Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο χωρίς άδεια εντός σχεδίου


Recommended Posts

Καλησπερα .Ειναι μεν κατω απο το δρομο αλλα στην ουσια ενας τοιχος ειναι τυφλος αυτος του δρομου.Λογω κλισης του οικοπεδου εχει ανοικτο οριζοντα στους

 

αλλους 3.Το επισημανα μηπως εχει καποια σημασια. Εχω συντελεστη δομησης περιπου 215 τμ.Το υπογειο και το ισογειο ειναι 180.Μπορω δηλαδη να τακτοποιησω

 

ισογειο υπογειο με το νομο 4014 και να βγαλω αδεια για Α 125 και κλιμακοστασιο 45? Υποψιν οτι εχω πληρωμενα τα ικα για ολες τις κατοικιες.Εχω μιλησει με 3

 

μηχανικους και εχω 3 διαφορετικες γνωμες. Μηπως μπορειτε να μου απαντησετε και για τα προστιμα.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To κλιμ/σιο είναι 45μ2 συνολικά να φανταστώ, δηλ 15m2/όροφο.

Δεν υπάρχει περίπτωση να εκδοθεί τέτοια άδεια, αφού υπάρχει υπέρβαση του ΣΔ.

Μόνη λύση η ρύθμιση με τον 4014, οπότε και πάλι θα χρειαστείτε ένα σημαντικό κεφάλαιο, αλλά σίγουρα μικρότερο από τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης της πολεοδομίας.

Τα πρόστιμα αυτά κανονικά σταματούν με την περαίωση (αποπληρωμή) της διαδικασίας, ωστόσο εάν προκειται να προχωρήσετε σε δόσεις πρέπει να έρθετε σε κάποιον είδους διακανονισμό-συμφωνία με την πολεοδομία.

Τα χρήματα των ενσήμων δεν συμψηφίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ.Αν αποκτησω ενα κομματι απο το διπλα οικοπεδο και μεγαλωσει η δομηση μου δε θαναι καλυτερα απο τη τακτοποιηση η εκδοση αδειας?

 

Γινεται ?Μου εχει βγει περιπου στα 40.000 ευρω η τακτοποιηση και κανα 8000 ευρω η αμοιβη μηχανικου.Δε θαναι καλυτερα αν μπορεσω να

 

αποκτησω γειτονικο κομματι οικοπεδο και να βγαλω αδεια?

Edited by portakalos
Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως... περίμενε να συνεννοηθώ με έναν νίντζα της νομικής που κυκλοφοράει κάπου εδώ για να επιβεβαιώσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο θα πάει η αγορά του διπλανού οικοπέδου για να αποκτηθεί ο συντελεστής? Μήπως θα είναι το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς θεωρώ ότι, μπορείς να προχωρήσεις σε δήλωση 4014.

Σε αυτή να πας για έκδοση άδειας νομιμοποίησης όσα τ.μ. του ισογείου και του α΄ ορόφου μέχρι την εξάντληση του ΣΔ.

Όλα τα υπόλοιπα για ρύθμιση με πληρωμή του αντίστοιχου προστίμου.

Το συνολικό κόστος θα είναι μεγάλο, αλλά αξίζει τον κόπο....

Βεβαίως και θα βοηθούσε η αγορά διπλανού οικοπέδου, αλλά εκεί το κόστος μάλλον θα ήταν πολλαπλάσιο....

Link to comment
Share on other sites

Manolis gon και το ιδιο να ειναι η ακομα και λιγο πιο πολυ θα εχω βγαλει αδεια και θα εχω και ενα κομματι γης ακομα διπλα στο δικο μου.

 

Iασονα μπορω να επιλεξω ποια απο τις 3 κατοικιες θα βγαλω αδεια βαση σδ και μετα να βαλω τις υπολοιπες στο 4014?Δηλαδη μπορω να βγαλω αδεια για τον Α

 

λογω σδ και να μπουν ισογειο υπογειο στο 4014?Η υπαρχει καποια σειρα ας πουμε? οτι αν το ισογειο δεν ειναι νομιμο δεν μπορεις να βγαλεις αδεια για τον Α ?

 

Λογω χρονου κατασκευης γλυτωνω πολλα αν βγει αδεια για τον Α και μπουν τα αλλα στο 4014 γιατι ειναι πιο παλιας κατασκευης και ειναι λιγοτερα τα προστιμα.

 

Γινεται δηλαδη εφοσον εχω δομηση να επιλεξω ποιο θα μπει στη δομηση και ποιο στο 4014?

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά πιστεύω ότι, γίνεται, αλλά αν δεν πάρεις τη σύμφωνη γνώμη της οικείας πολεοδομίας ..."τίποτα δεν γίνεται"!!!

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα και από ενδοεπικοινωνία με τον dimitrisGM, να επιβεβαιώσω ότι είναι δυνατόν να γίνει συνένωση με όμορο γειτονικό τμήμα, εφόσον το εναπομείνον τμήμα παραμένει άρτιο κ οικοδομήσιμο.

Η συγκεκριμένη λύση εφόσον είναι εφικτή είναι σίγουρα η καλύτερη.

 

 

Ιάσονα γιατί πιστεύεις ότι μπορεί να βγει μία τέτοια άδεια (νομιμοποίηση μέχρι εξαντλήσεως του ΣΔ και τα ρέστα ρύθμιση). Έχεις παρόμοια εμπειρία.

Στον ΣΔ προσμετρούν όλες οι επιφάνειες (νόμιμες και αυθαίρετες). Στο ΔΔ τελικά θα εμφανιστεί ότι πραγματοποιημένη δόμηση > επιτρεπόμενης. Πώς θα γίνει δεκτό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι, στο Ελλαδιστάν όλα γίνονται (αρκεί ο ελεγκτής της πολεοδομίας να μην είναι "χαπακωμένος") Άδεια μέχρι εξάντλησης του ΣΔ και ρύθμιση τα "ρέστα". Γιατί όχι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.