Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διογκωμένη πολυστερίνη και υγρασία


Recommended Posts

Πόσο εύκολα καταστρέφεται η διογκωμένη πολυστερίνη από την υγρασία?

Σκέφτομαι για το σύστημα ecobest το οποίο φέρει διογκωμένη πολυστερίνη ενδιάμεσα πάχους 25-30εκ. και σοβά από μέσα και έξω.

Διαβάζοντας στη σελίδα αυτή για την διογκωμένη πολυστερίνη αρχίζω να ανησυχώ σε περίπτωση υγρασίας στους τοίχους μην καταστραφεί τελείως το σύστημα αυτό και μου μείνουν τα έξοδα...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν η διογκωμένη πολυστερίνη σαν υλικό δεν έχει πρόβλημα με την υγρασία. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι δεν θα έχεις υγρασία. Εαν παρατηρήσεις πολλές οικοδομές στις ενώσεις των θερμομονωτικών πλακών εμφανίζουν έντονα σημάδια υγρασίας. Στην Γερμανία εφαρμόζουν την τεχνική του overlapping. Πχ μπαίνει 2 εκ και απο πάνω 3 εκ έτσι ώστε οι αρμοί κόλλησης να μην είναι διαμπερείς προς τον σοβά. 

Link to comment
Share on other sites

Τί κόστος έχει ανά τετραγωνικό μέτρο?

 

Η διογκωμένη πολυστερίνη δεν έχει πρόβλημα με την υγρασία αλλά όταν βρεχτεί χάνει τις θερμομονωτικές της ιδιότητες.

 

Ακόμα σε περίπτωση που έρθει σε επαφή με φλόγα ( πχ από ένα διακόπτη ) τότε θα έχουμε άμεση ανάφλεξη όλου του τοίχου.

Link to comment
Share on other sites

Το ecobest έχει περίπου 50ευρό + ΦΠΑ το τετραγωνικό μέτρο το 30άρι.

Κάνουν και μια έκπτωση 30%.

 

Άμεση ανάφλεξη δεν κάνει το έχω δοκιμάσει...και εκτός αυτού με τη φλόγα δημιουργείς τα κανάλια για τα ηλεκτρολογικά.

Σβήνει μόνο του.

 

Ο εργολάβος μου δεν το συστήνει λόγω της "όψης" του και προτείνει το ytong...!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντιγραφή από Wikipedia

 

"

Fire hazards [edit]

Like other organic compounds, polystyrene is flammable. Polystyrene is classified according to DIN4102 as a "B3" product, meaning highly flammable or "Easily Ignited." As a consequence, although it is an efficient insulator at low temperatures, its use is prohibited in any exposed installations in building construction if the material is not flame-retardant.[citation needed] It must be concealed behind drywall, sheet metal, or concrete.[citation needed] Foamed polystyrene plastic materials have been accidentally ignited and caused huge fires and losses, for example at the Düsseldorf International Airport, the Channel tunnel (where polystyrene was inside a railcar that caught fire), and the Browns Ferry Nuclear Power Plant (where fire breached a fire retardant and reached the foamed plastic underneath, inside a firestop that had not been tested and certified in accordance with the final installation).[citation needed]

 

Καλό είναι μην βλέπουμε τι κάνει ο κάθε ταλιμπαν στο εργοτάξιο αλλά να συμβουλευόμαστε ανθρώπους που ξέρουν την δουλειά τους

 

Ο συμβατικός τοίχος με διπλό δρομικό τούβλο μαζί με την μόνωση θα σου κοστίσει περίπου 30 ευρώ/τμ ή 45ευρώ με το σύνηθες φπα των οικοδομών (οι τιμές είναι προ κρισης) τώρα μπορεί ναβρείς και φθηνότερα μαζί με το σοβάτισμα που δεν ξέρω έαν συμπεριλαμβάνετε στην προσφορά που έχεις στα χέρια σου

Edited by georgecv
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ο λόγος που ψάχνομαι για Ytong και ecobest και όχι τούβλο είναι καθαρά λόγο βάρους.

Έχω μεγάλα ανοίγματα στο σπίτι για να αποφύγω τις κολώνες στη μέση του σαλονιού και κουζίνας...αν και έχουν περάσει από πολιτικό μηχανικό...δεν θέλω να ζορίσω τα στατικά μου.

 

Το διπλό δρομικό τούβλο...???

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, ασε τον πολιτικο μηχανικό να ασχολειται με τα ανοιγματα και τα βάρη. Αν συμφωνα με τη μελέτη ειναι ΟΚ, μη μπαινεις σε διαδικασίες να "ελαφρυνεις τα στατικά σου". Εκαστος στο ειδος του. Εσυ οριζεις απαιτησεις και πληρωνεις, τα αλλα τα υπολογίζουν οι μηχανικοι σου.

 

Επίσης μια γενικότερη συμβουλη που θα σου φανει πολυ χρήσιμη σε ολη την κατασκευή ειναι "να μη δέχεσαι συμβουλες απο αυτους που έχουν αμεσο συμφέρον  (βλ εργολάβους)"  Ο εργολάβος παντα συστηνει αυτο που τον βολευει και του αφηνει το μεγαλυτερο κερδος. Δεν συνεπάγεται οτι θα βγεις και εσυ το ιδιο ωφελημένος

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι από αυτούς που του επιβάλλουν ή θα πείσουν για κάτι χωρίς να το ψάξω, ξαναψάξω και ...

Γι'αυτό είμαι εδώ!!

Από ότι κατάλαβα και από παλιά θέματα...οι περισσότεροι είναι υπερ των πιο συμβατικών, δοκιμασμένων μεθόδων...τούβλο+θερμοσοβά ή DOW...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.