Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κτίσμα σε μη άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο


Recommended Posts

Έχω ένα ποσοστό 67% εξ αδιαιρέτου από δύο κτίσματα και ενός οικοπέδου εντός οικισμού και επειδή δε συμφωνεί η έτερη ιδιοκτήτρια να κάνουμε κάθετη σύσταση μου είπαν ότι αν δικαστικά διεκδικήσω τη διανομή τότε τα 2 οικόπεδα που θα προκύψουν θα είναι μη άρτια και οικοδομήσιμα και τα κτίσματα θα είναι αυθαίρετα. Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται με το κτίσμα μου? Μπορώ να το νομιμοποιήσω με το νόμο περί αυθαιρέτων? Το κτίσμα είναι του 1955...

Link to comment
Share on other sites

ειπες οτι προκειται για "οικοπεδο..."

Ποσα τμ. ειναι το οικοπεδο και ποσο ειναι το αρτιο και οικοδομησιμο της περιοχης?

και, επίσης,

Κατ' αρχας ποιοι ειναι ιδιοκτητες και με τι ειδους συμβολαια?

Υπαρχει ΟΑ ή οχι?

Υπαρχουν αυθαιρεσιες?

Τι εχει χτισθεί ?

 

Με βαση τα παραπανω...

 

"αμα βρουμε τον ντορό...βρισκουμε και τον λύκο..."

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι οικόπεδο 375τμ και σύμφωνα με έναν πολιτικό μηχανικό είναι άρτιο και οικοδομήσιμο αλλά δεν ξέρω όσον αφορά την περιοχή πως πάει... Ιδιοκτήτες είμαστε εγώ και μια θεία μου. Εγώ έχω τα 2/3 του οικοπέδου και των κτισμάτων με πωλητήριο από τη γιαγιά μου που ήταν το μερίδιό της και η θεία μου έχει το 1/3 με δωρεά μετά θάνατον από την προ-γιαγιά μου. Εγώ έχω μόνο ένα μπαλκόνι αυθαίρετο και θέλω να το νομιμοποιήσω και τώρα ο πολιτικός μηχανικός που ανέλαβε κοιτάζει και τα δικά της να δούμε εκείνη τι αυθαίρετα έχει. Πρόκειται για 2 κτίσματα που χτίστηκαν σε διαφορετικές χρονολογίες από διαφορετικούς ανθρώπους απλά τυχαίνει να είναι στο ίδιο οικόπεδο και από λάθη των παλιών είναι εξ'αδιαιρέτου ενώ είναι 2 τελείως διαφορετικές κατοικίες. Εγώ θέλω να κάνω μια κάθετη σύσταση των κτισμάτων και το οικόπεδο να παραμείνει ως έχει αλλά η άλλη δε συμφωνεί. Μου έχουν πει ότι τα δικαστήρια δεν κάνουν σύσταση μόνο διανομή οπότε ή τότε βγαίνει σε πληστηριασμό ή προκείπτουν 2 μη άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα...Γόρδιος δεσμός και δεν ξέρω από που να πιαστώ για να τον λύσω!

Link to comment
Share on other sites

με -μονο-375 τμ. δεν γινεται διανομη σε αρτια και οικοδομησιμα οικόπεδα....

Δες με τον μηχανικο σου τα συμβολαια..προς εσενα και την αλλη...

κανονικα πρεπει να εχει γινει συσταση ΟΙ...επομενως μπορεις να τακτοποιησεις "χωρις συναινεση" της ...θειας...

Μετα, θα σου κανει ο μηχανικος σου εναν πινακα...για το πώς μπορουν να "διανεμηθουν" τα κτισματα...με συσταση ΟΙ..

 

Και με τον νεο νομο που περιμενουμε να εκδοθει, μπορεις εχοντας το 67,5% να προχωρησεις δικαστικως

Πλην δες τα προηγουμενα και προχωρας κατα τις οδηγιες του μηχανικου σου και του δικηγορου σου.

 

[πλειστηριασμος δεν θα γινει..ποτέ.....τα δικαστηρια συστηνουν οροφοκτησια κατα πρωτο και κυριο λογο...πλειστηριασμος γινεται μονον αν δεν μπορει να χωριστει...

και αυτα μπορουν να χωριστουν....θα σου τα πει και ο δικηγορος σου.]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για μένα δε γράφει πουθενά στα συμβόλαια ότι έγινε στο παρελθόν σύσταση ούτε καν έναν προσανατολισμό πχ το ανατολικό για να μπορώ να τα χωρίσω χωρίς τη συναίνεσή της...Σημειωτέον ότι αυτή έχει χτίσει όχι μόνο το 1/3 που δικαιούται αλλά και παραπάνω αλλά αυτό είναι το λιγότερο! Προσπαθώ να πιαστώ από κάπου για να τα χωρίσω και όλα τα άλλα δε με απασχολούν...Η δικηγόρος μου είπε ότι δε μπορώ δικαστικά να ζητήσω κάθετη σύσταση, μόνο διανομή και αφόσον δεν προκείπτουν οικόπεδα άρτια και οικοδομήσιμα βγαίνει λέει σε πλειστηριασμό. Δεν υπάρχει λέει κάποιος νόμος για να πατήσει και να ζητήσει στο δικαστήριο να χωρίσει μόνο τα κτίσματα(τα οποία είναι 2 2οροφες μονοκατοικίες ξεχωριστές η μια από την άλλη...) Και η θεία μου με "εκβιάζει" ότι αν θέλω να υπογράψει για την κάθετη σύσταση πρέπει να επιβαρυνθώ με όλα τα έξοδα του συμβολαιογράφου και να της νομιμοποιήσω τα αυθαίρετα που έχει (δεν ξέρω ακόμα ποιά είναι αυτά...)πληρώνοντας τα όλα εγώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν δε μπορείς να βγάλεις άκρη με την θεια…

Εγώ με τον θειο μου 40 ολόκληρα χρόνια εκβιασμός και δεν μπορούσε η οικογένεια μου να χωρίσει τίποτα… μέχρι που του έκανα δικαστήριο για κληρονομικά και έβγαλα μια βαρβάτη αποζημίωση (42000 ευρώ) και τον εκβίασα εγώ μετά να υπογράψει και να πάρει ο καθένας ότι δικαιούταν…

Ου μπλέξεις

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ό,τι λέει ο νόμος θέλω! Να μην αδικηθεί κανείς! Συμφωνώ απόλυτα για το ου μπλέξεις...όπως επίσης και αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα...αλλά το θέμα είναι ότι απ'ότι μου λέει η δικηγόρος μου δικαστικά αν πάω θα βγει σε πλειστηριασμό που δε με συμφέρει ούτε εμένα να έρθει κάποιος 3ος να το πάρει...Εγώ ψάχνω κάπου να πατήσω για να κάνω την κάθετη σύσταση και το οικόπεδο ας μείνει εξ αδιαιρέτου...και να καταλάβεις τα κτίσματα είναι από το 1955 και το 1938!!! Μιλάμε για 10ετίες πριν γεννηθώ εγώ!!!Δηλαδή πόσα χρόνια ακόμα δε θα βγάζουμε άκρη?! Μέχρι να πέσει στο κεφάλι μας?!

Link to comment
Share on other sites

και νομος υπαρχει για την συσταση καθετης -υποχρεωτικα πριν τον πλειστηριασμο-

και ολα τα καλα

 

δες τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.