/ftopic1561-0-asc-0.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Εννοούσα τελικά για οριζόντια σύσταση, όχι για τεμαχισμό.

Δεν είναι δυνατόν η οριζόντια σύσταση σε εκτός σχεδίου όταν οι οικοδομές απέχουν η μία από την άλλη (έστω ότι περνάνε μέσω επαε 2 οικοδομές ανεξάρτητες)? Λέγεται ότι δεν αφήνει το υποθηκοφυλάκιο να γίνει αυτό πλέον. Επομένως ελέγχει έτσι και τις πωλήσεις σε ξένους κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.