Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα οικοδομή με ατομικούς λέβητες αερίου


Dylan9283

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Σε νέα μονοόροφη οικοδομή στο Περιστέρι με ένα οροφοδιαμέρισμα στον πρώτο,και ένα δωμάτιο 25 τετραγωνικών με λουτρό στο ισόγειο-πυλωτή τα οποία είναι διαφορετικές ιδιοκτησίες μπορώ να έχω για θέρμανση-ΖΝΧ 2 λεβητάκια(ένα για τον πρώτο και ένα για το ισόγειο),τα οποία θα είναι εξωτερικά επίτοιχα (του πρώτου στο μπαλκόνι)?

Το ρωτάω γιατί έτσι βγάζω μία καπνοδόχο,ενώ αν είναι εσωτερικά δεν μπορώ να τα ταιριάξω και βγάζω αναγκαστικά 2 καπνοδόχους.

Η καπνοδόχος ή οι καπνοδόχοι θα πρέπει να είναι INOX μονωμένες ή και με αμόνωτες δεν έχω πρόβλημα στα ατομικά?

Τέλος ως τύπο συσκευής να βάλω C82?

Edited by Dylan9283
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βάλεις σε μπαλκόνι λεβητάκια. αναμονή για κουζίνα εφόσον μιλάμε για νεα οικοδομή.

 

Εφόσον, τα λεβητακια ειναι σε ξεχωριστο όροφο, τότε είναι τύπου C82 ή Β32 για απλούς λέβητες και C83 ή Β33 για συμπύκνωσης

(τον αέρα καύσης θα τον λαμβάνει ο λέβητας με γωνία ή κάποιο άλλο εξάρτημα, ανάλογα τον λέβητα) και τα καυσαέρια θα οδηγούνται με

καπναγωγό Φ80 του κατασκευαστή της συσκευής στην κοινή καμινάδα.

Διάβασε στον κανονισμό σελ 16949 στο παράρτημα 7 για τους περιορισμούς στον καπναγωγό. ενοείται η καμινάδα θα πρεπει να είναι μονωμένη ΙΝΟΧ 2-πλου τοιχώματος

και εφόσον ειναι τυποποιημένης διατομής π.χ Φ200/250 κτλ τοτε υπολογισμό κάνεις με τον πίνακα 5, σελ 16955.

Εκτος αν βάλεις αμόνωτη απλη ΙΝΟΧ και κανεις μαιμουδια και την γραψεις ως μονωμενη στη μελετη.

Τωρα αν ειναι στον ίδιο όροφο τα λεβητάκια τοποθετημένα, τότε τα χαρακτηρίζεις ως Β22 ή Β23 για συπμύκνωσης και τα συνδέσεις στην κοινή μονωμένη καμινάδα

με βάση την παράγραφο 9.2.5.2. Θα πρεπει σε αυτή την περίπτωση ή να κάνεις το "παντελόνι" (εικόνα 9.2) ή να τα συνδέσεις με ξεχωριστους καπναγωγούς

Φ80 και η απόσταση μεταξυ των 2 συνδέσεων να είναι 0,1μ (σελ. 16863 στο κατω μερος).

Σε αυτή την περίπτωση ο υπολογισμός πρέπει να γίνει με βάση το ΕΝ 13384-2.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η Εγκατάσταση αφορά ΕΕΝΟ; ή είναι υφιστάμενο κτίριο;

γιατί αν είναι μελέτη αερίου για έκδοση οικ.αδείας τότε η τοποθέτηση επίτοιχων σε μπαλκόνι/εξώστη έχει ένα θέμα με τον ΝΟΚ (βλέπε άρθρο 16 παράγραφος 10 επίτοιχοι oφείλουν να είναι ενσωματωμένοι σε όψεις)..

Βέβαια είναι θέμα εφαρμογής γιατί κάποιοι θεωρούν στην κύρια όψη ότι έχει θέμα. Αλλά ο ΝΟΚ αναφέρει όλες τις όψεις του κτιρίου (σε αντίθεση με τον 3175/03 που μιλούσε για κύρια όψη-40cm και έγκριση ΕΠΑΕ)

 

αν είναι υφιστάμενο ok υπάρχει κάλυψη μέχρι 50cm πλάτος βλ ΝΟΚ..(Θα πεί κάποιος ότι είναι ανέφικτο να κάνει κάποιος εσοχή σε όψη για να βάλει επίτοιχο...σωστό αλλά αυτό λέει ο ΝΟΚ :shock: ...)

