Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ για "άδεια" 48 ώρη γωνστοποίηση εργασιών


deathlok

Recommended Posts

Κάνω ένα ΠΕΑ για ένα κτήριο ώστε να ολοκληρώσει την διαδικασία 48 ώρης γνωστοποίησης εργασιών και να προχωρήσει σε εξωτερική θερμομόνωση δώματος.

 

Βάσει λοιπόν του ΦΕΚ 492/Β/2011 αναφέρει "Η αναγκαιότητα των εργασιών πρέπει να προκύπτει από ΠΕΑ που εκδίδεται από ενεργειακό επιθεωρητή, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 15 του ΚΕΝΑΚ και συνοδεύεται από αναλυτική καταγραφή των  συντελεστών θερμοπερατότητας ανά δομικό στοιχείο που θα επιτευχθούν με΄τα την υλοποίηση της παρέμβασης"

 

Αυτό με τα bold πως το αντιλαμβάνεστε;

 

Το μόνο που μπορώ να κάνω εγώ στο ΠΕΑ είναι στο σενάριο να γράψω εξωτερική θερμομόνωση δώματος με DOW 8 χιλιοστών U=τόσο και τελικό U οροφής τόσο...(και αν χωρέσει όλο αυτό).

 

Έχει ετοιμάσει κανένας συνάδελφος κανένα ΠΕΑ για τέτοια περίπτωση;

 

Μήπως δίνουμε και καμία τεχνική έκθεση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει ακόμη, άλλά σύμφωνα με την τροποποίηση του τεύχους τεχνικών οδηγιών του ΝΟΚ και για εξωτερική θερμομόνωση (ιδ εργασία), γράφει μόνο για απαίτηση υποβολής ΠΕΑ (σύμφωνα με το νέο υπόδειγμα έγγραφης ενημέρωσης).

 

Δεν ξέρω τι γίνεται με τα ικριώματα και αν ισχύει ακόμα το ΦΕΚ 492/Β/2011:

«ιθ. Η εγκατάσταση ικριωμάτων, όπου αυτή απαιτείται για την εκτέλεση των εργασιών

που αναφέρονται στις περιπτώσεις ιζ(εξ.θερμομόνωση) και ιη ανωτέρω, εφ’ όσον υποβληθούν πέραν

των απαιτουμένων δικαιολογητικών της παραγράφου 2, σχέδιο και φάκελος

ασφάλειας και υγείας (ΣΑΥ και ΦΑΥ), καθώς και δήλωση ανάθεσης και ανάληψης της

μελέτης και της επίβλεψης εγκατάστασης των ικριωμάτων και του έργου μέχρι την

αποπεράτωσή του από μηχανικό που πληροί τις κατά νόμο προϋποθέσεις.»

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.