Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή επιτοίχιου λέβητα αερίου


Mortikis

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα, είμαι νέος στο επάγγελμα και έχω μια απορία, λίγο χαζή μαλών που όσο κ αν έψαξα στο φόρουμ απάντηση δε βρήκα, έτσι σας την παραθέτω εδώ

 

Σκέφτομαι να προβώ σε αγορά λέβητα αερίου μιας και η πολυκατοικία σταματάει να λειτουργεί το κεντρικό λέβητα.

Στο σπίτι των 120 μ2 περίπου, υπάρχουν σώματα παλαιού τύπου, ΑΚΑΝ ΙΙΙ 905.

Για tv=75, tr=60 και tx=20 βρήκα ότι έχω συνολικά 9046 kcal/h. Τώρα κάπου διάβασα για τη διαστασιολόγιση του συστήματος θέρμανσης με αυτόν τον μπακαλίστικο τρόπο (χωρίς να γίνει μελέτη απωλειών δηλαδή, αφού εμπειρικά είμαστε ικανοποιημένοι με τη θερμική άνεση στο σπίτι) κάνω μια προσαύξηση τις τάξης του 30% λόγο παλαιότητας σωμάτων - επικαθίσεων κτλ.

 

Οπότε οι 9046 kcal/h γίνονται 11759,8kcal/h με την προσαύξηση ή 13,67 ΚWatt. Παρακαλώ διορθώστε με αν βρίσκετε λάθος(-η).

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω το λεβητάκι μου θα πρέπει να δίνει 14 ΚWatt, όμως όσες εταιρίες έχω κοιτάξει δίνουν θερμική ισχύς κάποιο εύρος. πχ: 6,6 - 23,8 ΚWatt.

 

Πώς διαλέγω το σωστό μέγεθος ? απλά κοιτάω σε αυτό το εύρος να είναι τα επιθυμητά από την εν΄λόγο εγκατάσταση που έχω ΚWatt χωρίς να σημαίνει αλλαγές στη κατανάλωση αν βρίσκομαι πιο κοντά στο επάνω ή κάτω όριο (του εύρους);;;

 

Ακόμη μιας και γνώστης δεν είμαι θα μπορούσατε να μου πείτε τι να προσέξω στην επιλογή του λέβητα? Συμπύκνωσης θα είναι, άλλα απ τι στιγμή που υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές στις τιμές, με πια κριτήρια πρέπει να γίνεται η σύγκριση ώστε να διαλέξουμε το καλύτερο προϊόν για την τιμή του;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι λέβητες που έχουν έυρος ισχυος μπορούν να ρυθμίσουν της παροχή καυσίμου αντιστοιχα.

Επίτοιχο λέβητα αερίου θα βρείς από 20 kw και πάνω.(υπάρχουν και μικρότεροι αλλά πιο σπάνια και συνήθως χωρίς ΖΝΧ).

Απλά κοιτα να είναι αναλογικής λειτουργίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αναλογικής λειτουργίας;; τι είναι τούτο :confused:

Η αντιστάθμιση κάνει διαφορά σε συνδυασμό με ΑΚΑΝ σώματα;

Link to comment
Share on other sites

Αναλογικής ή προοδευτικής λειτουργίας λέγεται ένας καυστήρας που ρυθμίζει την παροχή καυσίμου, άρα και την απόδοσή του, ανάλογα με την θερμοκρασία επιστροφής. Δηλαδή "γκαζώνει" όταν έχουμε χαμηλή θερμοκρ. επιστροφής και αντίστροφα.

 

Όταν τα θερμαντικά σώματα είναι παληά και έχουν επικαθήσεις η απόδοσή τους δεν αυξάνεται αλλά μειώνεται και όσο και αν αυξήσουμε την απόδοση του λέβητα αυτό δεν αλλάζει.

 

Η αντιστάθμιση είναι πάντα ωφέλιμη.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.