Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο χωρίς άδεια εντός σχεδίου


Recommended Posts

Γεια σας, πιθανώς θα έχει ξανα αναφερθεί το συγκεκριμένο ζήτημα αλλα δεν μου είναι ξεκάθαρο...

 

Aυθαίρετο σε εντός σχεδίου περιοχή χωρίς άδεια αν το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, γίνεται ο υπολογισμός του προστίμου ( παράβολο + υπερβαση ύψους αν υπάρχει) και στη συνέχεια είναι υποχρεωτική η έκδοση άδειας εντός τριών ετών;

 

δηλαδή ακολουθούμε την ίδια διαδικασία με τα εκτος σχεδίου;

 

Τι γίνεται αν το οικόπεδο δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εάν σε οικοδομήσιμο οικόπεδο το αυθαίρετο είναι νομιμοποιήσιμο υπαρχει η δυνατότητα επιλογής

α) ρύθμισης με την πληρωμη του προστίμου

β) νομιμοποίησης μετά την πληρωμή του παραβόλου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν απαιτείτε εκδοση οικοδομηκης άδειας, αλλά μόνο υπολογισμός προστίμων και ρύθμιση με το Ν.4014;

 

Δεν ήμουν σαφής... μπορεί δηλαδή να γίνει ρύθμιση με το Ν.4014, και δεν είναι απαραίτητη η νομιμοποίηση με έκδι=οση οικοδομηκης άδειας;

 

Αν δεν είναι άρτιο και οικοδομήσημο (εντός σχεδίου) αποκλείονται και οι δύο παραπάνω δυνατότητες;

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Έχεις την επιλογή

α) Να πληρώσει ο πελάτης σου το πρόστιμο που΄ βγαίνει

β) Να πληρωσει το παράβολο και να προχωρήσεις σε έκδοση άδειας δόμησης (και να μην πληρωσεις το προστιμο)

 

Ακομα και αν δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο μπορείς να προχωρήσεις στην α' περιπτωση (πληρωμή προστίμου)

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Σε μη άρτιο αποκλείεται η δυνατότητα νομιμοποίησης. Ρύθμιση μπορεί να γίνει σε κάθε περίπτωση (πλην των εξαιρέσεων του αρ23, παρ3).

 

Σε άρτιο δεν είναι απαραίτητη η έκδοση αδείας (νομιμοποίηση). Και με τη ρύθμιση γίνεται η δουλειά... αλλά ποια δουλειά; Το κτίριο θεωρείται ακόμα αυθαίρετο και κατεδαφιστέο, με τις κυρώσεις (κατεδάφιση και λοιπά πρόστιμα) να αναστέλλονται για 30 χρόνια. Απλώς επιτρέπεται η μεταβίβαση. Διαβάζοντας το ΝΟΚ και με μια βόλτα από κάποιες πολεοδομίες θα βρεις χίλια δυο πιθανά προβλήματα που μπορεί να σου προκύψουν στην περίπτωση που μελλοντικά θελήσεις να εκδόσεις μία νέα άδεια δόμησης.

 

Γι αυτό το λόγο καλό είναι σε περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης να ακολουθείται αυτή η οδός (ειδικότερα σε πιο πρόσφατες κατασκευές που και το πρόστιμο βγαίνει έτσι κι αλλιώς μεγάλο).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού το Οικοπεδο είναι μη άρτιο και οικοδομησιμο σε εντός σχεδίου, καλό είναι πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο να ελέγξεις τους λόγους μη αρτιότητας κλπ

Δηλαδή

Ρυμοτομούμενο, προσκυροτέο κλπ

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν γνωρίζω ακόμα αλλα το πιθανότερο είναι αρτιο και οικοδομησιμο σε εντος σχεδίου περιοχή, 50 τμ. κύριος χώρος και 10 τμ αποθήκη,

 

αν προχωρήσω σε τακτοποίηση πως υπολογίζω το πρόστιμο;

δήλωνω τα τμ των κύριου και του βοηθητικού χώρου στα φύλλα καταγραφής ακόμα κι αν δεν έχω υπέρβαση δόμησης με βάση τα τετραγωνικά που επιτρέπεται να δομηθούν στο οικόπεδο;

 

αν θέλω να προχωρήσω σε εκδοση άδειας δηλώνω και πάλι τα τμ στα φύλλα καταγραφής;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Χρειαζομαι τη πολυτιμη βοηθεια σας. Σε οικοπεδο 365τμ με συντελεστη 0,6 υπαρχει στο υπογειο με 3 πλευρες ανοιχτες 55 τμ κατοικια.Στο

 

ισογειο 125 τμ κατοικια και στο Α οροφο 125 τμ κατοικια και κλιμακοστασιο 45 τμ απο κατω μεχρι πανω.Δεν υπαρχει οικοδομικη αδεια για καμια κατοικια απο τις 3 και

 

μετα απο επωνυμη καταγγελια εχουν βγει αστρονομικα προστιμα.ΤΟ ερωτημα μου ειναι μπορω να τακτοποιησω με ρυθμιση το υπογειο και το ισογειο και να

 

βγαλω οικοδομικη αδεια για το Α οροφο?Με τα προστιμα τι γινεται??διαγραφοντε μολις μπουν οι κατοικιες στη ρυθμιση?Τι ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΣΑΣ

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει "υπαρχει στο υπογειο με 3 πλευρες ανοιχτες 55 τμ. κατοικια"????

 

Κατα τα λοιπα

μπορεις να νομιμοποιησεις τα εντος σδ και να τακτοποιησεις τα υπολοιπα.

 

Μιλας με τον μηχανικο σου για τα περαιτερω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.