Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδεια στεγης


borba

Recommended Posts

Το σπιτι φτιαχνοταν απο το 86 μεχρι και σημερα .Μεχρι το χτισιμο των τουβλον ειχε την επιβλεψη ο οικογενιακος φιλος μηχανικος και ειχε παρει το σπιτι εργολαβια .Φυσικα και πληρωθηκε για ολα τοτε .Οχι το σπιτι δεν ειχε αδεια για στεγη .Με την πολυκαιρια και τους παγους η ταρατσα που ειχε επανω αρχιζε να τριβετε το μπετον και αναγκαστηκαμε να κανουμε στεγη χωρις αδεια.Βασικα ο πατερας μου μπορει να μην το γνωριζε.Στο μεταξυ και αφου δεν ειχε τελειωσει απο ολα τα σπιτι περναμε ρευμα απο το διπλανο που ειναι το πατρικο μου.Τωρα εφτασε η στιγμη να παρουμε ρευμα στο καινουριο και προεκειψε το θεμα τις στεγης γιατι ειναι αυθαρετη.Μου ζηταει λοιπον για την στεγη 4000 χιλιαρικα .!650 για προστιμο και 2500 για επιβλεψη της στεγης.Αφου λοιπον μου φανηκαν καμποσα ειπα να ρωτησω και σε ενα αλλο πολιτικο μηχανικο.Αυτος μου λεει οτι θα πληρωσεις μονο ενα παραβολο στα 500 ευρω και δεν χρειαζετε επιβλεψη.Μου λεει επισης οτι δεν μπορει να το αναλαβει αυτος γιατι στην αδεια που ειχε βγαλει στην αρχη ο Μηχανικος(οικογενειακος φιλος) δεν εχει υπογραψει την αποπερατωση του εργου και οτι μονο αυτος μπορει να το κανει.Αν υπογραψει λεει την αποπερατωση τοτε μου ειπε οτι αυτος μπορει να νομιμοποιηση και την στεγη μονο με το παραβολο των 500 ευρω οπως προειπα.Ο ενας λεει λοιπον οτι με 4000 χιλιαδες και οτι αυτος δεν παιρνει μια απο αυτα τα χρηματα μπορει να το κανει , και ο αλλος οτι αν υπογραψη ο πρωτος την αποπερατωση στην πρωτη αδεια μπορει να νομιμοποιησει την στεγη με 500 ευρω.Εγω ποιον απο αυτους να πιστεψω?Η αδεια του σπιτιου ειναι απο το 86 και ολα τα χρηματα που ειχαν συμφωνιθει τοτε ο μηχανικος τα ειχε παρει για το εργο που το ειχε παρει εργολαβικως.

Link to comment
Share on other sites

Με την πολυκαιρια και τους παγους η ταρατσα που ειχε επανω αρχιζε να τριβετε το μπετον και αναγκαστηκαμε να κανουμε στεγη χωρις αδεια.

Και γιατί δεν κάνατε το αυτονόητο: Μόνωση ταράτσας και τελικό δάπεδο?

Αυτό το "αναγκαστήκαμε" δεν είναι κατανοητό...

 

Πολλοί άλλοι μηχανικοί θα το θεωρούσαν ως προσβολή

καθότι κάνατε επέμβαση σε έργο το οποίο δεν είχε "κλείσει" για την πολεοδομία.

Δεν είναι και λίγες οι περιπτώσεις

όπου ο ίδιος ο μηχανικός καταγγέλλει τις παράνομες εργασίες που γίνονται όχι από αυτόν

αλλά - εν αγνοία του - από τον ιδιοκτήτη σε οικοδομή που είναι ακόμα "ανοικτή"

 

Και μην ξεχνάτε:

μέχρι την τελική ρευματοδότηση

η οικοδομή είναι "χρεωμένη" στον μηχανικό

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν κάνατε το αυτονόητο: Μόνωση ταράτσας και τελικό δάπεδο?

Αυτό το "αναγκαστήκαμε" δεν είναι κατανοητό...

 

Πολλοί άλλοι μηχανικοί θα το θεωρούσαν ως προσβολή

καθότι κάνατε επέμβαση σε έργο το οποίο δεν είχε "κλείσει" για την πολεοδομία.

