Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες σύνδεσης κουζίνας


Recommended Posts

Καλησπέρα στην κοινότητα.

Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα και χαίρομαι που μπορώ να συμμετέχω κι εγώ σε αυτήν.

 

Αφορμή για το μήνυμά μου στάθηκε η αναγκαιότητα σύνδεσης μιας σχετικά παλιότερης κουζίνας ΙΖΟΛΑ (μοντέλο Capital Plus 975), συνολικής ισχύος 9462 W, η οποία παρέχει δυνατότητα μονοφασικής, διφασικής και τριφασικής σύνδεσης. Επειδή στην εγκατάσταση έχουμε φροντίσει να υπάρχει τριφασική παροχή για λόγους καλύτερου διαμοιρασμού των φορτίων, θεωρώ λογικό ή μάλλον αναγκαίο, να την συνδέσω έτσι (με τριφασική σύνδεση, δηλαδή).

 

Αυτά που θέλω να διευκρινίσω είναι τα εξής:

 

Στα σημεία σύνδεσης της συσκευής υπάρχουν τα 5 κλασσικά σημεία σύνδεσης: Τα τρία των φάσεων και τα δύο του ουδέτερου. Δείτε την παρακάτω επισυναπτόμενη εικόνα. Σ' αυτή φαίνονται από αριστερά προς τα δεξιά, οι συνδέσεις 1, 2, 3, 4 και 5 και δίπλα από αυτές η σύνδεση της γείωσης:

 

post-111017-0-63705300-1490379731_thumb.jpg

 

Σύμφωνα με το προτεινόμενο διάγραμμα σύνδεσης - δείτε τη δεύτερη παρακάτω εικόνα - οι τρεις φάσεις R-S-T συνδέονται στις αντίστοιχες συνδέσεις 1-2-3 και ο ουδέτερος συνδέεται στη σύνδεση 4 που βραχυκυκλώνεται με τη σύνδεση 5.

 

post-111017-0-95767400-1490379892_thumb.jpg

 

Αυτή η σύνδεση παραπέμπει σε τριφασική λειτουργία στα 220V. Ωστόσο, όπως φαίνεται και στην εικόνα, στο προτεινόμενο διάγραμμα σύνδεσης, δίπλα στο διάγραμμα της τριφασικής σύνδεσης αναφέρονται τα εξής:

ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ

ΑΣΤΕΡΟΣ

220/380 V 

Μολονότι τέτοιου είδους λιτές πινακίδες δίνουν θολή πληροφορία, το μυαλό μου πάει στο αν μπορεί η κουζίνα να λειτουργήσει στα 380V και όχι στα 220V, πράγμα που θα προσέφερε και καλύτερη λειτουργικότητα (ανεξάρτητα αν ελλοχεύουν μεγαλύτεροι κίνδυνοι λόγω της αυξημένης τάσης των 380V). Δηλαδή, αν δεν συνδεθεί ο ουδέτερος, κατά πόσον θα μπορέσει να λειτουργήσει η συσκευή. Βέβαια, η λέξη ΑΣΤΕΡΟΣ παραπέμπει σε δεδομένη ύπαρξη ουδετέρου, είναι όμως έτσι;

 

Προκύπτουν ακόμα και τα εξής ερωτηματικά:

  • Είναι οι αντιστάσεις της (εστίες και φούρνος) σχεδιασμένες να λειτουργούν στα 380V;
  • Αν ναι, γιατί να χρειάζεται να συνδεθεί ο ουδέτερος;
  • Αν δεν χρειάζεται να συνδεθεί ο ουδέτερος, πως θα λειτουργήσει το μοτεράκι του φούρνου, που είναι σίγουρα για τάση 220V;
  • Μήπως τελικά τζάμπα το ψάχνω και το μόνο που χρειάζεται είναι απλά να κάνω τη σύνδεση, σύμφωνα με το προτεινόμενο διάγραμμα (3 φάσεις και ο ουδέτερος στις δυο βραχυκυκλωμένες συνδέσεις);

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν ποτέ δείς κουζίνα απο μέσα θα δείς οτι κανένα κομμάτι της κουζίνας δεν πέρνει τριφασική παροχή...Είναι οπως το σπίτι βάζεις τριφασικο αλλα έχεις μονοφασικές καταναλώσεις.

Δηλαδή μια φαση θα δίνει  σε μια αντισταση-  αλλη στην 2η + αερόθερμο (παράδειγμα που συνάντησα σε indesit) και η 3η στις εστιες

Link to comment
Share on other sites

μήπως να αφήσεις την σύνδεση σε ένα ηλεκτρολόγο; που σε διαβεβαιώ δεν θα του φανεί θολή η πινακίδα σύνδεσης

 

 

Αν ποτέ δείς κουζίνα απο μέσα θα δείς οτι κανένα κομμάτι της κουζίνας δεν πέρνει τριφασική παροχή...Είναι οπως το σπίτι βάζεις τριφασικο αλλα έχεις μονοφασικές καταναλώσεις.

