Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου και εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων


Recommended Posts

Καλησπέρα. Σε ένα γεωτεμάχιο που βρίσκεται τμήμα εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων και τμήμα εκτός σχεδίου με ένα άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο, όταν θέλω να υπολογίσω την κλίση του (όροι δόμησης κατά Φ.Ε.Κ. 289 Α.Α.Π. /2011) θα θεωρήσω το κομμάτι ένα και θα μετρήσω τη συνολική κλίση; Αυτό μου ακούγεται λογικό άσχετα εάν δεν με εξυπηρετεί!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η νομοθεσία δεν το ξεκαθαρίζει (διότι θεωρεί πως υπάρχει ενιαία κλίση), αν πάρεις τη δυσμενέστερη περίπτωση είναι βέβαιο ότι δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα με την υπηρεσία (έτσι κι αλλιώς, αυτοί για να είναι καλυμμένοι δέχονται ως ορθό το δυσμενέστερο).

Όμως, ως εντός οικισμού θεωρείται ένα άρτιο οικόπεδο, συνεπώς πιστεύω πως θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις μόνο την κλίση αυτού, απεικονίζοντας στο τοπογραφικό το όλο γεωτεμαχιο με τις κλίσεις του και δείχνοντας σαφώς το εντός οικισμού τμήμα.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

το γεωτεμαχιο αποτελειται απο το εντος σχεδιου...με τους δικους του ορους δομησης και το εκτος σχεδιου

Δεν υπαρχει "κατατμηση", απλα δημιουργουνται δυο ζωνες .

Αν το εντος ειναι αρτιο και οικ. χτιζεις κανονικα.

Αν τα τμ. δεν εξαρκουν "παιρνεις " απο το εκτος τα αναλογα τμ.

Αρα..

σμφωνωντας με τον tetris,

....την κλιση του εντος..

καλημερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Αυτά τα ξέρω απλά το εκτός σχεδίου κομμάτι ξεκινά με έντονη κλίση (βουνό) με συνέπεια να μου αυξάνει τη συνολική κλίση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.