Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΚΧΕ - 3 ανακοινώσεις


agios

Recommended Posts

Συνάδελφοι επειδή δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, υπάρχει λογισμικό που μπορούμε να εισάγουμε τα στερεοζεύγη ψηφιακά ή χρειάζεται φωτογραμμετρικός σταθμός;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πλέον όταν αναφερόμαστε σε φωτογραμμετρικό σταθμό δεν είναι τίποτα άλλο από έναν Η/Υ με εγκατεστημένο το αντίστοιχο λογισμικό και φυσικά με τα σχετικά παρελκόμενα.

Link to comment
Share on other sites

To Photomod έχει πολλές δυνατότητες και η έκδοση σου Lite έχει ελεύθερη διάθεση. Είχα κατεβάσει παλαιότερη έκδοση αλλά ποτέ δεν κατάφερα να βρω χρόνο και να κάτσω να διαβάσω το (αναλυτικότητο) manual.

Τώρα που το ανέφερα θα προσπαθήσω να το ξεκινήσω πάλι. Το ΙΕΚΕΜΤΕΕ είχε κάνει μάλιστα και κάποια σεμινάρια χειρισμού του παλαιότερα, αλλά δυστυχώς δεν έχω δει να οργανώνεται κάτι αντίστοιχο ξανά, μάλλον λόγω μικρής συμμετοχής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

To Photomod έχει πολλές δυνατότητες και η έκδοση σου Lite έχει ελεύθερη διάθεση. Είχα κατεβάσει παλαιότερη έκδοση αλλά ποτέ δεν κατάφερα να βρω χρόνο και να κάτσω να διαβάσω το (αναλυτικότητο) manual.

Τώρα που το ανέφερα θα προσπαθήσω να το ξεκινήσω πάλι. Το ΙΕΚΕΜΤΕΕ είχε κάνει μάλιστα και κάποια σεμινάρια χειρισμού του παλαιότερα, αλλά δυστυχώς δεν έχω δει να οργανώνεται κάτι αντίστοιχο ξανά, μάλλον λόγω μικρής συμμετοχής.

Είχα την τυχη να παρακολουθήσω το σεμιναριο στο ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ, με εισηγητη τον κ. Γιαννιρη.

Δημητρη, δε νομιζω να ειναι λογω μικρης συμμετοχής, ενδεχομενως οταν βγει η καινουρια έκδοση του Photomod ή ανά τακτά διαστήματα (π.χ. ανα έτος) να ξαναγίνει.

Το λογισμικό έχει πάρα πολλές δυνατότητες και το προτεινω σε οποιον συναδελφο θελει να ασχοληθει με φωτογραμμετρία. Ωστόσο, ισως ειναι καλύτερο να παρακολουθησει κανεις το σεμιναριο, παρα να προσπαθησει μόνος του. Αν θυμαμαι καλά το κόστος ήταν 150 ευρω, λογικό για το χρονο που εξοικονομεις από το να προσπαθησεις να το μάθεις μόνος σου. Περισσότερες πληροφορίες :  http://www.racurs.ru

Εγω το έχω χρησιμοποιήσει για την παραγωγή ορθοφωτογραφίας. Σημειώνω ότι εαν κάποιος θέλει να πάρει αξιόπιστα μετρητικά δεδομένα από Α/Φ τότε είναι σίγουρα πιο επιστημονικά ορθός τρόπος να χρησιμοποιήσει έναν ψηφιακό φωτογραμμετρικό σταθμό (π.χ. Photomod) από το να χρησιμοποιήσει το "rubber sheet" του AutocadMap, όπως κάνουν πολλοί συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ CHRIS_M, και γω δυστυχώς λόγω απουσίας από Αθήνα δεν είχα καταφέρει να το παρακολουθήσω, αλλά θυμάμαι να έχω στείλει αίτηση συμμετοχής εδώ και πολύ καιρό όταν σε κάποια φάση το είχαν ανακοινώσει, αλλά μου είχαν στείλει μετά από λίγο καιρό email πως δεν συμπληρώνεται ικανός αριθμός για να διοργανωθεί. Μην νομίζεις πως έχουν όλοι οι συνάδελφοι όρεξη για επιμόρφωση δυστυχώς. 

Το κόστος είναι λογικό, δεν το βρίσκω σε καμία περίπτωση υπερβολικό.

Μιας που το αναφέραμε, θα τους ξαναστείλω ένα mail να δουν λίγο ενδιαφέρον :)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν συνοπτικές σημειώσεις από το φωτογραμμετρικό εργαστήριο του ΕΜΠ που με βοήθησαν για το  Photomod και δεν χρειάστηκα σεμινάρια (μαζί βέβαια και με τις οδηγίες στα Αγγλικά ) Το έμαθα μόνος μου , είναι σχετικά κατανοητό και με βοήθησε αφάνταστα για να ολοκληρώσω πραγματο/σύνη  όπου είχα ορισθεί από δικαστικές αρχές πραγμα/μων  

 

Το πιο εντυπωσιακό είναι που φτιάχνεις τρισδιάστατες εικόνες που βλέπεις στο υπολογιστή με τα χρωματιστά γυαλιά και φυσικά γεωαναφερόμενες εικόνες από το ζεύγος των  Α/Φ που αφορούν το σε επικάλυψη τμήμα τους 

PHOTOMOD_ODHGIES_01.pdf

PHOTOMOD_ODHGIES_02.pdf

PHOTOMOD_ODHGIES_03.pdf

PHOTOMOD_ODHGIES_XRHSHS_04_Backup.pdf

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Γιώργο.

Θα το ψάξω όσο μπορώ.

Διάθεση για επιμόρφωση υπάρχει από αρκετό κόσμο αλλά στην επαρχία δύσκολα βρίσκεις κάτι καλό και ότι γίνεται είναι μετρίου ή κάτω του μετρίου επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.