Δηλαδή μια φαση θα δίνει  σε μια αντισταση-  αλλη στην 2η + αερόθερμο (παράδειγμα που συνάντησα σε indesit) και η 3η στις εστιες

 

Καλημέρα και στους δύο και σας ευχαριστώ.

 

Πρέπει να διευκρινίσω κάτι, που εκ των πραγμάτων και μετά το μήνυμά μου, δεν φαίνεται.

 

Είναι άλλο πράγμα η έλλειψη συγκεκριμένης γνώσης, σχετικής με ηλεκτρικές κουζίνες και άλλο η έλλειψη γενικής γνώσης, σχετικής με ζητήματα ηλεκτρολογίας-ηλεκτροτεχνίας. Γνώση για το πρώτο αντικείμενο δεν έχω ή τουλάχιστον δεν έχω εξειδικευμένη γνώση. Γνώση για το δεύτερο υπάρχει και σε πληθώρα (αρκετή, μάλλον). Λόγω επαγγελματικής ειδικότητας που δεν είναι της παρούσης συζήτησης (Μηχανικός Ε.Ν.).

 

Επομένως, οι παρεμβάσεις σας ειδικά η δεύτερη, μου παρέχει την βασική πληροφορία, για την οποία ζητούσα και τη βοήθεια του forum (και ευχαριστώ ξανά).

 

Κάτι τέτοιο αναζητούσα. Άλλωστε για τέτοιου είδους θέματα υπάρχει το forum, όπως και χιλιάδες άλλα fora εξειδικευμένων θεμάτων. Μετά από αυτήν, σας διαβεβαιώ ότι θα φέρω σε πέρας τη σύνδεση με ασφαλή τρόπο, χωρίς τη βοήθεια τρίτου.

 

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις παρεμβάσεις σας.

 

Υ.Γ.:

Στις οικιακές τριφασικές παροχές ναι μεν ισχύει αυτό που γράφεις,Μήτσο, αλλά δεν αποτελεί θέσφατο ούτε απαγορευτικό η χρήση τριφασικών καταναλώσεων. Υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που ακόμα και για οικιακή χρήση θα βρεις συσκευές με τριφασική σύνδεση ΚΑΙ τριφασική λειτουργία. Για παράδειγμα, εγώ προσωπικά έχω ένα Air Condition Sanyo SPW-R40CB, 36500 BTU, μοντέλο των τελών της δεκαετίας του 80 (ή αρχών της δεκαετίας του 90), αγορασμένο από το εξωτερικό, με αποκλειστική τριφασική παροχή 380-415V, το οποίο συνδέθηκε στο οικιακό ηλεκτρικό δίκτυο του σπιτιού μου, με μια τριφασική γραμμή που τραβήχτηκε εκ των υστέρων, κατευθείαν από τον πίνακα και δουλεύει απρόσκοπτα εδώ και πάνω από 25 χρόνια.

Edited by P_Mel
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως  υπάρχουν τριφασικές παροχές αλλα ειναι απειροελάχιστες.. Και κουζινα μπορεις να βάλεις τριφασική τυπου επαγγελματική. όλα γίνονται σου λέω τι συναντάς συνήθως.

Σε αυτή την ειδικότητα ΟΛΑ να τα περιμένεις..το λέω σε όλους

 

Δες αυτό π συνάντησα πριν μέρες

16998087_10212112458387565_7179248285247

Edited by Mitsos Ribopaido
Link to comment
Share on other sites

P_Mel, επάνω στις αντιστάσεις δεν εφαρμόζονται τα 380V αλλά τα 220V ( 230 τα τελευταία χρόνια ) που είναι η τάση μεταξύ του ουδετέρου N και μίας εκ των φάσεων R-S-T.

Θα έπεφταν 380V επάνω στις αντιστάσεις εάν αυτές ήταν σε διάταξη Δ ( τριγώνου ).

 

Εάν ξαναρίξεις μια ματιά στο βιβλίο ηλεκτροτεχνίας της σχολής σου, κάπου θα δεις την παρατήρηση ότι σε διάταξη Y ( αστέρα ) εάν τα 3 φορτία σου είναι ακριβώς όμοια τότε από τον ουδέτερο δεν διέρχεται ρεύμα οπότε και θα μπορούσε να παραληφθή. Στην πράξη τώρα αυτό δεν ισχύει.

