Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νόμιμη εναπόθεση μπαζών


Liselef

Recommended Posts

Πώς θα σιγουρευτώ ότι τα μπάζα που θα φορτώσω από κατεδάφιση θα πάνε σε νόμιμη χωματερή? Νομίζω πως στις νόμιμες (κατάλληλες?) χωματερές πρέπει να πληρώσεις έτσι δεν είναι? Μπορώ να ζητήσω κάποια απόδειξη από τον υπεργολάβο μου? Στο συμφωνητικό μας βέβαια του έχω βάλει όρο να αναλάβει την ευθύνη της ρήψης των μπάζων σε νόμιμη χωματερή, αλλά πού ξέρω πού θα τα ρίξει αυτός τελικά?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημερα,

το Θέμα είναι να στα παρει από εσένα σε 1η φάση την ώρα που Θέλεις, και κανονικα δεν θα έπρεπε να σε νοιαζει αν τα πεταει στην χωματερη ή όχι.

Καταλαβαίνω ότι νοιώθεις απατημένος αν δεν τα πετάει...αλλα σκέψου επίσης ότι όχι μόνο μπορεί να μην τα πετάει αλλά και να τα πληρώνεται για να τα πετάξει κάπου για μπάζα!!!

 

Σε μένα προσωπικά μου έχει τύχει το εξής απίστευο:

 

1. πλήρωσα για να μου τα πάρουν και υποτίθεται να τα πετάξουν στην χωματερή.

2. Ο οδηγός Α τα πήγε σε ένα χωράφι (ιδιοκτησίασς ενός συνεργάτη του Β) και τα άδειασε αντί να τα πετάξει.

3. Ο Β διάλεξε τις πέτρες που ήθελε από το φορτίο με δικό του κόστος και πλήρωσε ένα αντίτιμο στον Α για το "καλό" φορτίο που του έφερε.( ο Β έχει στήσει μια επιχείρηση πεξεργασίας πέτρας)

4. Ο Α άφησε εκεί το φορτίο του μέχρι που βρέθηκε καποιος άλλος κύριος που ήθελε να μπαζώσει καποιο σημείο και φυσικά πλήρωσε τον Α για αυτήν την εργασία.

 

Κοινώς όχι μονο δεν έπρεπε να πληρώσω για την αποκομιδή των μπαζών αλλά αντιθέτως αν όχι τουλαχιστων να μην πληρώσω, να πληρωθώ.

 

Απόδειξη δεν γνωρίζω αν δινεται στους μεταφορείς.

 

υ.γ. εγώ το ανακάλυψα όλο αυτό διότι παραξενέυτηκα γιατί το φορτηγό να πάει και να έρθει στην χωματερη κανονικά θα έπρεπε να κάνει πάνς απο 1.30 ώρα. αυτός στο 50λεπτο ήταν πίσω...και τον ακολούθησα.....

 

τέλος είναι απλά θέμα συμφωνίας. εσύ έτσι και αλλιώς δεν φέρεις καμία ευθήνη για το που θα ρίξει αυτός τα μπάζα...και ας μην είχε γραφτεί στο συμφωνητικό σας.( ακολούθησε τον...)

υ.γ.2. δεν μπόρεσα βεβαια να πληρώσω λιγότερο ούτε να κερδίσω κατι που το ανακάλυψα....την από μενη φορά θα ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Κοινώς όχι μονο δεν έπρεπε να πληρώσω για την αποκομιδή των μπαζών αλλά αντιθέτως αν όχι τουλαχιστων να μην πληρώσω, να πληρωθώ.

 

 

Κοινώς δεν έπρεπε να πληρωθείς για τίποτα,αντίθετα να πληρώσεις όπως πολύ σωστά έκανες.

 

Στην αγορά ισχύει το εξής για τα πιθήκια-υπεργολάβους:

 

1.εργολαβία

2.μεροκάματο

 

Επειδή προφανώς είχες πάρει τιμή εργολαβίας,θα μπορούσες να είχες προβλέψει την εκμετάλλευση των προιόντων εκσκαφής.Δεν το έκανες γιατί είχες άλλα άγχη στο κεφάλι σου.ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ.

 

Αν είχες συμφωνήσει μεροκάματο,πίστεψέ με,δεν θα μπορούσες να ελέγξεις όλη αυτή την κατάσταση κ ο κύκλος των δρομολογίων θα έφτανε τις 3 ώρες.Δεν μας ενδιαφέρει τί κάνει ο κάθε υπεργολάβος,εκτός αν μπορέσουμε να το προβλέψουμε από πριν,οπότε κ διαπραγματευόμαστε σε άλλο επίπεδο.Σωστά έκανες λοιπόν συνάδελφε κ μην το κουράζεις το μυαλό σου,η δική σου δουλειά έγινε στην τιμή που είχε συμφωνηθεί.

 

 

Όσο για τις νόμιμες χωματερές....................πάνσωστη η ιδέα κ η επιβολή της,δυστυχώς ανέφικτη στις περισσότερες περιπτώσεις......κρίμα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με τον zavi.

Για την προστασία του περιβάλλοντος πάντως θα μπορούσες να του πεις ότι δεν σε ενδιαφέρει αν θα βγάλει κέρδος από τα μπάζα (εσύ τη δουλειά σου την έκανες) αλλά να του επιβάλλεις να εφαρμόσει το συμφωνητικό σας για την τελική απόθεση των άχρηστων μπαζών που θα περισσέψουν.

Πρόσφατα έδωσα μία υπεργολαβία για διαμόρφωση εξωτερικού χώρου και ο τύπος πήρε το περισσευούμενο χώμα (μαλακή άργιλος) και έφτιαξε τον κήπο του! Τι να του πώ, αφού την δουλειά του την έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνό απόλυτα και με τους 2 σας!!!

απλά το ανέφερα για να διβάσουν μερικοί μέχρι που μπορεί να φτάσει κάποιος....

 

την απόμενη φορά θα έχς όμως έναν "άσσο" στο μανίκι μου

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.