Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη παρόμοιου ΚΑΔ


Recommended Posts

πρέπει από χθες να μην ισχύει (έχει καταργηθεί με το πολυνομοσχέδιο που ψηφίστηκε) και οι "παλαιοί" και αυτοί μπορούν να έχουν 1 ταμείο ελ . επαγγέλματος-αλλά πρέπει να το βρω ακριβώς.....

 

Ενδιαφέρουσα εξέλιξη (η οποία μένει πάντως να εξακριβωθεί αν όντως είναι έτσι )

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Επαναφερω το τοπικ.

 

Εχω απαλλαγη απο ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) και ειμαι νεος μηχανικος.

Θελω να προσθεσω ενα ΚΑΔ που εχει εμπορικη δραστηριοτητα συναφες με επαγγελμα.

Το σκεπτικο ειναι οτι θελω να αγοραζω ηλεκτρολογικο υλικο και  μετα να δινω στο πελατη μια αποδειξη που θα εχει μεσα την μελετη, την επιβλεψη και την εγκατασταση με υλικα. 

Μου ειπαν οτι θελω και ασφαλιση απο ΤΕΒΕ.

Κατι τετοιο ομως βαση της απαλλαγης δεν πρεπει να ειναι σωστο.

Απο προσωπικες σας εμπειριες τι ισχυει? 

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχεις "κατάστημα" πώλησης λιανικής δεν χρειάζεται ΤΕΒΕ.... το έχω κάνει εγώ... απλά θα πρέπει να παίρνεις τιμολόγια με διεύθυνση παράδοσης την έδρα του "έργου"... (μου ζήτησαν Υ.Δ. επ' αυτού)

 

αν έχεις κατάστημα τότε ίσως αλλάζει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρο τεχνικο γραφειο εχω.

Αυτο που ειπες και εσυ astrah μου το επιβεβαιωσε και ο λογιστης μου.

Παντως ο καθενας λεει οτι θελει ακομα και αν εχει θεση ευθυνης.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω το τοπικ.

 

Εχω απαλλαγη απο ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) και ειμαι νεος μηχανικος.

Θελω να προσθεσω ενα ΚΑΔ που εχει εμπορικη δραστηριοτητα συναφες με επαγγελμα.

Το σκεπτικο ειναι οτι θελω να αγοραζω ηλεκτρολογικο υλικο και  μετα να δινω στο πελατη μια αποδειξη που θα εχει μεσα την μελετη, την επιβλεψη και την εγκατασταση με υλικα. 

Μου ειπαν οτι θελω και ασφαλιση απο ΤΕΒΕ.

Κατι τετοιο ομως βαση της απαλλαγης δεν πρεπει να ειναι σωστο.

Απο προσωπικες σας εμπειριες τι ισχυει? 

 

 

Αν είσαι νέος μηχανικός , ήτοι ενταγμενος στο ασφαλιστικό σύστημα από 01/01/1993 και εδώ , ναι μεν χρειάζεσαι ασφάλιση από τον ΟΑΕΕ ( δηλαδη το ΤΕΒΕ ) , πλην όμως ως νέος ασφαλισμένος διατηρείς το δικαίωμα της επιλογής που σου δίνει ο νόμος και επιλέγεις την ασφάλιση στο ταμείο των μηχανικών .Δηλαδή παίρνεις από το ταμείο σου σχετική βεβαίωση την οποία προσκομίζεις στον ΟΑΕΕ για να σου δώσουν απαλλαγή από την υποχρέωση ασφάλισης σε αυτούς (μια άχρηστη εν πολλοίς διαδικασία , η οποία μπορούσε να γίνεται αυτόματα από το πρώτο ταμείο  -εδώ των μηχανικών-  ώστε να αποφεύγεται η ταλαιπωρία ).

Επί της ουσίας πάντως δεν τίεθται θέμα διπλής ασφάλισης ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΩΝ. .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

πρέπει από χθες να μην ισχύει (έχει καταργηθεί με το πολυνομοσχέδιο που ψηφίστηκε) και οι "παλαιοί" και αυτοί μπορούν να έχουν 1 ταμείο ελ . επαγγέλματος-αλλά πρέπει να το βρω ακριβώς.....

ΦΕΚ 170Α/2011, Ν3996, άρθρο 60. Σχετική εγκύκλιος ΑΔΑ: 45Π5Λ-ΧΛΘ )

 

Συνοπτικά: Οι παλιοί μηχανικοί (έως και το 1992 ασφαλισμένοι) δεν έχουν απαλλαγή από το ΤΕΒΕ/ΟΑΕΕ αν ασκούν και επάγγελμα μη συναφές με του μηχανικού.

Οι νέοι μηχανικοί έχουν απαλλαγή από άλλον ασφαλιστικό φορέα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα,

Έχω έναν γενικό ΚΑΔ υπηρεσίες μηχανικών 71121000, και προκειται να συνταξω μια ενεργειακη επιθεώρηση, αυτός ο γενικός καδ καλύπτει τις ενεργειακές επιθεωρήσεις, η χρειάζεται να προσθέσω καποιον αλλον (με μεταβολή στην δου)? ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως ναι. Και εγώ τον γενικό έχω και υπογράφω ότι προβλέπει η ειδικότητα μου. Άλλη ιστορία αυτή με τους ΚΑΔ λες και δεν είμαστε μηχανικοί ξέρω γω άρα σε κάθε ειδικότητα να έβγαινε ένας ΚΑΔ......απ ότι ξέρω πάντως σχεδόν όλοι με το γενικό είναι αυτό και υπογράφουν ότι μπορούν βάσει ειδικότητας....