 

Κατά τα υπόλοιπα, πολύ σωστά τα αναφέρει ο electrical_salonika. Μπορείς βέβαια να την υπολογίσεις και με τον πίνακα 6 του παραρτήματος 7 όπου η αντίσταση θερμοδιαφυγής είναι <0,12 και προσοχή στο μήκος καπναγωγού <2μ

τέλος δεν πρέπει να ξεπερνάς τα 30kw ανά όροφο (λογικά δεν έχεις θέμα αλλιώς πάς με το ΕΝ13384-2) και σε περίπτωση που είναι στο ίδιο επίπεδο (εσύ δεν εντάσεσαι σε αυτό) οι πίνακες δεν ισχύουν και χρειάζεται υπόλογισμός με το Πρότυπο Ελοτ Εν 13384-2. Επίσης είναι προυπόθεση για ενεργό ύψος τουλάχιστον 2μ η ανώτερη συσκευή να είναι c82!

 

ελπίζω να μην σε μπέρδεψα,

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σε μελέτη για νέα οικοδομή έχω 3 λέβητες σε 3 ορόφους, 21 kW C82. Επιλέγω να βάλω κυκλική καπνοδόχο.

Κάνω επιλογή λοιπόν με τον πίνακα 5, και επειδή δεν μου βγαίνει η τυποποιημένη 200/250, δλδ 314 cm2, πάω σε 250/300, δλδ 490 cm2.

Σύμφωνα με τον πίνακα 5 λοιπόν, για 484<Α<581, εως 24 kW και ενεργό ύψος <=4m, κυκλώνω τον αριθμό 4.

 

Παρατηρήσεις από την ΕΠΑ:

Να υπολογίσω καπνοδόχο με τον πίνακα 6, γιατί ο 5 αναφέρεται σε φρεάτια, και να κάνω αναγωγή σε κυκλική διατομή.

Να επιλέξω στον πίνακα ακριβώς 3 συνδέσεις και όχι 4.

 

Απορίες:

Μάλλον θέλει να πει πίνακα 4, καθώς πρόκειται για θερμοδιαφυγή ΙΙ. Σωστά;

Έστω πιν 4, είναι σωστό αυτό, και όχι από τον πιν 5;

Όταν αναφέρει 'μέγιστος αριθμός συνδέσεων', δεν σημαίνει ότι 'μέχρι' τόσες συσκευές μπορώ να συνδέσω; Και όχι ακριβώς τόσες;

Link to comment
Share on other sites

Σε μελέτη για νέα ................Και όχι ακριβώς τόσες;

Εδώ Θεσσαλονίκη πάντα τον πίνακα 5 χρησιμοποιούμε για ΙΝΟΧ διπλού τοιχώματος. Και οι καμινάδες οι τυποποιημένες είναι κατηγορίας ΙΙ πάντα.

Edited by electrical_salonika
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω συνάδελφε, αλλά είναι σε άλλη ΕΠΑ αυτή η μελέτη.

Κατά τ'άλλα, συμφωνείς με τον συλλογισμό μου στην πρώτη παράγραφο;

Και με την τελευταία μου πρόταση;

Σε μελέτη για νέα οικοδομή έχω 3 λέβητες σε 3 ορόφους, 21 kW C82. Επιλέγω να βάλω κυκλική καπνοδόχο.

Κάνω επιλογή λοιπόν με τον πίνακα 5, και επειδή δεν μου βγαίνει η τυποποιημένη 200/250, δλδ 314 cm2, πάω σε 250/300, δλδ 490 cm2.

Σύμφωνα με τον πίνακα 5 λοιπόν, για 484<Α<581, εως 24 kW και ενεργό ύψος <=4m, κυκλώνω τον αριθμό 4.

 

Όταν αναφέρει 'μέγιστος αριθμός συνδέσεων', δεν σημαίνει ότι 'μέχρι' τόσες συσκευές μπορώ να συνδέσω; Και όχι ακριβώς τόσες;

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα το υπολόγιζα ως εξής. Εχω ενεργό ύψος > 4μ. Θέλω 3 συσκεύές 21kw. Δεν εχει 21kw άρα κοιτάω για 24kw για να ειμαι καλυμένος. Αρα με βάση τον πίνακα για 3 συσκευές, ενεργό ύψος 4<Η<6μ θέλω διατομή 324<Α<389cm2. Η ελάχιστη δυνατή διάμετρος είναι 20,3cm αν θεωρήσω οτι η ελάχιστη επιτρεπόμενη διατομή ειναι 325cm2. Αρα με καμινάδα Φ230/280 (υπάρχει τυποποιημένη) ειμαι οκ. Αλλιως 250/300

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα το μόνο μου θέμα είναι ότι θέλουν να χρησιμοποιήσω τον πίνακα 6.

Επειδή ο 5 αναφέρεται σε φρεάτια!  :shock:

 

Ευχαριστώ συνάδελφε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.