Δεν είναι και λίγες οι περιπτώσεις

όπου ο ίδιος ο μηχανικός καταγγέλλει τις παράνομες εργασίες που γίνονται όχι από αυτόν

αλλά - εν αγνοία του - από τον ιδιοκτήτη σε οικοδομή που είναι ακόμα "ανοικτή"

 

Και μην ξεχνάτε:

μέχρι την τελική ρευματοδότηση

η οικοδομή είναι "χρεωμένη" στον μηχανικό

Δηλαδη δεν επρεπε να την ειχε κλεισει στην πολεοδομια αφου ειχε συμφωντα ησει μεχρι και τις ηλεκτρικες εγκαταστασεις?μετα απο ποιο σημειο και μετα μπορει να ηλεκτροδωτηθει μια οικοδομη? δηλαδη τσεπωσε λεφτα αφησε ημιτελης το κλεισιμο στην πολεοδομια και θα ηταν προσβεβλημενος.η συμφωνια ηταν μεχρι εκει .Ναι ξερω οτι ηταν ανοησια να γινει σκεπη χωρις αδεια αλλα ρωταω πια θα ηταν η καλητερη λυση τωρα. τα ι το οτι δεν εβαλα μονοτικο ηταν και θεμα ομορφιας αφου πανω κατω τα ιδια λεφτα ηταν .
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω πως ο μηχανικός παραδίδει κομπλέ την οικοδομή

σύμφωνα με τις μελέτες, έτοιμη για χρήση.

Η ευθύνη που φέρει βάση της νομοθεσίας είναι μέχρι την αποπεράτωση όλων των εργασιών (δάπεδα, κουζίνες, είδη υγιεινής, περίφραξη κλπ) βάση εγκεκριμένων μελετών και συγγραφής υποχρεώσεων.

 

Τώρα το τι αλχημείες έγιναν στην δική σου οικοδομή, μόνο εσείς ξέρετε.

 

Αλλά από την στιγμή που δεν ακολουθήσατε τον ορθόδοξο δρόμο (να παραλάβετε την οικοδομή τελειωμένη

και με τον μετρητή της ΔΕΗ) ρισκάρατε...

Δεν κάνατε καθαρές συμφωνίες εξ αρχής.

 

δηλαδη τσεπωσε λεφτα αφησε ημιτελης το κλεισιμο στην πολεοδομια και θα ηταν προσβεβλημενος.

Αν πήρε τα χρήματα της εργολαβίας

και δεν παρέδωσε το έργο ολοκληρωμένο στον συμφωνημένο χρόνο

τότε έπρεπε:

εσείς να είχατε πάει σε δικηγόρο και

αυτός να πληρώνει ποινικές ρήτρες.

Αλλά αυτά είναι θέματα που ξεκαθαρίζονται στο εργολαβικό

και θα σας τα ξεκαθαρίσει ο νομικός σας σύμβουλος

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Να γινει αναθεωρηση της αδειας για την στεγη (εδω θα υπαρχει προστιμο ανεγερσης που σας λεει ο μηχανικος)

Υποψιν πως με αναθεωρηση της αδειας θα προκυψει και χρεος στο ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας !!!! Το θεμα ειναι οτι τα ιδια χαρτια τις αδειες τα συμφωνιτικα απο την αρχη και με ολα τα δεδομενα ο ενας λεει ετσι και ο αλλος αλλιως .Ο ενας κατηγορει τον αλλο οτι ειναι ασχετος και εγω ειμαι στην μεση να μην ξερω τι να κανω.Ο ενας οτι ξεμπερδευεις με λιγα λεει και ο αλλος με πολυ περισσοτερα.Το θεμα ειναι ποιος εχει το δικαιο γιατι δεν θελω να μπλεξω ακομη παραπανω .αν ειναι δηλαδη ατακτοποιητες υποθεσεις που επρεπε τοτε να κανει ο μηχανικος και δεν εκανε και τωρα πρεπει να πληρωσω εγω το βυσσινο η οντως εχει δικαιο και ο αλλος λεει ασυναρτησιες ?Επισης στην αρχη εβγαλε 4 χιλιαδες και τωρα αφου ζοριστηκε λιγο και με αυτα που του ειπαμε (οτι δηλαδη πηγαμε σε αλλο μηχανικο και ρωτησαμε ) λεει οτι με 3 χιλιαδες γινονται ολα .Που να βγαλεις ακρη τωρα .Δυσκολο ,μακαρι να ξεμπερδεψω με τον ποιο ευκολο και ανωδυνο τροπο.Ευχαριστω και παλι!!!

Edited by borba
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εσυ εκανες την παρανομια, οχι οι μηχανικοι!

 

Ο ενας σου λεει πως με παραπανω χρηματα θα εισαι νομιμος για παντα και ο αλλος πως με λιγα χρηματα θα εισαι νομιμος για 30 χρονια. Διαλεξε και παρε

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ειπε καποιος οτι θα ειμαι νομιμος για 30 χρονια .Εγω ναι την εκανα την παρανομια αλλα εδω μιλαμε οτι ο ενας απο τους δυο ειναι ασχετος .Δεν ξερω εγω ποιος αλλα ειναι .Οι ιδιοι αλλωστε το λενε μεταξυ τους .Ο ενας κατηγορει τον αλλο οτι προσπαθει να τα τσεπωσει και ο αλλος οτι ειναι ανιδεος και ασχετος .Τελος παντων .Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.