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως ναι. Και εγώ τον γενικό έχω και υπογράφω ότι προβλέπει η ειδικότητα μου. Άλλη ιστορία αυτή με τους ΚΑΔ λες και δεν είμαστε μηχανικοί ξέρω γω άρα σε κάθε ειδικότητα να έβγαινε ένας ΚΑΔ......απ ότι ξέρω πάντως σχεδόν όλοι με το γενικό είναι αυτό και υπογράφουν ότι μπορούν βάσει ειδικότητας....

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, και εγώ αυτο πιστεύω για τις ενεργειακές επιθεωρήσεις. Αν προσθέσω ή αλλάξω καδ που έχω υφίσταται κάποιο πρόστιμο από την ΔΟΥ? (φαντάζομαι πως όχι)

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο θυμάμαι μπορείς να δηλώσεις μέχρι 6 Κωδικούς Αριθμούς Δραστηριοτήτων (ΚΑΔ).

Ο ένας από αυτούς αντιστοιχεί στην κύρια δραστηριότητά σου και οι υπόλοιποι σε δευτερεύουσες δραστηριότητες.

Σημείωση! Αλλη έννοια έχει ο κύριος Κωδικός Αριθμός Δραστηριότητας και άλλη ο Κωδικός αριθμός Κύριας Δραστηριότητας.

Πρόστιμο απ' όσο ξέρω για να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις δεν υπάρχει (αλλά θα το ψάξω και αν μάθω θα επανέρθω). Δεν υπάρχει.

 

Συνεχίζω, λοιπόν:

Οι ΚΑΔ ξεκινώντας από το γενικότερο προς το ειδικότερο έχουν τα παρακάτω επίπεδα:

Τομέα - Τμήμα - Ομάδα - Τάξη - Κατηγορία - Υποκατηγορία - Εθνική Κατηγορία.

π.χ.

Ζ - 46 - 46.6 - 46.61 - 46.61.1 - 46.61.11 - 46.61.11.05 (Χονδρικό εμπόριο αρότρων και δισκοσβαρνών)

 

Θεωρείται ότι ασκείς όλες τις δραστηριότητες που ανήκουν στο αυτό επίπεδο και προς το ειδικότερο επίπεδο.

Αν γνωρίζεις με ακρίβεια τη δραστηριότητα που θα ασκήσεις τότε δηλώνεις τον 6ψήφιο ή 8ψήφιο κωδικό που της αντιστοιχεί. 

Αν πάλι θέλεις μεγαλύτερη ευελιξία τότε δηλώνεις 4ψήφιους ή 5ψήφιους κωδικούς, αλλά σε αυτή την περίπτωση θα θεωρείται ότι ασκείς όλες τις δραστηριότητες που ανήκουν στον κωδικό και προς το ειδικότερο. Η εφορία δέχεται από 4ψήφιους ή 5ψήφιους κλπ και όχι 2ψήφιους ή 1ψήφιους. Δηλαδή πρέπει να είναι τουλάχιστον σε επίπεδο "Τάξης".

 

Γενικότερα η επιλογή των ΚΑΔ θέλει προσοχή διότι από αυτήν εξαρτώνται διάφορα θέματα όπως, η εγγραφή σε επιμελητήριο, το δικαίωμα συμμετοχής σε αναπτυξιακά προγράμματα (θα έχεις δει την έννοια "επιλέξιμοι ΚΑΔ", συνήθως είναι οι προς το "πολύ κοντά ειδικότερον"), η κατανομή των εσόδων της επιχείρησης στις διάφορες δραστηριότητες, ..... ή υποχρέωση για pos!!!

 

Ο ΚΑΔ (71.12.10.00) που έχεις δηλώσει είναι σε επίπεδο Κατηγορίας, δηλαδή οι δραστηριότητες που μπορείς να ασκήσεις είναι:

οι σχετικές με τα 71.12.1Χ.ΧΧ (όχι π.χ. με τα 71.12.2Χ.ΧΧ, ή/και 71.12.3Χ.ΧΧ).

 

Π.χ. μπορείς να ασκήσεις δραστηριότητα σχετική με 71.12.11 (Υπηρεσίες παροχής συμβουλών μηχανικού) ή/και 71.12.11.01 (Υπηρεσίες εκπόνησης μελετών περιβαλλοντικών επιπτώσεων τεχνικών έργων) κ.ο.κ.

και όχι σχετική με 71.12.2 (Υπηρεσίες διαχείρισης έργων για κατασκευαστικά έργα) ή/και 71.12.3 (Υπηρεσίες γεωλογικών, γεωφυσικών και συναφών επιστημονικών ερευνών και συμβουλών) ή/και 71.12.31 (Υπηρεσίες παροχής γεωλογικών και γεωφυσικών συμβουλών) ή/και 71.12.31.01 (Υπηρεσίες εκπόνησης εδαφολογικών μελετών) κ.ο.κ.

 

Θεωρώ ότι κατάλαβες το σκεπτικό.

Οπότε αν κρίνεις ότι καλύπτει αυτό που θες προχωράς ως έχει.

Προσωπικά δεν βλέπω να έχεις κάποιο θέμα.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.