Ας πάρουμε το παράδειγμα της ηλεκτρικής κουζίνας. Εάν στις 3 φάσεις είχαμε απόλυτα ισομοιρασμένα φορτία ( "όμοιες" αντιστάσεις πχ ) και αυτές λειτουργούσαν συμμετρικά ( δλδ όλες οι αντιστάσεις ταυτόχρονα αναμμένες ), τότε δεν θα χρειαζόμασταν και τον αγωγό του ουδετέρου. Στο παράδειγμά μας όμως, ούτε απόλυτα όμοιες αντιστάσεις έχουμε αλλά ούτε και ταυτόχρονη ενεργοποίησή τους.

Link to comment
Share on other sites

P_Mel, επάνω στις αντιστάσεις δεν εφαρμόζονται τα 380V αλλά τα 220V ( 230 τα τελευταία χρόνια ) που είναι η τάση μεταξύ του ουδετέρου N και μίας εκ των φάσεων R-S-T.

Θα έπεφταν 380V επάνω στις αντιστάσεις εάν αυτές ήταν σε διάταξη Δ ( τριγώνου ).

 

Εάν ξαναρίξεις μια ματιά στο βιβλίο ηλεκτροτεχνίας της σχολής σου, κάπου θα δεις την παρατήρηση ότι σε διάταξη Y ( αστέρα ) εάν τα 3 φορτία σου είναι ακριβώς όμοια τότε από τον ουδέτερο δεν διέρχεται ρεύμα οπότε και θα μπορούσε να παραληφθή. Στην πράξη τώρα αυτό δεν ισχύει.

Ας πάρουμε το παράδειγμα της ηλεκτρικής κουζίνας. Εάν στις 3 φάσεις είχαμε απόλυτα ισομοιρασμένα φορτία ( "όμοιες" αντιστάσεις πχ ) και αυτές λειτουργούσαν συμμετρικά ( δλδ όλες οι αντιστάσεις ταυτόχρονα αναμμένες ), τότε δεν θα χρειαζόμασταν και τον αγωγό του ουδετέρου. Στο παράδειγμά μας όμως, ούτε απόλυτα όμοιες αντιστάσεις έχουμε αλλά ούτε και ταυτόχρονη ενεργοποίησή τους.

 

Καλημέρα κι ευχαριστώ για την παρέμβαση.

Όσα γράφεις έγιναν σαφή και από την παρέμβαση του Μήτσου. Αυτή τη διευκρίνιση άλλωστε ζητούσα.

 

Εξάλλου, το είχα επισημάνει κι εγώ, στο αρχικό μου μήνυμα, απλά ήθελα να βεβαιωθώ ότι έτσι είναι. Είχα γράψει:

"Βέβαια, η λέξη ΑΣΤΕΡΟΣ παραπέμπει σε δεδομένη ύπαρξη ουδετέρου, είναι όμως έτσι;"

 

Εξακολουθώ πάντως να θεωρώ ότι η ταμπελίτσα με το διάγραμμα, στο πίσω μέρος της κουζίνας, παρέχει θολή και παραπλανητική πληροφορία, όταν γράφει: "ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ ΑΣΤΕΡΟΣ 220/380 V". Θα μπορούσε να λείπει αυτό το "380", που μπερδεύει τον αρχικό χρήστη, αφού παραπέμπει σε (πιθανή) λειτουργία της συσκευής σε αυτό το voltage. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, φυσικά.

 

Εν πάση περιπτώσει, απλή συζήτηση κάνουμε, από την οποία προκύπτουν πληροφορίες και γνώσεις, που δικαιολογούν και την ύπαρξη του forum. Και τελικά να πληροφορήσω την κοινότητα ότι η σύνδεση έχει ήδη περατωθεί από χθες και η κουζίνα δουλεύει μια χαρά.

 

Με την ευκαιρία, και επειδή η κουζίνα αγοράστηκε δεύτερο χέρι, αναζητώ το εγχειρίδιο οδηγιών χρήσης, που δεν υπάρχει. Όσο κι αν έψαξα στο Internet, δεν μπορώ να το εντοπίσω κάπου. Όχι βέβαια ότι η κόρη μου (που είναι και αυτή, η οποία θα χρησιμοποιεί την κουζίνα) δεν θα μπορέσει να την λειτουργήσει, αλλά θα ήταν καλό να το έχουμε, προκειμένου να μάθουμε αν υπάρχει κάποιο εξειδικευμένο σημείο στη χρήση της, που δεν είναι εκ πρώτης όψεως κατανοητό.

 

Ξέρει κανείς κάποιον ή κάποιο link ή οποιουδήποτε άλλου είδους πηγή που θα μπορούσα να το βρω;

 

Ευχαριστώ

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.