Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη σε υπάρχον κτίριο βάσει ΝΟΚ


Recommended Posts

Καλημέρα,μια ερώτηση έχω να κάνω

ένα κτίριο με άδεια του 75 είχε περίσσια συντελεστή δόμησης αλλά είχε περιορισμό στο ύψος. Τώρα βάσει ΝΟΚ το ύψος έχει αυξηθεί.Προχωράμε κανονικά στην έκδοση νέας άδεια για προσθήκη βάσει του ΝΟΚ με όσο συντελεστή απομένει και μέχρι το ύψος που μπορούμε?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι αλλαγές στα ύψη είναι μικρές μεταξύ ΓΟΚ και ΝΟΚ. Χωράει όροφος ? Αν βάλεις και την μόνωση στο δώμα του υπάρχοντος δεν σου μένει και πολύ. Τι Σ.Δ. έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βάσει ΝΟΚ το ύψος έχει αυξηθεί.

 

Συνάδελφε, προσοχή! Είχα διαπιστώσει το ίδιο "πρόβλημα" στην περιοχή μου, που με βάση τον Ν.Ο.Κ., αυξανόταν το ύψος κατά 10 μέτρα!!

 

Μετά από ένα χρόνο (!) το Υ.Π.Ε.Κ.Α. έβγαλε διευκρινιστική εγκύκλιο. Διάβασε εδώ και ειδικότερα την περίπτωση Β (που μάλλον σ' αυτή εμπίπτει η περίπτωσή σου).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καταρχήν για τις απαντήσεις,κατά δεύτερον στην περιοχή που με αφορά υπάρχει βάσει ειδικού διατάγματος μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος .Οπότε εφαρμόζουμε αυτό,δεν ακολουθούμε ΝΟΚ,σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Aν υπάρχει Προεδρικό Διάταγμα, ναι. Δεν κοιτάς καθόλου τα μεγέθη του ΝΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, προσοχή! Είχα διαπιστώσει το ίδιο "πρόβλημα" στην περιοχή μου, που με βάση τον Ν.Ο.Κ., αυξανόταν το ύψος κατά 10 μέτρα!!

 

Μετά από ένα χρόνο (!) το Υ.Π.Ε.Κ.Α. έβγαλε διευκρινιστική εγκύκλιο. Διάβασε εδώ και ειδικότερα την περίπτωση Β (που μάλλον σ' αυτή εμπίπτει η περίπτωσή σου).

 

Δηλαδή τι Σ.Δ. είχες και τι ύψος είχες με ΓΟΚ και τι με ΝΟΚ για να αυξηθεί το ύψος 10 μέτρα ?! Σόρρυ για το οφ τοπικ αλλά μάλλον δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.