Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη παρόμοιου ΚΑΔ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έχω κάνει έναρξη εδώ και κάποια χρόνια με έναν γενικό ΚΑΔ:

παροχής επιστημονικών τεχνικών συμβουλών γενικά

71.12.11.04

 

Τον κύριο αυτόν ΚΑΔ τον επέλεξα κατά την έναρξη, που αντιστοιχεί και στις δραστηριότητές μου.

 

Τώρα όμως, μιας και εργάζομαι σε ερευνητικά προγράμματα πανεπιστημίου, θα ήθελα να προσθέσω κάποιον άλλον ΚΑΔ και συγκεκριμένα τον:

έρευνας και πειραματικής ανάπτυξης στη μηχανική και την τεχνολογία, εκτός της βιοτεχνολογίας

72.19.2

 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεις κανείς τι δικαιολογητικά απαιτούνται για προσθήκη ενός ΚΑΔ, που έχει κάποιες ομοιότητες με το υφιστάμενο και δεν είναι εντελώς άσχετη δραστηριότητα. Το αναφέρω αυτό, γιατί έχω διαβάσει ότι πρέπει να περάσω από ΟΑΕΕ. Ισχύει για όλες τις περιπτώσεις αυτό?

 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην εφορία σου, συμπλήρωσε μία δήλωση μεταβολών Μ2

και είσαι εντάξει.

Είσαι μηχανικός, δε θα περάσεις από ΟΑΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

 

Θα χρειαστεί επιπλέον κάποια ασφαλιστική ενημερότητα, βεβαίωση από ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά δε ζητάνε ασφαλιστική ενημερότητα.

Είμαι κατά 99% σίγουρος.

Μόνο να έχεις μαζί σου την ταυτότητα σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω την τύχη μου και τις πιθανότητες αύριο στη ΔΟΥ και θα ενημερώσω τι απέγινε.

 

Στην περίπτωση που προστεθεί ο δευτερεύων ΚΑΔ, μπορεί αυτός μόνο να απαλλαχθεί από ΦΠΑ, ενώ ο κύριος ΚΑΔ να υπάγεται κανονικά σε ΦΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύωρη βόλτα στην εφορία, δεν χρειάζεται τελικά κάποια ασφαλιστική ενημερότητα από ΤΣΜΕΔΕ, ούτε κάποιο χαρτί από ΤΕΕ για προσθήκη ΚΑΔ. Μόνο η συμπλήρωση του Μ2 χρειάζεται, εφόσον ο δεύτερος ΚΑΔ υπάγεται στις υπηρεσίες και αυτός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πως το καταφερες αυτο κι εμενα δεν μου το δεχονται?

http://www.michaniko...ΚΑΔ/

 

Υπηρεσιες αφορα και ο δευτερος ΚΑΔ ("υπηρεσιες εκπαιδευσης")

Edited by eng11
Link to comment
Share on other sites

Δεχονται, αλλά θελουν βεβαιωση απαλλαγης απο το ΤΕΒΕ, εκδιδομενη απο το ΤΕΒΕ. Αυτο προυποθετει εγγραφη στο ΤΕΒΕ και μετα απαλλαγη απο εισφορες στο ΤΕΒΕ, κτλ κτλ κτλ. Τεραστια διαδικασια για κατι τοσο απλο. Περισσοτερα εξηγω και στο νημα που εχω βαλει πιο πανω.

Ο George Mech πως το καταφερε!?

Link to comment
Share on other sites

Στην εφορία στο μητρώο άρχισαν να μου λένε για ΤΕΒΕ κτλ. Αλλά τους είπα ότι είμαι μηχανικός και με ασφαλιστικό φορέα το ΤΣΜΕΔΕ και μου είπε ο υπάλληλος ότι σε αυτήν την περίπτωση δεν χρειάζεται κάτι άλλο και η προσθήκη ΚΑΔ μπορεί να γίνει απευθείας.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: ο 2ος ΚΑΔ να ανήκει στις υπηρεσίες και να έχει κάποια σχέση με τη δραστηριότητα του μηχανικού (το οποίο είναι πολύ γενικό βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.