Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδεια στεγης


borba

Recommended Posts

Καλησπερα!! Δεν ξερω αν γραφω στο σωστο section μιας και δεν ειμαι του επαγγελματος .Το θεμα λοιπον ειναι οτι πριν απο 5 χρονια κατασκευαστηκε στεγη σε οικια με αδεια του 1986 .Η αδεια δεν περιελαμβανε στεγη ,αρα αυθερετη.Εφτασε λοιπον η ωρα να παρω τωρα ρευμα ,αφου τοσο καιρο επερνα απο το διπλανο σπιτι μου.Εγινε λοιπον ενα ειδος καταγγελιας για την στεφη και ο μηχανικος μου ειπε οτι θα βγει αδεια και οτι εστειλε τα χαρτια στο επιμελητιριο.Μου βγαζει λοιπον για την στεγη σε 128 τμ σπιτιου 1650 οτι ειναι το προστιμο και οτι για επιβλεψη γυρω στα 2500.Θα θελα να μαθω αν ειναι πολλα αυτα τα λεφτα για μια στεγη και τι ακριβος χρειαζετε .Αυτος επιδη ειναι και οικογενειακος φιλος μου λεει οτι απο αυτο το σχεδια δεν παιρνει μια.Καποιος αλλος λοιπον μου ειπε οτι τα λεφτα τα πληρωνεις στην πολεοδομια και οτι ενα μερος απο κει πανε σε αυτον.Το κανει δωρεαν αυτο η ετσι λεει.Ειναι πολλα αυτα που δινω η οχι .Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω ωστε να γλητωσω χρηματα?Η οικια βρισκετε σε χωριο .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

1ον μην περιμένεις να σχολιάσουμε αν τα χρήματα είναι πολλά ή λίγα.

2ον Προφανώς ο μηχανικός θα εντάξει το ακίνητο στον Ν. 4014 για τακτοποίηση.

3ον Αν κατάλαβα καλά μας λες πως το πρόστιμο είναι 1650 ευρώ και 2500 ευρώ η αμοιβή του μηχανικού ή όλα μαζί 2500 ευρώ.

4ον. Μην ακούς δεξιά και αριστερά τι λέει ο καθένας. Ρώτα τον μηχανικό σου να σου εξηγήσει αναλυτικά τι και πως.

5ον. Όταν λες πληρώνει σε πολεοδομία τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Ολα μαζι ειναι 4000 χιλιαδες .Ο μηχανικος μου ειπε οτι το προστιμο ειναι 1650 και τα υπολοιπα ειναι για την επιβλεψη .Ενας αλλος μηχανικος μου ειπε ομως οτι αφου η στεγη εχει γινει γιατι να χρειαζετε επιβλεψη ?Για τ5ην πολεοδομια εννοω οτι θα κοπει παραβολο.Οδευτερος μηχανικος μου λεει οτι μπορει να γινει τακτοποιηση μονο με 500 ευρω ,αλλα δεν μπορει να επεμβει στο εργο γιατι ο δεν εχει σφραγισει την περατωση του εργου ? συγνωμη αν τα λεω μπερδεμενα αλλα θα θελα να μαθω ποιες ειναι οι διαδικασιες ωστε να νομιμοποιηθει και η στεγη να μην εχω κανενα προβλημα και να μπορω να παρω το ρευμα .Οταν λεω αν ειναι πολλα η λιγα εννοω πως πρεπει να γινει και επιβλεψη η μονο με ενα παραβολο μπορω να το νομοποιησω.Ευχαριστω για την απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

Η επίβλεψη δικαιολογείται για κλείσιμο οικοδομικής άδειας (υποχρεωτικό να πληρωθεί η επίβλεψη).

Κατά τα λοιπά ΔΕΝ μπορώ να βγάλω άκρη. Καλό είναι να πάρετε όλα τα δεδομένα και να πάτε σε έναν τρίτο μηχανικό, ο οποίος θα σας εξηγήσει και θα σας πει πόσο είναι το πρόστιμο και πόσο η αμοιβή μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εγώ κατάλαβα οτι δεν έχεις καμία εμπιστοσύνη στον οικογενειακό σου φίλο.

Μιά χάρα είναι η αμοιβή.Πάντος εγώ θα σου έπαιρνα περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα οτι για να νομιμοποιηθει και η στεγη πρεπει να μπει και η επιβλεψη .Ο δευτερος μηχανικος ειπε οτι δεν χρειαζετε επιβλεψη απο την στιγμη που ειναι κατασκευασμενη η στεγη.Φιλε papadojohn το θεμα ειναι οτι λεει οτι αυτος δεν παιρνει χρηματα και ο αλλος μηχανικος ειπε οτι αυτος παιρνει τα περισσοτερα.Φυσικα και εσυ θα μου επερνες περισσοτερα γιατι δεν θα ελεγες οτι δεν παιρνεις τιποτα..... εχει διαφορα νομιζω.

Edited by borba
Link to comment
Share on other sites

Mας έχεις μπερδέψει λίγο.

 

Την οικοδομική άδεια την "εβγαλε" ο μηχανικός-οικογενειακός φίλος σου; Αν ναι, μήπως δεν είχες πληρώσει την επίβλεψη εκτοτε και εξού τα 2500ε της επίβλεψης σήμερα;

 

Δηλαδή μήπως μιλάμε για 2 άσχετα πράγματα, που έτυχε να συμπέσουν.

 

Και μήπως τα 1650 είναι το πρόστιμο μαζί με τις αμοιβές του μηχανικού για τη νομιμοποίηση της στεγης;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να θέλει να το περάσει σαν αναθεώρηση, που να βγάλεις άκρη τώρα τι έχει συμβεί? Εδώ δεν βγάζουμε άκρη με υποθέσεις που έχουμε όλα τα στοιχεία στα χέρια μας και έχουμε κάνει και αυτοψία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.